Ako si vybrať koberec

20. februára 2017
Ako si vybrať koberec

Koberce delíme podľa materiálu, techniky výroby, prevedenia nášľapnej plochy, spôsobu pokládky, farieb a vzorov. Dôležitá je tiež hrúbka koberca, počet vrstiev, druh integrovanej izolácie a pod ..
Koberec si môžeme kúpiť ako v hobby markete, tak v špecializovaných predajniach. Základné delenie kobercov je na kusové a celoplošné, ktoré sa predávajú v metráži. Do každej miestnosti pritom vyberáme koberec podľa iných kritérií, je preto potrebné mať premyslené, kde bude položený, ako má byť veľký, a akú bude plniť funkciu.

Cena vždy zodpovedá materiálu, aký sa použije. Najlacnejšie sú koberce syntetické, z umelých vlákien (polyamid (PA), polyester (PES), polypropylén (PP) a polyakryl (PA)). Drahšie sú koberce z prírodných materiálov, predovšetkým z vlny, hodvábu a bavlny. Vyrábajú sa aj koberce z kombinácie umelých a prírodných materiálov.

Koberce z umelých materiálov

Koberce z umelých materiálov sú lacné, tvarovo stále, antistatické a odolávajú roztočom. Vyrábajú sa v mnohých vzorov a farieb sýtych odtieňov (sýtejších ako u kobercov z prírodných materiálov). Majú však nižšiu životnosť, sú náchylnejšie na vytlačenie a poškodenie vlákien pri vyššej záťaži.

Koberce z prírodných materiálov

Koberce z prírodných vlákien majú vynikajúce izolačné schopnosti, sú príjemné na dotyk, odolné voči znečisteniu a skvele regenerujú po väčšom zaťažení (vlákno sa dokáže spamätať aj po dlhodobom zaťažení). U celoplošných kobercov z prírodných vlákien dokonca vzniká charakteristická mikroklíma, kedy tieto koberce dovedú regulovať vlhkosť v miestnosti (pohltí nadmernú vlhkosť, alebo ju naopak v suchom byte vydajú). Sú však náročnejšie na údržbu a po čase takzvane pĺznu. A samozrejme majú vyššiu cenu ako umelé.

Kam sa ktorý koberec hodí?

Z umelých materiálov sa do domácností hodí koberce z polyesteru. Odolávajú škvrnám, ktoré spôsobujú látky rozpustné vo vode, sú stálofarebné a udržujú si vysoký jas. Priadza sa vyrába takmer výhradne z použitých PET fliaš, čiže kúpou polyesterového koberca šetríte prírodu – pomáhate recyklovať odpady.

Ideálne sú do domácnosti tiež koberce z polyakrylátu. Svojimi vlastnosťami sa približujú kobercom z prírodných materiálov. Hrejú a sú príjemné na dotyk, sú stálofarebné a majú dlhú životnosť.

Najlacnejšie zo syntetických materiálov sú koberce polypropylénové. Majú však nízku stálofarebnosť, rýchlo sa špinia a zle sa čistia. Vôbec preto nie sú vhodné do namáhaných priestorov, používajú sa predovšetkým ako dekoratívna podlahová krytina v miestach, kde je minimálna prevádzka.

Koberce z polyamidu sú najčastejšie kupované, hoda sa skoro do všetkých priestorov. Polyamidové vlákna sú zvyčajne duté, preto sú tepelne a zvukovo izolačné vlastnosti tohto materiálu ideálne. Polyamid má tiež výbornú tvarovú pamäť, hodí sa preto pre dlhodobú záťaž. Vlákna sa dobre narovnávajú.

Medzi koberce z prírodných vlákien patria predovšetkým koberce hodvábne, bavlnené a vlnené. Z historického hľadiska sú tieto koberce jednou z najstarších technológií podlahových krytín. A skutočne stáročia ich vývoja doviedli koberce z prírodných vlákien takmer k úplnej dokonalosti (farby, izolačné schopnosti, príjemné na dotyk, schopnosť regenerácie, odolnosti proti znečisteniu …). Aj po dlhodobom zaťažení sa prírodné vlákno dovedie spamätať a vrátiť sa do pôvodného stavu. Koberce z prírodných materiálov sa hodia predovšetkým do domácností, a to aj v podobe dekorácie.

Hd roy41018blk 28__2

Koberce z prírodného hodvábu majú nádherný lesk a vyniknú na nich aj tie najjemnejšie vzory, bavlnené koberce sú odolnejšie, ale menej pružné, avšak tiež pevné a trvanlivé, vlnené koberce výborne tlmí hluk a pohlcujú prach, pričom zlepšujú akustiku v miestnosti. Sú však menej odolné voči škvrnám a nečistote a príliš sa nehodí pre alergikov.

Kombinované koberce sú vlastne ideálnym kompromisom medzi prírodným a syntetickým kobercom. V rôznej miere tieto materiály preberajú dobré (ale tiež niektoré zlé) vlastnosti syntetických aj prírodných kobercov.

Riaďte sa pri výbere koberca aj symbolmi, ktoré sú dôležité

Z piktogramov sa dozviete, či sa daný koberec hodí do domácnosti a kam (do ktorej miestnosti), aké sú jeho kvality, ako je odolný a akú znáša záťaž. Nájdete tu aj doplňujúce vlastnosti koberca (či sa hodí do priestorov s podlahovým vykurovaním, či po ňom môžeme jazdiť kolieskami stoličiek, alebo či na neho môžeme stavať nábytok …).

Páčil sa Vám článok?
reklama: