Ako sa zahriať na terase aj na jeseň?

11. októbra 2017
Ako sa zahriať na terase aj na jeseň?

Dážď, sychravo a nízke teploty vás nemusia hneď vyhnať zo záhrady, terasy či balkóna …

Predĺžte si pobyt na terase či záhrade aj v jesennom období..

Outdoor heaters winter 04.jpg

Jednoduchým spôsobom, ako sa ubrániť na terase chladu, sú prekážky zamedzujúce prievanu, čo môžu byť napríklad steny z drevených treláží (oporných mreží), ktoré sú ideálne ešte porastené zeleňou. Prípadne je možné použiť demontovateľné prvky, napríklad ľahké polykarbonátové dosky, ktoré sa na zimu osadia a v lete ľahko uskladnia. 

Rp_cir_terrace_kungalv_4.jpg

Výhodou polykarbonátu je jeho ľahkosť, tiež je cenovo dostupný, tepelne izolačný a priesvitný. Pozor si musíte dať len na to, že sa môže ľahko zaniesť nečistotami a plesňami, ak ho dobre neuskladníte. 

Namiesto polykarbonátových dosiek môžete použiť aj drevené rámy s výplňou rôzneho druhu, ako je bambus, spletené traviny či textil. Prednosťou prírodných výplní je cenová dostupnosť a možnosť kreatívneho riešenia. Nevýhodou naopak to, že sa časom ľahko poškodia, zachytávajú prach a ťažko sa čistia, sú veľmi horľavé, málo prepúšťajú svetlo a tepelné straty sú v tomto prípade väčšie.

Správne umiestnenie
Ideálne je samozrejme umiestniť terasu na oslnenú stranu tak, aby nízke zimné slnečné lúče prenikali dovnútra priestoru. Teplo zo slnečných lúčov si potom najlepšie udržíte tým, že budete mať terasu presklenú. 

Black and white contemporary garden heaters.jpg

Posuvné zastrešenie, či už sklenené alebo polykarbonátové, sa vďaka priepustnosti slnečných lúčov samo dobre ohreje. Vďaka skleníkovému efektu stačí trocha slnečných lúčov a pod strechou je príjemne. Ak si chcete ale aj tak prikúriť, najmä vo večerných hodinách, odporúčame potom mimo domu steny osadiť radiátory. 

Väčšinou sa majitelia rozhodnú pre krb, ktorý aj spríjemní atmosféru.

Pre vykurovanie pergol či terás v chladnejších mesiacoch sú určené, záhradné ohrievače, napríklad sálavé ohrievače alebo klasické infražiariče. 

Plynové pece ohrievajú chladný vzduch a vytvárajú teplo v celom priestore. Infražiarič funguje na princípe infra lúčov, ktoré dopadajú priamo na predmet, a tým ho ohrievajú. Na trhu nájdete aj vonkajšie elektrické ohrievače. Sálavý ohrievač s výkonom 2 kW účinne ohreje vonkajší priestor na terase o veľkosti 12 metrov štvorcových. Navyše u tohto spôsobu vykurovania nedochádza k žiadnemu plytvaniu a stratám, pretože teplo sa nestráca prievanom alebo únikom ohriateho vzduchu von, čo je v prípade terasy viac než žiadúce. 

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: