Aká roleta sa hodí na strešné okno?

24. júla 2019
Rolety na strešné okno
zdroj: gettyimages.com

Strešné okná + žalúzie (rolety) patria neodmysliteľne k sebe. Správne zvolené tienenie dobre vyzerá a navyše zníži teplotu vo vašom podkroví aj o niekoľko stupňov Celzia. Navyše si môžete vybrať zo širokej ponuky farebných odtieňov. Nákup tienenia do strešných okien je pomerne jednoduchý. Väčšina okien má totiž štandardizované rozmery. Tienenie preto zvolíte presne podľa typu vášho okna. Ak vlastníte atypické strešné okná, premerajte ich a nechajte si vyrobiť tienenie presne na mieru. Aké typy tienenia máte k dispozícii? Prinášame vám niekoľko tipov.

Žalúzie
Žalúzie na strešné okná sa na prvý pohľad nelíšia od tých klasických. Určitý rozdiel ale medzi nimi je. Strešné žalúzie majú po oboch stranách hliníkové lišty, ktoré bránia prenikaniu svetla po stranách okna a zaručujú tak dokonalé zatienenie. Lamely žalúzie ovládate jazdcom na vodiacej lište alebo otočným kolieskom na hornej lište (ku ktorému si kúpte aj ovládaciu tyč, ak máte okno veľmi vysoko). Môžete ich mať úplne vytiahnuté, úplne stiahnuté, alebo na akejkoľvek pozícii medzi týmito extrémami. Naklápaním lamiel regulujete, koľko svetla do miestnosti vpustíte. Zaujímavá je aj farebná škála. Žalúzie si môžete zakúpiť až v 50 farebných odtieňoch, najčastejšie striebornej, hnedej a šedej.

Rolety
Rolety na rozdiel od žalúzií nejde naklápať, môžete ich len vyťahovať a sťahovať do ľubovolnej pozície. Absencia naklápacích lamiel má však veľkú výhodu – rolety vďaka celistvej ploche perfektne zatemňujú. Pri roletách si môžete vybrať z viacerých kategórií látok, z ktorých má prevažná väčšina nulovú priepustnosť svetla. Sú ideálne do miestností, určených na spánok a odpočinok. V ponuke sú, pravdaže, aj rolety s vyššou priepustnosťou svetla. Fakt, že rolety sú vyrobené z látky vám umožňuje zaobstarať si ich v akomkoľvek farebnom prevedení.

Plisé
Plisé sa od žalúzií a roliet líšia najmä vzhľadom. Nemá bočné vodiace lišty, lamely sú tu vedené v pevnom oceľovom lanku. Plisé tak pôsobí veľmi elegantne – skvelo sa vyníma najmä v drevených oknách s masívnym rámom. Dokonalý vzhľad dokresľuje elegantný systém skladania látky a hlavne bohatá farebná škála.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky