Ako udržať čistú domácnosť

24. mája 2017
Ako udržať čistú domácnosť

Kto by nechcel mať viac času pre seba a pritom mať domácnosť dokonalú?

Ako teda rýchlo a efektívne upratať?

Okná

Okná sa budú krásne lesknúť, pokiaľ ich po umytí pretriete handričkou namočenou do čierneho čaju a vyleštíte novinovým papierom.

Shutterstock_169518110 1.jpg

Olejomaľby

Rozdelenou cibuľou opatrne pretrite zašlé olejomaľby. Špinavú časť cibule odkrojte a znovu potierajte čistou. Mydlovou vodou pomocou malej kefky môžete opatrne očistiť originálne olejomaľby a potom utrieť vlhkou handričkou.

Pripálené mlieko

Nečistoty z pripáleného mlieka sa vám ľahko podarí odstrániť, keď ich posypete soľou a necháte pôsobiť. Po chvíli zotrite hubkou a dočistíte.

Clean a burnt pan step 9.jpg

Porcelán

Pokiaľ máte porcelán zašlý, vyčistite ho hustou zmesou bielej kriedy a vody.

Príbory

Vodu z uvarených zemiakov použite na príbory, aby boli krásne lesklé. Stačí, keď príbory na 15 minút ponoríte do vody z uvarených zemiakov a po vybratí opláchnete v teplej vode. Potom do sucha utrite.

Plech

Aby vám nový plech nezačal hrdzavieť, potrite ho tukom a vložte na 15 minút ohriať do rúry.

Pripálený riad

Pripáleniny v nádobe zalejte octom a nechajte pôsobiť 24 hodín. Potom ho uveďte do varu a nechajte vychladnúť. Pripáleninu sa vám ľahko potom podarí odstrániť.

Do pripálenej nádoby nasypte soľ a nalejte trochu vody, chvíľku povarte a nechajte vychladnúť. Zvyšky pripáleniny potom pôjdu ľahko odstrániť.

Ak je nádoba pripálená z vonkajšej strany, položte ju do drezu, pripáleninu posypte soľou a kypriacim práškom do pečiva, zalejte horúcou vodou a nechajte aspoň 30 minút pôsobiť. Potom už len odstránite.

Rámy okien a dverí

Pokiaľ máte rámy na dverách alebo oknách nalakované na bielo, budú sa nečistoty lepšie umývať, keď ich potriete tenkou vrstvou pasty na parkety.

Slamené predmety

Krehké dekoračné predmety zo slamy, prútia alebo bambusu vyčistíte roztokom vody, soli a citrónovej šťavy. Ak ich chcete mať rýchlo suché, môžete použiť fén alebo ich vyleštiť flanelom.

Sitká

Kuchynské jemné sitká najlepšie zbavíte nečistôt pomocou zubnej kefky. Na vyčistenie jemného strúhadla použite aj zubnú kefku.

Kitchen craft master class stainless steel round fine mesh sieves range.jpg

Sklenený riad

Ak budete tento riadu umývať v teplej vode s octom a soľou, bude sa krásne lesknúť a ešte ocot riadu zbaví zvyšku mastnoty.

Sklenený stôl

Sklenená doska stola sa bude krásne lesknúť, pokiaľ ju pretrite rozpoleným citrónom a potom preleštite papierovým obrúskom.

Smaltovaný riad

Ak smaltovaný riad vnútri sčernel, povarte v ňom rebarboru a tým ho vyčistíte.

Sprchové závesy

Zažrané škvrny na nich najlepšie odstránite uhličitanom sodným. Sprchový záves perte v teplej vode, do ktorej pridáte 0,5 dl pracieho prášku a 1 dl chlórového bielidla. Plastové závesy vyperte aj s niekoľkými uterákmi, aby sa materiál nepokrčil a po vypraní hneď zaveste, aby sa vyrovnal.

Látkové tienidlá

Najrýchlejšie látkové tienidlo na lampe zbavíte prachu, keď po ňom niekoľkokrát prejdete lepiacim valčekom, ktorý sa používa na šaty.

Meo lam sach nha 1.jpg

Svietniky

Na svietnikoch po dohorení sviečok zostane v zle dostupných miestach vosk. Odstránite ho tak, že svietnik vložíte na hodinu do mrazničky. Po vybratí vosk ľahko olúpete.

Strieborné príbory

Ak strieborné príbory sčernejú, vložte ich do nádoby, ktorú vysteliete hliníkovou fóliou a potom zalejte vriacou osolenou vodou. Príbory krásne zbelejú a budú zase ako nové.

262415cb 55df 4d60 9ff7 1073fef58454 2015 0810_how to clean silver_alpha smoot_048.jpg

Sprchová hlavica

Zanesenú sprchovú hlavicu vodným kameňom vložte do misky s teplým octom a soľou. Nechajte pôsobiť, kým sa kameň nerozpustí.

Páčil sa Vám článok?
reklama: