Ako udržiavať kožené časti nábytku?

27. februára 2018
Ako udržiavať kožené časti nábytku?

Koža je pevný a odolný prírodný materiál, ale vyžaduje aj špecifickú starostlivosť.

U týchto výrobkov je aj vyššia obstarávacia cena. Koža vyzerá oveľa lepšie ako koženka či rôzne látky, a aj oveľa dlhšie vydrží. Ani každodenné používanie nezanechá na kožených poťahoch viditeľné stopy. Ovšem nesmieme kožu vyložene poškriabať a polievať, aj keď aj následky takéhoto správania možno odstrániť.

Leather_hero.jpg

Zásadné vlastností kože je schopnosť dýchať vďaka pórom, preto sa pri ležaní či sedení na koži toľko nepotíme. Koža sa však tiež vysúša a prijíma vzdušnú vlhkosť miestnosti, rovnako ako prach a mastnoty. Preto sa musíme o kožené povrchy a vôbec všetky výrobky z kože správne starať. Iba správna starostlivosť nám zaručí, že bude koža vyzerať stále ako nová a vydrží dlhé desaťročia. Starostlivosť o kožu musí byť naozaj pravidelná.

Pri každom upratovaní bytu by sme mali kožu zotrieť čistou, mäkkou handrou namočenou v roztoku vody s trochou mydla. Handra je ideálna čisto biela, aby sme na nej videli stieranú špinu. Nesmú sa používať saponáty, pretože kožu vysušujú a odmasťujú. Okrem obyčajného mydla je možné tiež kúpiť špeciálny čistiaci prostriedok na kožu.

Cleaning leather sofa.jpeg

Ak sa na koži objavia škrabance, ošetríme poškodené miesta prostriedkom obsahujúce vosky (napríklad včelí, karnaubský, …). Tieto prípravky sa predávajú v podobe spreja, pasty alebo balzamu. Škrabance sa voskom zacelia a koža opäť získa jednotnú farebnosť.

Povrch kože sa tiež môže zafarbiť od oblečenia. Ak v tomto prípade nepomôže handra a mydlová voda, kúpte si čistiacu penu na kožu. Táto pena pomôže aj s čiarami od prepisovačky či fixiek, postriekaním potravinami a nápojmi.

Dôležitá je aj impregnácia

Vláčnosť kože zaistí impregnácia, ktorú je tiež potrebné aplikovať pravidelne. Impregnáciou zabránime starnutiu kože, tvrdnutiu a praskaniu a zároveň je koža chránená pred UV žiarením, vzdušnou vlhkosťou a vodou. Navyše sa nebude na koži toľko usadzovať bežná špina a tá, ktorá sa na koži uchytí, pôjde ľahšie odstrániť. Zostane na povrchu a nedostane sa do pórov. Impregnovaná koža je dokonca odolnejšia aj voči škrabancom.

Páčil sa Vám článok?
reklama: