Ako si poradiť v záhrade s …

1. apríla 2013
Ako si poradiť v záhrade s …

12 tipov a trikov, ktoré prinesú jarný vánok na vašu záhradu.

Hoci s menším oneskorením, môžeme povedať, že jar je už predo dvermi. A tak po tohtoročnej naozaj veľmi dlhej zime prichádza obdobie, na ktoré sa teší každý a niektorí ešte viac. Keď hovoríme niektorí, máme na mysli predovšetkým záhradkárov.

A tak ako zimu strieda jar, tak pribúdajú nápady pre záhradu. Hoci všetci záhradkári poznajú množstvo trikov ako sa o svoj prírodný poklad čo najlepšie postarať, prinášame vám niektoré, o ktorých ste možno ešte nepočuli a naučíte sa opäť niečo nové. A keby ste ich predsa len poznali, tak nám aspoň dáte za pravdu, že skutočne fungujú.

1. Ak chcete vyčistiť vodný kameň z hlinených črepníkov alebo iných nádob, namiešajte si rovným dielom ocot, čistý alkohol a vodu. Rozprašovačom aplikujte na potrebné miesta. Potom použite plastovú kefu. Pred zasadením nových rastlín stačí nechať črepník uschnúť.

2. Ak nechcete aby sa vám počas práce v záhrade dostala pod nechty špina, škriabnite nimi do mydla, ktoré vám ju tam nevpustia. Po práci v záhrade si vyčistite nechty kefkou, tie sa vám odvďačia krásnym leskom a čistotou.

3. Ak chcete zabrániť strune na vašej kosačke, aby sa lámala alebo štiepila, pred jej umiestnením do kosačky ju natrite obyčajným rastlinným olejom, ktorý používate v kuchyni.

4. Nakreslite si na náradie s dlhou rúčkou mierku. Určite sa vám neskôr zíde, minimálne pri sadení priesad, medzi ktorými musíte dodržiavať určité odstupy a merací „prístroj“ budete mať poruke.

5. Určite ste sa stretli so situáciou, kedy ste potrebovali v záhrade motúz a museli ste ho hľadať a prípadne rozmotávať od uzlíkov. Umiestnite klbko motúzu do starého črepníka, cez dierku na jeho dne pretiahnite jeho koniec a umiestnite črepník v záhrade hore dnom. Takto budete mať špagát stále na dosah.

6. Malé črepníky, v ktorých ste si domov priviezli nové sadenice nevyhadzujte! Môžete nimi prikryť klíčiace rastliny a tak ich ochrániť v prípade silného vetra, či mrazivej noci.

7. Ak cez záhradu ťaháte na každé polievanie hadicu, môžete si poškodiť svoje rastliny. Opäť môžete použiť staré hlinené črepníky. Na okraj hriadky zapichnite tyč, jeden črepník umiestnite dnom hore a druhý naopak. Budú tak tvoriť akúsi cievku, cez ktorú sa bude hadica posúvať.

8. Ak chcete označiť svoje hriadky, napíšte ich názvy fixou na kamene rôznych veľkostí a tvarov. Okrem úžitku budú aj peknou dekoráciou vašich hriadok.

9. Máte v záhrade nežiadúce vošky? Spláchnite ich silnejším prúdom vody z hadice, alebo môžete použiť insekticídne mydlo. My máme pre vás iný typ. Omotajte si okolo ruky lepiacu pásku, lepkavou časťou von a pooberajte na ňu vošky z vašich rastlín. Zamerajte sa najmä na vnútornú či spodnú časť listov, kde sa zdržiavajú najčastejšie.

10. Keď budete na budúce variť zeleninu, vodu z nej nevylievajte. Použite ju na hriadky alebo na polievanie kvetov na okne a nestačíte sa čudovať, ako budú vaše rastliny reagovať na „zelenú polievku“.

11. Použite zvyšky kávy a čaju, ktorý ste už vylúhovali, pomáhajú okysliť pôdu pre azalky, rododendrony, kamélie, gardénie a dokonca aj pre čučoriedky. Ľahko nimi posypte jedenkrát mesačne pôdu, aby si udržala požadovanú kyslosť.

12. Najrýchlejší spôsob, ako vysušíte bylinky? Na sedadlo v aute  položte novinový papier, naukladajte bylinky v jednej vrstve, zatvorte okná aj dvere a nechajte ich sušiť. Vaše bylinky sa dokonale vysušia. A bonus k tomu budete mať krásnu vôňu v aute.

NEPREHLIADNITE: Inšpirujte sa a vyrobte si kvetináče zo starých pneumatík

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre