Aké interiérové dvere a zárubne sa hodia do bytu?

Interiérové dvere do bytu
zdroj: gettyimages.com

Vybrať vhodné interiérové dvere nie je vôbec jednoduché. Treba zvoliť vhodný typ dverí, materiál, farbu a model, aby zapadli do celkového dizajnu domácnosti a aby boli zároveň kvalitné a niečo vydržali. Ako vybrať tie správne interiérové dvere pre vašu domácnosť? V súčasnosti je ponuka interiérových dverí veľmi široká. Aby ste zistili, aké sú vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých modelov, budete si musieť naštudovať katalógy, prípadne sa informovať priamo v predajniach.

...

Pozrieme sa na nasledovné rady:

  • Premyslite si rozmery dverí a smer otvárania
  • Vyberte správny typ dverí pre každú miestnosť
  • Nájdite estetický vhodný model dverí
  • Spoznajte výhody a nevýhody materiálu a povrchovej úpravy dverí
  • Vyberte správnu zárubňu
  • Porozmýšľajte nad zámkom a kovaním
  • Informujte sa o cene a zjednávajte

Vyberáme interiérové dvere

Takmer ako pri každom type tovaru, aj pri interiérových dverách nájdete na trhu veľké množstvo značiek. U nás najčastejšie nájdete dvere zo Slovenska, Česka, Poľska, Nemecka, ale aj z iných krajín. Niektoré predajne majú vlastnú výrobu priamo na Slovensku, iné len sprostredkúvajú predaj. Každý výrobca má svoj katalóg, kde nájdete aktuálne modely dverí s ich vlastnosťami, zárubňami, kombináciami farieb, materiálu, kľučiek a podobne. Možno si to ani nestihnete uvedomiť a už budete prezerať piaty katalóg a nadávať, že si neviete z takého množstva vybrať.

Ak sa vám niektorý model páči, určite sa o ňom porozprávajte s obchodníkom a zistite si výhody a nevýhody konkrétneho typu dverí. Jeden model sa dá často vyhotoviť v rôznej kvalite (rôzna povrchová úprava, rôzna výplň a pod.), od čoho sa odvíja aj cena. Snažte sa vždy získať minimálne 2-3 názory, pretože jeden obchodník vám môže nahovárať niečo iné ako druhý. Keď si vyberiete konkrétny model dverí, mali by vám ich prísť domov zamerať (podľa veľkosti stavebných otvorov) a následne vytvoriť objednávku. Ak vám povedia, že oni nemerajú a máte si to namerať sami, tak radšej z takého obchodu odíďte. Je niekoľko vecí, ktoré si ako laik nevšimnete, ale odborník vás nato pri meraní upozorní. Doba dodania dverí trvá väčšinou 4 až 8 týždňov. Ak ste dosť šikovní, tak si môžete montáž dverí zrealizovať svojpomocne, prípadne využiť služby predajne (ktorá určite nejakých montážnikov má).

Rozmery dverí a smer otvárania
Pri rekonštrukcii (alebo stavbe) rodinného domu sa na miestach, kde majú byť dvere, nechávajú takzvané „stavebné otvory“. Už počas prác je dôležité myslieť na to, aby mali tieto otvory správne rozmery. Rozmer musí byť široký a vysoký podľa toho, aké široké a vysoké dvere chcete v tejto miestnosti použiť. Ak majú mať dvere šírku 80 cm, tak sa necháva otvor široký 90 cm. Pri výške 200 cm necháte otvor 205 cm. Myslite taktiež na hrúbku stien – podľa toho sa určí hrúbka zárubní. Štandardné rozmery otvorov sú na šírku 70/80/90 cm a na výšku väčšinou 202 cm. Dvere potom majú rozmer šírky o 10 cm menší a výšky o 5 cm menší. Samozrejme nemusíte to dodržať presne na centimeter, pri montáži je istá tolerancia +/- pár centimetrov.

Štandardné rozmery dverí
Zvyčajne sa používajú nasledovné rozmery (vy sa však môžete sami rozhodnúť či použijete rovnaké rozmery alebo nie):

  • dvere široké 60 cm (t.j. otvor široký 70 cm)
    • šatník, špajza
  • dvere široké 70 cm (t.j. otvor široký 80 cm)
    • kúpeľňa, záchod
  • dvere široké 80 cm (t.j. otvor široký 90 cm)
    • kuchyňa, spálňa, obývačka, detské izby
  • dvere široké 90 cm (t.j. otvor široký 100 cm)
    • vchodové dvere

Okrem veľkosti dverí je dôležité si premyslieť aj to, na ktorú stranu sa budú dvere otvárať. Predstavte si, ako bude zariadená miestnosť a na ktorej strane bude vypínač. Podľa toho sa rozhodnite, či sa budú dvere otvárať doľava alebo doprava (v odbornej terminológií sa povie „ľavé dvere“, resp. „pravé dvere“).

Zistenie orientácie dverí
Postavíte sa pred stavebný otvor a predstavíte si, že otvárate dvere smerom k sebe. Ak ich otvárate ľavou rukou, tak sú ľavé, ak ich otvárate pravou rukou, tak sú pravé.

Typy dverí podľa miestnosti

Keď sa povie „dvere“, asi každého napadnú klasické, otáčavé dvere. Existuje však množstvo typov dverí a podľa charakteru a dispozície miestností si môžete vybrať najvhodnejší typ z nasledovných:

Obyčajné/klasické dvere

Klasické, otváracie dvere s pántami, ktoré sa otvárajú buď na ľavú alebo pravú stranu. Drvivá väčšina dverí vo vašom dome alebo byte bude práve takáto.

Kyvné (tzv. „lietačky“)

Sú to dvere, ktoré je možné, vďaka špeciálnym pántom, otvárať na obidve strany. Určite ste také dvere videli napr. v reštauráciach, kde sa bežne používajú medzi kuchyňou a priestorom reštaurácie kde sedia hostia, aby čašníci nemuseli stále ručne otvárať dvere, ale iba do nich „buchnú“ ramenom (pretože majú plné ruky tanierov). Ich výhodou je, že sa dajú jednoducho otvoriť bez nutnosti stlačenia kľučky. Na druhej strane je nevýhoda, že nepriliehajú k zárubni úplne na doraz a vždy ostane aspoň malá škára medzi zárubňou a dverami. V domácnosti je ich najlepšie využitie v kuchyni, ale závisí to od priestoru a dispozície vášho domu/bytu. Nie vždy je ich použitie vhodné. Keď sa predsa len rozhodnete pre tento typ dverí, tak je dobré zvoliť model dverí so sklom, aby ste vždy videli, či niekto nevchádza do dverí z druhej strany, aby nedošlo k nepríjemnej kolízií.

Dvojkrídlové dvere

Ak máte príliš široký priestor pre jednokrídlové dvere, môžete si zvoliť dvere dvojkrídlové. Takéto dvere môžu veľmi pekne esteticky skrášliť domácnosť a vytvoriť veľmi dobrý dojem.

Posuvné dvere

Ako naznačuje názov, posuvné dvere nefungujú na princípe otáčania pántov, ale posúvania po koľajničkách. Sú dva typy posuvných dverí:

  • posuvné dvere, ktoré sa posúvajú pozdĺž steny – v tomto prípade je potrebné mať pri stene voľný priestor kam sa dvere zasunú
  • posuvné dvere, ktoré sa zasúvajú do púzdra v stene – pravdepodobne elegantnejšie riešenie, no je potrebné už pri robení priečok / rekonštrukcií myslieť na to, že je nutné nechať v stene otvor a nainštalovať tam špeciálne púzdro/konštrukciu. Takáto stena musí mať určitú hrúbku, aby tam dvere vošli a zároveň, aby bola stále dosť pevná.

Skladacie dvere

Alternatívne dvere do úzkych priestorov sú skladacie dvere, ktoré je možné otvoriť na minimálnom priestore. Princíp je väčšinou taký, že takéto dvere sa skladajú z dvoch alebo troch častí, ktoré sa zalamujú do seba. Po zalomení je otvor dverí menší ako je šírka zárubní, pretože zalomené dvere sa nachádzajú práve v priestore medzi zárubňami.

Protipožiarne dvere

Za istých okolností sa vám možno zídu aj protipožiarne dvere, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho materiálu a poskytujú vyššiu ochranu voči ohňu alebo dymu.

Neštandardné dvere

V prípade, že potrebujete atypický rozmer dverí (špecifická výška, šírka alebo hrúbka zárubne, príp. špecifický tvar) tak nie je problém dať si vyrobiť dvere na mieru. Tie vás však vyjdú drahšie ako dvere v štandardnom rozmere.

Dvere so svetlíkom

Alternatívou k atypickým dverám môže byť použitie svetlíka. Namiesto toho, aby ste napr. použili neštandardné dvere s výškou 240 cm môžete použiť klasické dvere a nad ne umiestniť 30-40 cm vysoký svetlík. Svetlík môžete taktiež použiť po bokoch, závisí to od rozmerov otvoru a vašej fantázie.

Iné typy dverí

Okrem vyššie spomínaných typov dverí existujú aj sklenené, protihlukové alebo oceľové dvere, dvere do priestorov s teplotnými rozdielmi (tzv. klimatické) alebo do vlhkého prostredia (ak máte vnútri bazén alebo výrivku) a mnohé ďalšie. Takéto však bežne v rodinných domoch alebo bytoch nenájdete.

Esteticky vhodný model dverí

Pri listovaní v katalógoch nájdete desiatky rôznych modelov dverí. Dvere môžu byť plné alebo so sklenenou výplňou, môžu mať rôzne dekorácie, výrezy, lišty a podobne. Dvere by mali esteticky ladiť s domácnosťou, a záleží na tom, aké farby a línie sa nachádzajú v samotnom príbytku (podlahy, steny, nábytok, …). Dôležité je spomenúť, že k celkovému dojmu pomáha aj výber správnej zárubne, povrchovej úpravy dverí a kovania (kľučka a zámok). Každý výrobca sa snaží prinášať na trh s dverami nejaké novinky a často nájdete v ponuke aj to či si prajete na dverách a zárubniach ostré alebo oblé hrany, prípadne si môžete zvoliť esteticky veľmi pekné, tzv. „bezfalcové dvere“, pri ktorých sú pánty skryté v zárubni a takéto dvere vyzerajú veľmi čisto a moderne.

Pozitíva a negatíva materiálu a povrchovej úpravy dverí

Nie je jedno z čoho sú dvere vyrobené. Od použitého materiálu závisia vlastnosti dverí, najmä ich akustické a termoizolačné vlastnosti – a samozrejme aj cena.

Z čoho sa vyrábajú interiérové dvere?
V princípe vás zaujímajú dve veci:

  • povrchová úprava
  • výplň dverí

Výplň dverí
Ako výplň dverí sa dnes najčastejšie používajú:

  • papierová voština
  • polystyrén
  • odľahčená drevotriesková doska (DTD)
  • smreková laťovka
  • MDF doska
  • drevo – masív

Je možné, že tie najlacnejšie dvere za pár desiatok eur budú mať ako výplň papierovú voštinu. Od nich nemožno očakávať, že budú tlmiť zvuky rovnako, ako napríklad dvere s výplňou z MDF dosky. Samozrejme čím kvalitnejší materiál, tým drahšie dvere. A čím viac „dreva alebo dosiek“, tým sú dvere aj ťažšie. Treba však myslieť aj na to, v akom prostredí sa budú dvere nachádzať. Drevené dvere môžu pri zmene vlhkosti „pracovať“ a prehýbať sa. Táto situácia môže nastať v kúpeľni, v miestnosti s bazénom/výrivkou alebo pri dverách do pivnice, kde môže byť väčší teplotný rozdiel z jednej a druhej strany dverí.

Povrchová úprava dverí
Taktiež je niekoľko typov materiálov, ktoré sa používajú na povrchovú úpravu dverí. Od typu povrchovej úpravy závisí odolnosť dverí voči oderom, škrabancom alebo zašpineniu. Najčastejšie sa používa:

  • fólia (obyčajná fólia, 3D fólia, CPL fólia – so zvýšenou odolnosťou voči poškrabaniu, …)
  • laminát
  • dyha

Následne je ešte možné zvoliť rôzne prevedenie, napr. pri fóliách: hladký povrch, pórovitý povrch, perlovitý povrch atď. – závisí od výrobcu a jeho ponuky. Najkvalitnejšia je samozrejme dyha, ale opäť si za kvalitu výrazne priplatíte. V dnešnej dobe sú celkom kvalitné aj niektoré fólie (napr. CPL). Výrobcovia často vyrábajú jeden model dverí vo viacerých variantoch – viete si teda zvoliť, či chcete dvere vyrobené z lacnejšieho alebo kvalitnejšieho materiálu, pričom dizajn dverí ostane zachovaný.

Výber vhodnej zárubne

Zárubňa je ďalším dôležitým estetickým prvkom vašej domácnosti. Mala by mať rovnaký povrch ako dvere (alebo nie?) Znova sa dostávame k tomu, že máte na výber z niekoľkých typov zárubní. Chcete drevené, obložkové zárubne alebo oceľové? Pri obložkových zárubniach sú klasické, ktoré sa spájajú v 45 stupňovom uhle (čiže majú v horných rohoch „diagonálu“) alebo tupé, ktoré sa spájajú v 90 stupňovom uhle a hodia sa k niektorým typom dverí. V niektorých prípadoch si viete zvoliť aj hrúbku zárubní a ďalšie parametre.

V prípade, že ste sa ocitli v byte s oceľovými zárubňami máte tri možnosti:

  • necháte si ich a použijete (ak sú v dobrom stave – no zohnať dvere presne na také rozmery nemusí byť ľahké. Také zárubne sú často po rokoch kadejako pokrivené a pod.)
  • necháte si ich, ale obložíte ich drevenými zárubňami (v tom prípade síce nemusíte robiť „búracie“ práce, no zmenší sa otvor vo dverách)
  • vyhodíte ich a osadíte nové, obložkové zárubne s dverami

Zámok a kovanie

Bežne používaným typom zámku v interiérových dverách je tzv. dózický zámok. Niektorí výrobcovia vám ponúknu aj možnosť FAB zámku, prípadne dverí bez zámku (v niektorých prípadoch pekné, estetické riešenie). Špecialitou môže byť zámok na WC, ktorý vie byť v štýle zámkov na verejných WC v nákupných centrách (otočíte klapku a hotovo). Použitie takéhoto zámku na WC je efektívnejšie ako kľúč a zároveň sa dá bezpečne z druhej strany otvoriť, napr. mincou. Esteticky treba zladiť tvar a veľkosť kľučky na dverách a rozhodnúť sa, či použijete štítkové alebo rozetové kovanie. Rozdiel je taký, že pri štítkovom máte „pliešok“ od kľučky až po zámok (v tom prípade je nutné vedieť vzdialenosť od kľučky po otvor na kľúč), pričom pri rozetovom máte len kovanie okolo kľučky a okolo otvoru na kľúč. Pri niektorých typoch dverí (napr. kyvných alebo zasúvacích) je dobré porozmýšľať nad nejakými madlami.

Koľko stoja interiérové dvere?

Cena väčšinou pozostáva z: cena dverí + cena zárubne + kľučka. Najlacnejšie dvere sa dajú kúpiť za pár desiatok eur. Nevieme vám však zaručiť, či za takú cenu nájdete kvalitné dvere. Také „normálne“ stoja od 200 do 400 eur a kvalitnejšie dvere môžu stať od 400 eur a vyššie. Nie je problém kúpiť dvere za 800 a viac eur. Obchody často poskytujú rôzne zľavy v štýle „zárubňa grátis“ alebo „kľučka zdarma“. Montáž dverí sa pohybuje v cene pár desiatok eur za jeden kus. Ak máte väčší dom, kde potrebujete aspoň 10 (kvalitnejších) dverí, tak si pripravte pár tisíc eur. Očakávajte, že každý predajca bude od vás chcieť zálohu vo výške 30-70% z celkovej ceny.

Ako sa dá ušetriť pri kúpe dverí?
Ušetriť viete napríklad výberom materiálu – ako sme spomínali vyššie, pri rôznych typoch výplne a povrchovej úpravy sú rôzne ceny. Rôzne ceny nájdete aj pri kľučkách. Všetko má však svoje pre a proti. Za menej peňazí môžete očakávať nižšiu kvalitu. Keďže dvere sú investícia na dlhé roky, často sa oplatí investovať do riešenia, ktoré vydrží a ktoré je kvalitné. To, koľko si môžete dovoliť však viete vy sami. Overený spôsob na získanie „zľavy“ je porovnávať ponuky medzi predajňami. Jednoducho, ak máte viac cenových ponúk, tak o nich rozprávajte s predajcami a ak majú naozaj záujem niečo predať, tak vám vyjdú v ústrety a ponúknu lepšiu zľavu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: