Aké sú najlepšie záhradné bazény?

29. októbra 2019
Záhradný bazén

Kým kedysi mohol byť pre mnohých bazén vo vlastnej záhrade známkou akéhosi ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes už to ani zďaleka neplatí. Pokiaľ vlastníte dom, dostatočne veľkú záhradu a máte k dispozícii aj nejaké tie financie, z vlastného bazéna sa môžete tešiť už čoskoro.

Rozmanitosť bazénového sveta

Na začiatku cesty za vysnívaným bazénom je dôležité uvedomiť si jeden podstatný fakt. Bazén, rovnako ako terasa, altánok či vydláždená plocha je výrazný zásah, ktorý nepochybne ovplyvní vzhľad celej vašej záhrady. Ak sa rozhodnete pre zapustený bazén, pravdepodobne siahnete aj po jeho zastrešení, ktoré si z vašej záhrady ukrojí nejaké to miesto. Pokiaľ dáte prednosť nadzemnému bazénu, ktorý je dostupný iba v modrom vyhotovení, rátajte s tým, že len ťažko splynie s prírodnými farbami záhrady. Ani padajúce listy zo stromov vám pri udržiavaní kvality vody rozhodne nebudú nápomocné. Jednoducho povedané, pri kúpe a inštalácii bazéna budete riešiť nielen jeho veľkosť a vhodné umiestnenie, ale aj zakrytie a celkové zapadnutie do okolitého prostredia.

Umiestnenie
Ak vám na záhrade bude stáť vlastný bazén, určite sa v ňom budete chcieť okúpať čo najskôr. Na to, samozrejme, budete potrebovať teplú vodu, z čoho vyplýva, že miesto pre bazén musí byť záveterné a slnečné po celý deň. Aj keď by sa na prvý pohľad mohol zdať ako najideálnejšie miesto, počas horúcich letných dní, priestor v blízkosti domu, nie je tomu tak. Áno, v lete by ste túto polohu určite ocenili, ale mimo sezóny by vám takto umiestnený bazén mohol prekážať. Preto bazén umiestnite ďalej od domu či terasy. Bazén by tiež nemal stáť na mieste, kde sa nachádzajú podzemné priestory, ako napríklad kanály či tam, kde je zlé odvádzanie vody. V jeho okolí by nemali byť kríky, stromy ani elektrické vedenie.

Nadzemný bazén verzus zapustený bazén

Ak už máte vybrané miesto, prichádza na rad výber typu bazéna. Vo všeobecnosti si môžete zvoliť nadzemný alebo zapustený bazén.

Zapustený bazén
V prípade, že je pre vás dôležitým kritériom cena, mali by ste vedieť, že zapustený bazén predstavuje vyššiu investíciu začínajúcu na sume 2000 eur a vyššie, má však naozaj dlhú životnosť. Dôkladne preto vyberte správne miesto, aby ste v budúcnosti tento krok neoľutovali.

Nadzemný bazén
Ak nemáte peňazí nazvyš a aj napriek tomu sa chcete kúpať vo vlastnom, voľte nadzemný bazén. Najlacnejšia alternatíva je nafukovací, ktorý po skončení sezóny jednoducho sfúknete a odložíte. Ak hľadáte niečo odolnejšie, rozhodnúť sa môžete pre fóliový bazén s konštrukciou z kovu alebo plastu, ktorý si vďaka čiastočnej aplikácii do zeme môžete na záhrade ponechať celoročne. Pri druhej možnosti je potrebné rátať s úpravami terénu. Takýto bazén si vyžaduje vykopanie jamy a šachty, ale aj miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev a ochranu v podobe prístrešku. Samozrejmosťou je samostatné istenie a prívod elektriny. Potrebovať budete aj vybetónovanú dosku, prípadne mäkkú geotextíliu. Po vykopaní jamy nastáva jej odvodnenie a následné izolovanie dna a bočných stien polystyrénovými doskami. Bočné steny sa istia obmurovaním alebo betónovaním. Obsypávanie obetónovaného bazéna sa uskutočňuje pomocou štrku či kamennej drviny. Po tomto sú už na rade konečné úpravy okolia a napúšťanie vody.

Typy bazénov

Pri hľadaní vhodného modelu pre vás, ale aj vašu záhradu budete s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť aj materiál, z ktorého bude bazén vyrobený. Pokiaľ sa rozhodnete pre nadzemný bazén, vyberať môžete z nasledujúcich typov.

Samostatný nafukovací bazén
Nafukovací bazén predstavuje najlacnejšiu klasiku, ktorá sa vyznačuje ľahkou montážou a rýchlym zohriatím vody. V prípade opatrnej manipulácie a dôkladnej starostlivosti bazén vydrží pár rokov, teda samozrejme, iba v prípade, že sa neprepichne.

Montovaný bazén
Bazén sa vyznačuje rýchlou montážou, no nižšou životnosťou a zárukou. Steny z pozinkovaného plechu vydržia cca 10 rokov, fólia približne 5 rokov. V prípade potreby sa dá fólia vymeniť. Tieto bazény zoženiete iba v oválnom tvare, čo nemusí vyhovovať každému.

Plastový bazén
Pre tento typ bazéna je charakteristická nízka cena a nenáročné stavebné úpravy. Pri kvalitnej údržbe vydrží až 15 rokov. Hrozí mu však vyblednutie, poškrabanie či vydutie, tak, ako to už pri plastoch býva zvykom.

V prípade, že túžite po zapustenom bazéne, na výber máte z týchto modelov.

Antikórový bazén
Antikórový bazén možno označiť aj za nesmrteľný bazén z ušľachtilej ocele, odolný voči korózii aj mrazu, s výbornou antibakteriálnou schopnosťou. V zime ho netreba vypúšťať, za jeho obstaranie si ale čo to priplatíte.

Akrylátový/laminátový bazén
Sklenené vlákna a živica, z ktorých je tento typ bazéna vyrobený, sa postarajú o jeho dlhú životnosť cca 30 rokov. Kvalitnejšie varianty majú odolnú gélovú úpravu, menej kvalitným modelom hrozia praskliny.

Keramický bazén
Trvácny, odolný bazén vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na povrchu vytvárajú výborne vyzerajúci 3D efekt. Obstaranie si vyžaduje vyššie investície a často býva rozmerovo a tvarovo obmedzený, vydrží však až 50 rokov.

Železobetónový bazén s fóliou
Bazén, odolný voči plesniam aj UV žiareniu, ktorý v prípade kvalitnej inštalácie vydrží neobmedzene. Vyberať môžete z rôznych tvarov a rozmerov, poteší aj jednoduchá údržba. Jeho inštalácia je však časovo náročná.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky