reklama:

Ako správne kastrovať mačku

10. septembra 2018
reklama:
Ako správne kastrovať mačku

Ak nechcete, aby Vám mačka priniesla domov niekoľko mačiatok alebo aby Vám kocúr počas svojej ruje značkoval byt a bol agresívny, či nechcete počúvať klasické bavenie počas ich ruje, môžete ako samice, tak samca mačky domácej nechať jednoducho kastrovať. Ako na to?

  1. Ak sa rozhodnete pre kastráciu vášho mačacieho miláčika, ale neviete kedy ho objednať na zákrok, poraďte sa veterinárom. Spravidla je tento zákrok najvhodnejšie vykonať hneď po ich prvej ruji. Kastráciu vykonáva veterinár a jedná sa o malý zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestézii a u samcov trvá len pár minút, u samíc potom asi pol hodiny.
  2. U kocúrov kastrácia spočíva v odstránení semenníkov a je to naozaj malý zákrok. U samíc je kastrácia zložitejším zákrokom, kedy sa táto vykonáva buď len odstránením vaječníkov, alebo odstránením ako vaječníkov, tak i maternice.
  3. Potom sa pacient nechá u veterinára v pokoji prebudiť z anestézie a cca po dvoch hodinách si ho môže majiteľ odniesť domov. Ak chcete, aby sa váš miláčik prebúdzal z narkózy v domácom prostredí, a veterinár vám toto umožní, je vhodné ho po prevezení domov nechať na teplom a pokojnom mieste a hlavne na takom mieste, aby nemohol spadnúť.
  4. Cena za kastrácii sa u kocúrov pohybuje okolo 13€, u mačiek cena kastrácia je okolo 23€, – Sk.
    Pooperačné rekonvalescencia trvá u samcov iba dva dni. U samica je zákrok zložitejšia, preto i rekonvalescencia trvá oveľa dlhšie ako u samcov, a to až niekoľko týždňov. Počas rekonvalescencie je potrebné dôsledne dohliadnuť na to, aby si mačka nelízala pooperačné ranu a nevytrhávali si stehy. Je teda veľmi vhodné napr. Ihneď u veterinára zaobstarať plastový lievik okolo krku, ktorý toto mačke veľmi dobre znemožní.
reklama:
Páčil sa Vám článok?