Ako na dizajn bytu v paneláku?

Dizajn bytu v paneláku
zdroj: gettyimages.com

Skôr než začnete so samotným návrhom je potrebné položiť si dve základné otázky:

...
  1. Či bude pri zariaďovaní nutná aj rekonštrukcia bytu (posúvanie, rušenie priečok a pod.) alebo pôvodné dispozičné riešenie?
  2. Aký je finančný rozpočet?

Program na dizajn bytu aj online

Nie každý má estetické cítenie. Bez ohľadu na to, či máte vkus na zariaďovanie a cit pre detail, svoje predstavy je vhodné overiť si prostredníctvom 3D vizualizácie. Dizajn interiéru bytu a návrhy jeho jednotlivých miestností si tak môžete „preveriť“ vo viacerých simulačných nástrojoch. Prinášame vám niekoľko tipov.

✏Sweet Home 3D

Ide o program s komplexným návrhom rozmiestnenia nábytku, ako aj ďalšieho vybavenia interiéru. Návrh sa vytvára v 2D priestore, pričom samotnú vizualizáciu vidíte v 3D prevedení. Ak ste v širokej ponuke produktov nenašli ten váš, môžete si ho vytvoriť aj sami, pričom ho následne vložíte do galérie. Program nájdete aj v českom jazyku.

✏Google SketchUp

Bezplatný program, ktorý v trojrozmernom prostredí umožňuje navrhnúť rozmiestnenie nábytku, ale aj komplet celý byt. Ovládanie je jednoduché, no v aplikácii nájdete aj videonávody pre rôzne funkcie. Súčasťou návrhu je aj vkladanie geometrických tvarov, voľné kreslenie a priestorové navrhovanie. Tento softvér na vytváranie dizajnu umožňuje export hotových modelov do formátu obrázkov, ako aj rôznych ďalších formátov.

✏Room Arranger

Program ponúka veľké množstvo užitočných nástrojov akými sú napríklad meranie, editor stien, farieb, umiestňovanie okien a dverí, databáza nábytku a zariadenia… Taktiež podporuje český jazyk a po nainštalovaní doplnku internetového prehliadača si dizajn interiéru bytu pozriete aj v trojrozmernej verzii. Stiahnite si program a nakuknite a do online knižnice objektov, ktoré pridali návštevníci stránky.

Pozrite si sedačky v týchto e-shopoch:

Tipy pre interiérový dizajn bytu:

  • solitérne kusy nábytku (vytvoria k zvyšnému zariadeniu „dramatický akcent“, pokojne ich rozlíšte štýlovo aj farebne)
  • nepreháňajte to s množstvom nábytku (priestor by mal byť vzdušný s dostatkom prirodzeného svetla)
  • krikľavé a žiarivé farby na veľkých plochách už dávno nepôsobia esteticky (doplnky a bytový textil ich naopak uvítajú)
  • nájdite miesto aj pre umenie (obrazy na stenu, fotografie, knihy a pod.)
  • izbové rastliny oživia priestor (do spálne sa však veľmi nehodia)
  • dekorácie a doplnky zútulnia miestnosť (sviečky, svietniky a lampáše vytvoria romantickú atmosféru; vankúše, záclony a závesy podporia charakter interiéru; na zbierku keramických sošiek zabudnite…)
  • dbajte na zariadenie celého bytu – aj WC môže byť dizajnovou miestnosťou
  • zladenie je dôležité, podieľa sa na vytváraní harmonického domova (chaosu vo farbách predídete napríklad ladením tón v tóne)
  • osvetlenie a ešte raz osvetlenie – nepodceňujte ho, dokáže úplne zmeniť charakter interiéru

Pozrite si fotogalériu k článku TU

Mohlo by vás zaujímať: