10 dôvodov, prečo pestovať levanduľu

24. februára 2018
10 dôvodov, prečo pestovať levanduľu

Pestovať túto rastlinku sa skutočne oplatí.

Je ozdobou každej záhrady

Levanduľa je krásna sama o sebe, nepotrebuje k sebe žiadne doplnky a aj v našich podmienkach sa levandule darí.

Odpudzuje vošky

Levanduľa vám urobí úžitok aj pri samotnom pestovaní, pretože odháňa vošky. Preto sa tak často pestuje v susedstve ruží, ktoré na napádanie voškami trpia veľmi výrazne.

Ako dekorácia

Levanduľovými kvietkami, aj keď sú jemné a malé, môžete ozdobiť jedálenský stôl, alebo napr. Aj pracovný stolík. Nielenže dosiahnete estetického zážitku, ale budete vdychovať aj omamnú a upokojujúcu vôňu. K rovnakému účelu môžete použiť celé levanduľové rastlinky v kvetináči.

Sušené levanduľové kvety odpudzujú mole

Nasušené levanduľové kvety umiestnite do skríň a zbavíte sa šatníkových molí raz a navždy. Ako bonus budete mať krásne prevoňanú bielizeň.

Levanduľový čaj upokojuje

Čaj z čerstvých alebo sušených levanduľových kvetov má upokojujúce účinky, pôsobí proti stresu, úzkosti aj bolestiam hlavy.

Levanduľový kúpeľ upokojí nervy aj pokožku

Hrsť kvetov sparíme litrom vriacej vody, necháte vylúhovať a precedené vlejete do vane. Užijete si kúpeľ, ktorá upokojí vaše zmysly, rozbúrenú myseľ a vašu pokožku zanechá príjemné vláčnu a voňavú.

Levanduľový olej zmierňuje migrénu

Lavender essential oil 09302017 min.jpg

Prečítajte si tiež:

Domáci levanduľový olej vám pomôže od migrény, ale aj od stresu, a môžete ho použiť ako univerzálny olej pre masáže – je vhodný aj pre masáže bábätiek.

Čerstvými kvetmi môžete zdobiť dezerty

Čerstvé kvety levandule krásne dozdobia vaše dezerty, torty, ale môžete ich dať aj do cukorničky a vytvoriť tak levanduľový cukor.

Sušené kvety levandule sa používajú ako korenie

Kvety levandule sú súčasťou napr. Provensálskeho korenia a hodia sa najmä k duseným pokrmom.

Mladé lístky levandule sa hodia k mäsu a rybám

Môžete využiť aj listy levandule a mladé lístky levandule pridávať k mäsitým pokrmom a rybám, získate tak trochu ostrejšiu chuť.

Páčil sa Vám článok?
reklama: