Aké záhradné palisády sú najlepšie – betónové či plastové?

28. októbra 2019
Záhradné palisády
zdroj: gettyimages.com

V anglických voľných záhradách sa s nimi nestretnete, naopak, medzi prísne udržiavanými nemeckými záhradami nenájdete bez nich ani jednu. Reč je o záhonových obrubách.

Aj záhrada by mala mať hranice

Na čo sú vlastne dobré? Nie je to pri zakladaní záhrady len práca navyše alebo dokonca zbytočná investícia, ktorá len nezmyselne odčerpá peniaze z rodinného rozpočtu? Žiadne pochybnosti. Správne zvolená farebná kombinácia záhonovej obruby záhradu jednoznačne skrášli, ale to nie je všetko. Za svoju námahu a peniaze získate oveľa viac, ako „len“ ďalší okrasný doplnok. Záhonové obruby sú predovšetkým praktický prvok, pretože vám dokážu ušetriť množstvo práce. Každé rozhranie plôch je totiž „rizikovým miestom“. Môžu sa tu rozrastať buriny, presýpať pôda, kôra, štrk či iná nástielka z jednej plochy do druhej. Navyše, ak záhon susedí s trávnikom, môže doň prerastať tráva a naopak, do trávnika môžu prerastať húževnaté trvalky. Dnes si môžete vyberať obruby na oddelenie záhonov podľa materiálu – betónu, tehly, plastu a dreva, ceny, farby aj trvanlivosti.

Palisády z betónu
Jednoznačne najtrvanlivejšie, ale aj najdrahšie sú obruby vyrobené z ušľachtilého betónu. Zväčša sú súčasťou celého výrobného programu jednotlivých prvkov, ktoré sa v záhrade využijú na stavbu spevnených plôch, múrikov, zvýšených záhonov a na oddelenie záhonov. Výrobcovia udávajú ich presné rozmery, takže si môžete vybrať doslova na mieru a vypočítať presný počet potrebných kusov.

Tehly
Prípadne ich napodobeniny z hladkého farbeného betónu. Veľmi populárne sú „tehly“ vyrábané z vibrolisovaného betónu a v moderných farebných prevedeniach. Okrem terakotovej nájdete medzi nimi aj druhy sfarbené od oranžovej až po hnedú, s odtieňmi nepálenej hliny. Z nich vybudujete štýlovú obrubu aj bez murovania.

Drevené prvky
Ak sú tehly pre vás časovo náročným riešením, skúste obruby z drevených prvkov. Najčastejšie sa vyrábajú v dvojmetrových pásoch z palisád polkruhovitého prierezu. Nie je to však jediná možnosť, dostanete kúpiť aj krátke pevné prvky, vysoké len 10 či 15 cm alebo môžete obrubu záhona vytvoriť z jednotlivých drevených palisád.

Pozrite si záhradné palisády v týchto e-shopoch:

Názov Detail
4Home (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt

Rastliny vhodné na obruby

Kry

 • bršlen (Euonymus)
 • krušpán (Buxus)
 • tavoľník (Spiraea)
 • zob vtáčí (Ligustrum)

Trvalky a polodrevité kry

 • astra (Aster)
 • levanduľa (Lavandula)
 • rozmarín (Rosmarinum)
 • tarica (Aubrieta)

Letničky

 • aksamietnica (Tagetes)
 • cínia (Zinnia)
 • lobelka (Lobelia)
 • sanvitália (Sanvitalia)

Ak počítate s obrubou záhona len na jednu sezónu, môžete vytvoriť najlacnejšiu a pritom veľmi dekoratívnu – z letničiek. Nevýhodou však je, že v ďalšej sezóne musíte problém obruby riešiť opäť. Obruby však môžu mať rozličnú podobu. Vytvorte si v záhrade príjemné dovolenkové sídlo. Niekoho oslovia antické oblúky, iní ocenia skôr praktické múriky a vonkajšie ohnisko. Či už sa rozhodnete okolo domu vytvoriť francúzsku oázu alebo slovenský dvor, vyberte si jednotný štýl a podľa charakteru okolitého terénu zvoľte vhodné stavebné prvky.

zdroj: gettyimages.com

Prímorský vzhľad
Zaujímavý vodný prvok v kombinácii s vhodne zvolenou dlažbou pri terase či chodníku vytvorí pravú dovolenkovú atmosféru. Výrobcovia betónových platní a palisád ponúkajú systémy, ktoré kombinujú prirodzený vzhľad, zároveň stabilitu materiálu a ľahkú údržbu. Dizajn a nepravidelné hrany verne napodobňujú zvetranú štruktúru a kresbu vyplaveného dreva. Platne sa vyrábajú ako jednovrstvové z prostého betónu odlievaním do špeciálnych pružných foriem, takže sú možné drobné tvarové a rozmerové rozdiely. Základ platní tvorí liaty betón, ktorý sa následne vibruje, doplnený prísadami na zušľachtenie. Takéto výrobky sú mrazuvzdorné, odolné proti rozmrazovacím látkam, šmyku a pošmyknutiu. Sú vhodné na vytváranie chodníkov, terás, cestičiek okolo domu, bazénov, zimných záhrad či ako obloženie schodov. Dajú sa použiť aj ako nášľapné platne.

Spevnenie svahovMáte v okolí domu strmšie svahy? Rozmýšľate, ako ich urobiť bezpečné, ale zároveň zachovať estetiku záhrady? Riešením sú svahové oporné tvárnice, nazývané aj „svahovky“. Vytvárajú členitý priestor vhodný na osadenie rozličnými rastlinami – môžete si zvoliť kry aj kvety. Základom systému sú tvárnice z kvalitného betónu, ktoré sa vyplnia vhodným materiálom, umožňujúcim, aby cez ne korene rastlín voľne prerastali, až kým sa nespoja s priľahlou pôdou. Postup ich budovania nie je náročný. Môžete si z nich pokojne vyskladať aj múr do ulice – vznikne tak vizuálna, vetrová a hluková bariéra, ktorá je navyše plná zelene.

Záhradná romantika

Rozdelením na niekoľko menších častí môžete priestor záhrady ozvláštniť – rozmanité ohraničenia vykúzlia zaujímavé zákutia alebo žiaduci tieň. Namiesto jednoliateho múru striedajte nízke a vysoké múriky, pohrajte sa s tvarmi aj materiálom. Môžete na to využiť napríklad plotové systémy z hydrofóbneho betónu, ktoré dodajú záhrade antický vzhľad. Hydrofóbny betón zabraňuje prenikaniu vody do štruktúry kameňa. Takto upravené tvárnice majú vysokú pevnosť, trvácnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Zaujímavý je ich otĺkaný povrch, ktorý je takmer na nerozoznanie od prírodného kameňa. Ideálne je, ak sú bloky uložené nepravidelne. Nedokonalé zakončenia v spojení s oblúkmi budú pôsobiť nežne a romanticky a hodia sa najmä do väčších a prírodných záhrad.

Oporné múriky a vyvýšené záhony
Ploty zďaleka neslúžia iba ako ohraničenie a bariéra, ale dajú sa využiť aj ako oporné alebo okrasné múriky. Tie môžu esteticky vyriešiť rôzne prevýšenia v záhrade, ohraničenie terás, vyvýšených záhonov a pod. Vyvýšené záhony momentálne patria medzi moderné a veľmi obľúbené prvky v úžitkovej záhrade. Okrem toho, že pôsobia esteticky, sú aj praktické a veľmi dobre sa v nich pestujú kvety, zelenina aj bylinky. Aj na malej ploche si tak môžete dopestovať aspoň základnú zeleninu. Dobre navrhnutý oporný múr môže slúžiť ako vyvýšený záhon s lepším odvodnením, kým vrchné plochy múrikov využijete ako miesta na sedenie. Najrozšírenejšie sú múry z betónových tvárnic. Ľahko sa s nimi pracuje, sú pekné na pohľad a konštrukčne pevné.

Ohnisko
Dolaďte svoju záhradu do posledného detailu. Vybudujte si ohnisko, pri ktorom sa budete stretávať s rodinou a priateľmi. Oproti záhradnému kozubu má tú výhodu, že na ňom môžete aj variť, napríklad chutný kotlíkový guláš. A čo môže byť krajšie, ako sa počas chladnejších večerov zohriať pri ohni? Na nehorľavý podklad je ideálny kameň, štrk či piesok. Materiály na ohnisko môžu byť rôzne. Najčastejšie sa používajú šamotové tehly, betón alebo kameň. Tehly vôbec nemusia byť nové. Ich starší vzhľad môže na záhrade pôsobiť zaujímavo. V obchodoch nájdete aj betónové tvarovky určené priamo na konštrukciu ohniska. Okolo neho môžete položiť dlažbu alebo prírodné kamene. Nezabudnite, že z ohniska môže veľmi ľahko vyletieť iskra a bezpečnosť by preto mala byť na prvom mieste.

Vodné prvky
Voda je úžasný prostriedok, ktorým sa dá oživiť a obohatiť záhrada. Aj na malej ploche môže mať veľa podôb: fontána, malá vodná nádrž, pramenisko či vtáčie napájadlo. Pri voľbe „vodnej atrakcie“ berte do úvahy rozmery záhrady a účel, ktorý má vodná plocha plniť. Vychádzajte zo štýlu záhrady a domu – zjednoťte a zopakujte už použité materiály. Malé vodné atrakcie môžete využiť aj vo veľkej záhrade, ale treba ich umiestniť na exponované miesta, napríklad k terase, vstupu alebo priechodu. Pomocou potôčika sa dajú na svahu vytvoriť čarovné partie, hoci aj sústava jazierok, tôní a vodopádov. Moderným prvkom sú vodou obtekajúce kamenné steny, ktoré vyčaria príjemnú atmosféru aj vďaka zvukovej kulise.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky