Aké zvoliť postreky na ovocné stromy?

24. augusta 2019
Postrekovanie ovocných stromov
zdroj: pinterest.com

Ovocné stromy nám robia radosť po celý rok. Na jar krásne kvitnú, koncom leta prinášajú úrodu a na jeseň skrášlia záhradu pestrofarebným lístím. Aby nám stromčeky prinášali radosť, musíme sa o ne pravidelne starať, postrek nevynímajúc. Inšpirujte sa.

Pomerne vysoké jarné teploty urýchľujú vegetáciu všetkých druhov pestovaných plodín, ale aj vývin škodcov a chorôb. Podľa predpovede sa v najteplejších oblastiach môžu teploty pohybovať tesne nad 20 °C, čo je v jarných mesiacoch skutočne vysoko.

Ochráňte ovocné stromy pred chorobami aj útokmi škodcov

Jarný postrek ovocných stromov a krov je bezpečnou poistkou proti plesniam a škodcom. Aby bolo toto ošetrenie naozaj účinné, je nevyhnutné postrek správne načasovať, namiešať presný pomer roztoku a používať účinný postrekovač, ktorý dokáže prípravok správne rozptýliť. Platí základné pravidlo: čím rozsiahlejšia záhrada a viac rastlín na ošetrenie, tým je výhodnejšie mať postrekovač s väčším objemom. Nemusíte tak často dopĺňať nádržku. Do úvahy treba brať aj členitosť terénu a vlastnú fyzickú zdatnosť.

Podľa objemu sa rozlišujú v zásade tri typy postrekovačov. Najpoužívanejšie sú univerzálne postrekovače do jednej ruky s objemom od 0,5 až 1,25 litra. Vzhľadom k malej veľkosti a menšiemu rozptylu tekutiny sú ideálne napríklad na izbové kvetiny. Pri väčších objemoch kvapaliny sa používajú nesené tlakové postrekovače. Ich obsah je väčšinou od 3 do 5 litrov. Sú univerzálnym pomocníkom každého menšieho pestovateľa. Chrbtové postrekovače s objemom väčšinou 12 litrov sú určené na ošetrovanie väčšieho množstva rastlín na rozľahlejších záhradách. Okrem veľkého objemu je ich výhodou ručná pumpička pri páse, ktorá umožňuje prácu bez toho, aby sa postrekovač dával z chrbta dole.

Uistite sa, že do vybraného postrekovača môžete dať všetky bežne používané typy postrekov, pozor najmä na roztoky založené na olejovej báze. Tie môžu reagovať s tesneniami a kvapalina môže unikať. Postrekovače by mali vydržať bežné teploty do približne 40 stupňov. Pokiaľ však zabudnete postrekovač na slnku, kvapalina sa môže prehriať. Pri vyššej teplote stúpa tlak, natlakovaný postrekovač by sa mohol poškodiť. Dôležité je mať postrekovač vybavený pretlakovým ventilom, ktorý udržuje hladinu tlaku. Myslite tiež na dostupnosť náhradných dielcov a príslušenstva. K väčšine tlakových postrekovačov možno dokúpiť predĺženie, prípadne teleskopickú trubicu. Tieto zariadenia umožnia postrekovať do vzdialenejších miest. Napríklad pri moderných tlakových postrekovačoch je možné predĺžiť trubicu až na 150 cm, čo v spojení s výškou záhradníka a dĺžkou jeho paží umožňuje postriekať väčšinu zelene.

Dobrým pomocníkom je rozprašovací herbicídny kužeľ, ktorý zabraňuje rozptylu jemných kvapôčok, a tým aj poškodeniu okolitých rastlín. Postrekovač by mal mať čo najväčší plniaci otvor. Prácu rozhodne spríjemní aj ľahko čitateľná vodoryska. Pri kúpe si neváhajte výrobok vyskúšať. Malo by sa vám s ním jednoducho manipulovať a mal by dobre sedieť. Popruhy, pri chrbtovo nosených postrekovačoch, by mali byť mäkko vypchaté. Rovnako tak určite oceníte ergonomický tvar spúšte s možnosťou trvalej aretácie. Všeobecne platí, že po každom striekaní treba postrekovač vypláchnuť vodou.

Predjarný postrek Teplé a bezzrážkové obdobie vyhovuje kvitnúcim druhom stromov, aj tým, ktoré sa na kvitnutie chystajú. Preto upozorňujeme na prebúdzajúce sa jadroviny, pri ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne jabloní. Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, keď sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, keď je aktivizovaná väčšina prezimujúcich škodcov. Dobrá účinnosť je pri teplotách aspoň 10 °C, spoľahlivejšia nad 15 °C. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika.

Prípravky na predjarný postrek Špeciálne prípravky na predjarný postrek nie sú povolené, avšak pri vyšších teplotách a vo vyššom štádiu pučania možno použiť niektorý z nasledujúcich prípravky.

  • Bulldock 25 EC (aj v malospotrebiteľskom balení – MB)
  • Green Bull (s rovnakou účinnou látkou)
  • Calypso 480 SC (aj MB)
  • iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al
  • Karate Zeon 5 CS (aj MB)
  • Lambda 50 CS
  • Lambdol
  • iba v malospotrebiteľskom balení Samura

Autorizované sú proti kvetovke jabloňovej, prípadne húseniciam všeobecne. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny (okolo 1 000 l/ha), čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

Hrušky chráňte proti mére hruškovej Na hruškách je významným škodcom méra hrušková, proti ktorej sú povolené 2 pyretroidné prípravky s účinnou látkou lambda-cyhalothrin, a to Gunner a Lambada. Prvýkrát sa ošetruje v období kladenia vajíčok, približne od 5. apríla do fázy ružového púčika. Podobný účinok možno dosiahnuť aj predjarným postrekom. Ďalší postrek môže byť potrebný v lete s opakovaním o 14 až 21 dní. Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200-2000 l/ha vody. Prípravky Gunner a Lambada použite maximálne trikrát za vegetáciu. Neskoršími postrekmi proti voškám, ale najmä proti obaľovačovi jablčnému, zasiahneme s primeraným účinkom aj proti méram. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. Aj keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry,, sú dôležitým regulátorom ich početnosti.

Prevencia proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín Keď sú marhule v plnom kvete a počasie im bude veľmi priať, nenaplní sa potreba ošetrovania proti monilióze kvetov a výhonkov kôstkovín pred a po kvitnutí, preto možno toto ošetrenie vynechať. Pre čerešne a višne si musíme počkať na priebeh počasia a podľa toho sa rozhodnúť o potrebe alebo zbytočnosti ošetrenia.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?