Ako vyčistiť pieskované sklo?

13. septembra 2017
Ako vyčistiť pieskované sklo?

Sklenené povrchy nájdete väčšinou v každom interiéri.

Ich výhodou je, že z nich väčšinou ľahko dostanete špinu, zvlášť keď si vezmete na pomoc niektorý z čistiacich prípravkov. Výnimkou je však tzv. Pieskované alebo leptané sklo. 

Ako ho čistiť, aby ste ho nepoškodili?

Etched frosted gradient glass 740x470.jpg

Čím sa líši od číreho skla?

Predovšetkým typom povrchovej úpravy. Pre bežné sklenené plochy je typický ich vysoký lesk. Stále častejšie sa však objavujú výrobky, ktorých súčasťou je sklo, ktoré má matný efekt.

K tomu dochádza počas výrobného procesu použitím rôznych špeciálnych metód, ako je leptanie či pieskovanie. K leptaniu sa používa kyselina, ktorá naruší z jednej strany plochu skla, a to tým získa mliečne zafarbenie. Zostane aj naďalej priesvitné, ale stane sa nepriehľadným.

Pri pieskovaní je na sklo pod tlakom striekaný špeciálny piesok z drobných hliníkových častíc, ktoré vytvoria v skle mikroskopické priehlbiny. Pieskované môžu byť celé plochy či len určité časti, vypieskovať možno tiež rôzne dekory alebo nápisy.

Stále obľúbenejšie je pieskovanie podfarbeného skla, kde matnosť povrchu najviac vynikne. Takéto sklo sa väčšinou používa na opláštenie dverí, ale nájdete ho aj u iných výrobkov určených ako do interiéru, tak exteriéru.

Čistenie uľahčuje nanotechnológia

Údržba takéhoto skla sa samozrejme od klasických sklenených plôch trochu líši. Už pri výbere sklenených prvkov myslite na ich bezproblémové ošetrovanie a pri nákupe voľte radšej pieskované sklo, ktoré bolo opatrené vrstvou nanolaku. Pieskovaný povrch bez nanovrstvy je totiž náchylnejší k usadzovaniu prachových častíc. A navyše z neho idú nečistoty horšie vyčistiť.

Výhodou nanolaku je, že vyplní mikrotrhlinky na pieskovanej ploche, čím vo finále vznikne dokonale hladký povrch, zatiaľ čo matný efekt zostane zachovaný.

Aaeaaqaaaaaaaaydaaaajde2zwzlnddhltm1mmmtngjkos05otnkltc1ywjlotjlndhjzq.jpg

Stop agresívnym prostriedkom

Pri čistení leptaného či pieskovaného skla je potrebné sa držať niekoľkých základných pravidiel. Najskôr umyte celú plochu čistou vodou. Nikdy neumývajte len jej časť, pretože by na skle vznikli nevzhľadné škvrny a museli by ste čistiť sklo znova..

Na umývanie používajte vždy len čistú vodu a jemnú handričku. Ak je znečistenie sklenenej plochy veľké, pridajte do vody pár kvapiek saponátu na riad. Vodou pri čistení skôr šetrite. V tomto prípade rozhodne neplatí, že čo je mokré, to je čisté. Naopak. Prílišným namáčaním by bohužiaľ mohli vzniknúť rôzne mapy a vaša snaha by prišla navnivoč.

Ak umývate leptané sklo, nechajte ho prirodzene uschnúť. Pieskované sklo jemne vysušte, pretože nerovnomerne odparujúca sa voda by mohla po sebe zanechať nežiadúce stopy.

Páčil sa Vám článok?
reklama: