Aj elektrické zásuvky musia byť v správnej výške. Môže vás vytopiť sused.

18. septembra 2017
Aj elektrické zásuvky musia byť v správnej výške. Môže vás vytopiť sused.

BRATISLAVA 18. septembra 2017 (BJH/PR) – Kupujete nehnuteľnosť? Či už vyberáte medzi starším bytom alebo novostavbou, dajte si pri výbere pozor na nenápadné detaily. Celkový stav bytu totiž môže byť na prvý i druhý pohľad dobrý. Nebezpečné sú však maličkosti, ktoré vám môžu spôsobiť nemilú poistnú udalosť.

Mačka vo vreci?

Pri kúpe staršej nehnuteľnosti buďte obzvlášť obozretní, pretože vaše nové bývanie nemusí byť až také nové. Pod omietkami – hoci aj s peknou maľovkou – sa môže skrývať veľký problém, ktorý laik jednoducho neodhalí. A ním je elektrika a stav rozvodov, ktoré môžu čoskoro vyžadovať kompletnú výmenu.

Ak ste tento problém podcenili a nepreverili ho ešte pred kúpou bytu, nemusíte zúfať. Pomôže vám certifikovaný elektrikár, ktorý prekontroluje, v akom stave sú elektrické rozvody. Revízia bude pre vás kľúčová a naozaj sa bez nej nezaobídete, pretože od nej sa bude odvíjať aj ďalšia rekonštrukcia elektroinštalácie v byte. Certifikovaného elektroinštalatéra môžete nájsť napríklad medzi domácimi majstrami na portáli Domelia.sk.

Elektrikár ako hodinový manžel

Pri rekonštrukcii si pod dohľadom šikovného odborníka môžete dovoliť aj väčšie zásahy. Chýba vám v kuchyni viac svetla, lebo na strope nikdy nebola lampa? V takom prípade možno postačí iba vysekať drážku a potiahnuť elektriku. Inde v byte však možno bude treba urobiť aj oveľa väčšie zásahy a zhodiť a nanovo natiahnuť omietky. Ak budete chcieť vymeniť klasické osvetlenie za bodové svetlá, budete nútení dať na strop sadrokartón. A tak okrem elektrikára budete potrebovať aj človeka na stavebné práce. Aj v takomto prípade vám pomôže portál s pomocníkmi v domácnosti alebo multifunkčný hodinový manžel.

Poistite sa proti poistnej udalosti

Obzvlášť veľký dôraz by ste mali klásť na zástrčky v celom byte. Predstavte si totiž, že vás nechtiac vytopí sused a vám vyskratuje elektrina. A to len preto, že boli zásuvky príliš nízko pri podlahe. Pozor by ste mali dať aj na zástrčky v kuchyni a kúpeľni, kde sa nachádzajú zdroje vody. Mali by byť v dostatočnej vzdialenosti a mať na sebe ochranné krytky, ktoré zamedzia prístupu vody a pary do jej vnútra. Oplatí sa teda zavolať si elektrikára, ktorý vám poradí, či ich treba premiestniť, prípadne ako ich upraviť, aby spĺňali všetky parametre podľa aktuálnych platných vyhlášok. Netreba zabúdať, že správne zapojenie elektriny je dôležité nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj kvôli prípadnej poistnej udalosti.

Páčil sa Vám článok?