Aká podlaha sa hodí do kuchyne?

Podlaha do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

Podlaha v kuchyni musí vydržať každodennú záťaž v podobe rozliatych tekutín, nečistôt, ale aj rozbitého riadu. Jej výber preto rozhodne nepodceňujte. Kvalitná podlahová krytina by mala byť vysoko odolná voči poškriabaniu a poškodeniu a mala by sa vyznačovať dlhou životnosťou. V kuchyni určite oceníte krytinu s protišmykovými vlastnosťami, hladkým povrchom s minimom škár, ktorý umožňuje jednoduchú údržbu a dopraje vám aj pocit pohodlia pri došliapnutí bosou nohou. Ponuka podláh do kuchyne je pomerne široká. Existujú však aj také, ktorým sa v interiéri kuchyne radšej vyhnite. Sú nepraktické, ťažko sa udržiavajú, ba dokonca až nebezpečné.

...
  • klzké materiály – pri klzkom materiáli je zvýšené riziko pošmyknutia. Nie len že by ste mohli skončiť na zemi aj s jedlom, ale v najhoršom prípade si privodiť aj nepekný úraz
  • nekvalitný laminát – nekvalitné laminátové podlahy sa poškodia už po krátkom čase a napr. rozliata tekutina ich dokáže zničiť natrvalo
  • koberec – je absolútne nepraktický. Nasaje do seba všetky pachy, nečistoty aj tekutiny. Následné čistenie je zdĺhavé a zvyčajne aj zbytočné
  • biele škáry – okamžite sú na nich viditeľné nečistoty

Vyberáme podlahu do kuchyne

Vyššie sme spomenuli typy podláh, ktoré sa do kuchyne nehodia. Poďme sa však venovať tým, ktoré sú, naopak, tou správnou voľbou k vašej spokojnosti a dlhoročnému využívaniu.

Vinyl
Patrí medzi obľúbené syntetické materiály kuchynských podlahových krytín. Známy je aj pod skratkou PVC. Základ tvorí sklené rúno, vďaka ktorému je vinyl trvanlivý a stály. Kvalita vinylu závisí od hustoty skleného rúna. Kedysi bol vinyl vnímaný ako zdraviu škodlivý materiál. Dnes je už riziko jeho škodlivosti minulosťou. Je príjemný a mäkký aj pre bosú nohu.

Linoleum
Ak premýšľate nad rozdielom medzi linoleom a vinylom, odpoveďou je rozdielnosť materiálu. V prípade linolea totiž hovoríme o materiáli prírodnom. Obsahuje ľanový olej, živicu, aj drvené prírodné materiály ako drevo, korok a vápenec. Oproti vinylu je však cena linolea podstatne vyššia

Korok
Patrí k predstaviteľom prírodných materiálov a doma vám urobí skutočnú parádu. Dostanete ho aj v podobe plávajúcej podlahy. Korkovú podlahu si však zostrojíte aj jednoduchým zlepením štvorcových dielov. Korok je však náchylnejší na poškodenie, neprospievajú mu labky domácich miláčikov, kamienky, či drsné podrážky. Vyžaduje špeciálnu úpravu, s ktorou ale nepočítajte v prípade lacných korkových podláh. Ak sa teda rozhodnete pre korok, tak vám odporúčame priplatiť si.

Laminát
Je vyrábaný z lisovaných zvyškov dreva. Jeho lacnejšia verzia sa dá kúpiť za rovnakú cenu ako vinyl. Dajte si však záležať na kvalite. Záleží totiž aj na type interiéru, do ktorého chcete laminátovú podlahu umiestniť. V panelovom dome oceníte vysokotlakový laminát, ktorý má vyššiu hrúbku, je odolnejší voči poškodeniu a poskytuje lepšie odhlučnenie.

Dlažba
Pri dlažbe určite oceníte ľahkú údržbu. Nevýhodou je chladný a klzký povrch. Dlažbu si rozhodne nedávajte priamo k sporáku. Pri rozliatí tekutiny sa stáva ešte klzkejšou a vám by hrozilo nepríjemné pošmyknutie, či dokonca úraz.

Drevo
Drevená podlaha vyžaduje špeciálnu povrchovú úpravu voskovaním a olejovaním. Po takejto úprave máte však záruku, že drevo nebude vsakovať vodu a podlaha sa len tak ľahko nepoškodí. Vašej kuchyni dodá eleganciu, je príjemná na dotyk a prirodzene hrejívá. V prípade drevenej podlahy však rátajte aj s výraznou investíciou.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: