Aká je najobľúbenejšia plávajúca podlaha? Dub

3. mája 2019
Plávajúca podlaha dub
zdroj: gettyimages.com

Drevená podlaha je symbolom luxusu, za ktorý si priplatíte. Túžite po drevenej podlahe, no máte obmedzený rozpočet? Siahnite po lamináte, ktorý je jeho vernou kópiou. Dominantou v kategórii drevených dekorov je dub. Inšpirujte sa.

Nadčasovým prvkom medzi podlahovými krytinami je už niekoľko desaťročí plávajúca podlaha. Aj napriek narastajúcemu počtu nových druhov podlahovín sa dodnes nenašiel materiál, ktorý by jej dokázal konkurovať či už na kvalitatívnej alebo estetickej úrovni. Vo viacerých rovinách má pozitívny vplyv na človeka, priaznivo pôsobí na klímu v miestnosti a vďaka unikátnemu vzhľadu vnáša do interiéru harmóniu a hravosť.

Podľahnite kúzlu dubovej podlahy

Jedinečný produkt z masívnej podlahy robí stopercentne prírodný materiál, ktorý zaručuje jej tvrdosť, pružnosť a odolnosť voči svetlu a teplu. Tieto mimoriadne vlastnosti súvisia so samotnou stavbou, hmotnosťou a celkovou štruktúrou jednotlivých drevín používaných na výrobu podlahovín. Aj pod vplyvom módnych trendov sa tešia veľkej obľube exotické druhy, ktoré ponúkajú užívateľom väčšiu dekoračnú variabilitu a tiež vyššiu rezistenciu voči okolitým vplyvom. Hoci luxusný nadčasový vzhľad cudzokrajných drevín pôsobí podmanivo, z hľadiska vybraných fyzikálnych a mechanických vlastností sú dreviny rastúce v našich podmienkach vhodnou alternatívou tropického dreva.

Celosvetovo najpoužívanejšou drevinou na výrobu podláh je dub. Obľúbenosť dubovej podlahy pravdepodobne spočíva v jej výborných funkčných a estetických aspektoch a schopnosti regulovať mikroklímu domu a bytu. Patrí medzi najtrvanlivejšie podlahy vôbec, pretože výborne odoláva vysokému zaťaženiu a tiež umožňuje mnohonásobnú renováciu. Podlieha povrchovej úprave za pomoci rôznych techník, ktoré vytvárajú ochranný filter a zabraňujú tak mechanickému poškodeniu. Dub je pôvodnou drevinou, ktorá sa vyskytuje takmer na celom území Slovenska, preto sú jeho dekory veľmi blízke českej a slovenskej architektúre a do domácnosti vnášajú tradičnú atmosféru. Dubovú podlahu vďaka svojej druhovej pestrosti možno dostať v širokej palete prírodne dokonalých vzorov. Pomocou tónovacích olejov si môžete prispôsobiť farbu podlahy podľa vlastného vkusu, od ebenu až po provensálsku bielu. Na výber sú tiež rôzne kolekcie podláh so špecifickým charakterom dreva – s hrčami, trhlinami, beľom alebo bez akýchkoľvek nerovností.

Dubové podlahy sa uplatnia v klasickom aj modernom interiéri, pretože je možné ich moriť či farebne tónovať, čím ponúkajú nové možnosti využitia a estetického pôsobenia v akejkoľvek miestnosti. Vďaka vyspelým technológiám, ktoré prinášajú stále kvalitnejšie možnosti výroby, je v súčasnosti možné využiť drevené podlahy aj vo veľmi namáhaných interiéroch. Na dosiahnutie požadovaného výsledku však nestačí len vhodný výber podlahy, pretože jej celkové vlastnosti ovplyvňuje aj samotná montáž, ktorú by mal vykonať skúsený podlahár, buď lepením, alebo v prípade paluboviek klincovaním na rošt. Doprajte si luxus dubovej podlahy napr. vo svojej obývačke či spálni a už nikdy nebudete chcieť nič iné.

Podlaha z dubu je veľmi lahodná na dotyk a pôsobí hrejivo aj na bosú nohu. Svojou príjemnou elasticitou dokonca zabezpečuje pri chôdzi ochranu končatín. Dubová podlaha je ideálnou voľbou pre ľudí so sklonom k alergiám, pretože vytvára elektrostaticky neutrálne prostredie, dokáže vyrovnávať relatívnu vlhkosť vzduchu a výborne plní úlohu tepelného a akustického izolanta. Tým, že sa elektricky nenabíja, nepriťahuje prach a nevyžaduje náročnú údržbu. To však platí, len ak je podlaha ošetrená lakom, v prípade oleja sa udržuje ťažšie, pretože vtedy disponuje nižšou odolnosťou voči škvrnám a špine.

Rovnomenné estetické a funkčné kvality, podobné dubovej podlahe, dosahuje bukové drevo, ktoré reaguje na vysokú vlhkosť napučaním a má tiež tendenciu meniť farbu pod vplyvom svetla. Jeho prevedenie v červenkastom odtieni má však pôsobivé uplatnenie v interiéroch s výrazným nábytkom. Takýto nádych dosahuje buk upravený termizáciou, tj. tepelnou úpravou pri vysokej teplote, cca 200°C, vďaka čomu má tiež oveľa lepšie vlastnosti ako klasický buk. Takisto lepšie reaguje na vlhkosť a je ju možné pokladať na podlahové vykurovanie.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky