Ako na schody z plávajúcej podlahy

Schody z plávajúcej podlahy
zdroj: gettyimages.com

Novú podlahu z dreva, či laminátu si zaslúži prízemie aj horné poschodie. Čo ich spája? Samozrejme schody. Určite ich nenechajte pokryté pôvodnou podlahou, ale obložte ich rovnakou krytinou, akú zvolíte vo zvyšnom interiéri. Pri rekonštrukcii pouvažujte aj nad možnosťou podlahového vykurovania, ktoré bude rovnomerne temperovať miestnosti.

...

Ako na obloženie schodov

Pokládka novej krytiny by nemala skončiť pri podlahe, ale pokračovať obložením schodiska, a to rovnakým typom dreviny. Dobrý výrobca podláh ponúka schodové hrany k väčšine dekorov a drevín zo svojej bežnej ponuky. Nemali by ste mať preto problém vybrať si olejovaný, lakovaný, brúsený či morený povrch. Inštalácia schodových hrán vychádza zo systému spojov, ktorými disponujú lamely vybraného dekoru. Môže ísť o perodrážku alebo zámkové spoje. Pri obkladaní schodov pracujete podobne ako pri podlahe, jednotlivé časti sa však radšej lepia k podkladu napevno. Prilepením schodovej hrany sa krytina stabilizuje a zamedzuje vzniku dilatačných špár.

Problém nepredstavujú ani neštandardné veľkosti schodiska. Rôznym šírkam, dĺžkam aj výškam sa schodové hrany prispôsobia. Všetko sa dá totiž vyrobiť na mieru. Ak nechcete obložiť schody zo všetkých strán, môžete siahnuť po nášlapných schodových lištách, ktoré pokryjú len nášlapnú časť jednotlivých schodov. V kombinácii s farebným náterom betónových schodov budú v modernom interiéri pôsobiť zaujímavo. Drevená podlaha prináša aj skvelú tepelnú izoláciu. Drevo dýcha, veľa vydrží a má aj pomerne dlhú životnosť. Vyznačuje sa aj antistatickými a antialergickými vlastnosťami.

Nič však nie je dokonalé, aj drevo má svoje nevýhody. Drevo je viac citlivé na zmeny vlhkosti a kolísanie teplôt v miestnosti, obzvlášť masívna drevená podlaha má v zime tendenciu vysychať. Ako nevýhodu možno vnímať aj farebnú nestálosť. Chcete mať s drevenou podlahou čo najmenej starostí? Zvoľte typy s viacerými vrstvami. Štruktúru tvoria dve až tri vrstvy, uložené proti sebe do kríža. Takáto drevená podlaha je stabilnejšia, odolná voči prehýbaniu, praskaniu a tvorbe vypuklín.

Výsledný dojem z vrstvenej podlahy určuje drevina, ktorá je nášlapná. Môže byť svetlá, tmavá, mäkká, tvrdá, z domácich aj exotických drevín. Výhodou vrstvených drevín je aj ľahká inštalácia, vďaka zámkovému mechanickému spoju. V takomto prípade nemusíme podlahu k podkladu lepiť ani šraubovať. Praktickou voľbou sú aj laminátové podlahy, ktoré sú takmer nezničiteľné a veľmi ľahko sa udržujú. Ponúkajú dokonalé dekory dreva. Laminát od drevenej podlahy, na prvý pohľad, ani nerozoznáte. Príjemná je aj ich cena.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: