Ako zariadiť otvorené dispozičné riešenie?

24. januára 2018
Otvorená dispozícia

Otvorená dispozícia je v poslednom desaťročí často skloňované slovné spojenie. Je to najmä preto, že nielen obývacia izba vystupuje v úlohe spoločenského priestoru. Čoraz viac svojich hostí vítame v kuchyni, za štýlovým ostrovčekom či barovým pultom. Aj obývačka spojená s kuchyňou si vyžaduje dodržanie určitých podmienok týkajúcich sa zariaďovania. 

I keď mnohí z nás uprednostňujú oddelené miestnosti, otvorená dispozícia predstavuje koncept, ktorý zmení váš interiér na nepoznanie. Okrem množstva výhod sa nájdu aj menšie mínusy daného riešenia obytnej plochy. Záleží len na vás, či sa stanú prekážkou, drobným nedostatkom alebo minulosťou vďaka značnému finančnému obnosu. 

Interiér ladený v prírodných farbách (zdroj: pinterest.com)

Dispozícia bytu verzus ideálna dispozícia domu

V moderných bytových komplexoch je otvorená dispozícia zvyčajne samozrejmosťou, čo sa nedá povedať o panelákovom dispozičnom riešení. Ani v druhom prípade nie je vylúčená takáto možnosť, no pýta si rekonštrukciu bytového jadra. Nestačí len zameniť jednotlivé miestnosti. Ak aj tvorí súčasť vášho bytu rozmerovo veľkorysá miestnosť, aby ste do nej umiestili kuchynskú linku, potrebujete vyriešiť elektroinštaláciu a ďalšie rozvody, ako je voda, odpad či plyn.

Bez zbúrania priečky sa to väčšinou neobíde, a preto je prizvanie statika nutnosťou. Aj keď možno disponujete vedomosťou o tom, ktoré steny sú nosné a ktoré nie, v bytoch si takéto stavebné zásahy vyžadujú povolenie. Myslite tiež na to, že potrebovať budete nielen balíček financií, ale tiež trpezlivosti. Výsledok však bude stáť za to!

V dome je otvorené dispozičné riešenie väčšinou bezproblémovým spôsobom spojenia činností varenia, jedenia a sledovania televízie. Príjemnú atmosféru dotvára aj množstvo prirodzeného svetla, ktoré dodá miestnosti vzdušnosť. Aj menší dom zrazu nadobudne opticky štedrý interiér.

Kuchyňa spojená s obývačkou

V tomto prípade platí, že miestnosť stráca primárny účel a stáva sa multifunkčným priestorom. Spoločne strávené chvíle môžu byť zábavou, ale aj stratou “súkromia”. Napríklad, ak si chcete krátiť prípravu jedla telefonátom s kamarátkou, vášmu partnerovi by to pri sledovaní filmu mohlo prekážať.

Ak nie sú pre vás takéto “maličkosti” rušivými elementmi a hluk odsávača pár ste eliminovali na minimum pomocou moderných technológií, zamerajte sa na dizajn, ktorý by mal navzájom korešpondovať so zvyškom zariadenia. Jednotlivé zóny definujte prostredníctvom nábytku, osvetlenia, koberca či nejakého výrazného prvku.

Kuchyňa s obývačkou s nádychom retro (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Podkrovné bývanie, ktoré vás osloví
Deliaca stena z nábytku ako doplnok
Tieto šatníky budete chcieť!
Dekoratívny kameň – ako ho využiť v interiéri?

Otvorená dispozícia inšpirácie

 

Otvorená dispozícia a minimalizmus v hlavnej úlohe (zdroj: pinterest.com)

Otvorené dispozičné riešenie v industriálnom štýle (zdroj: pinterest.com)

Oživte otvorený interiér farbami (zdroj: pinterest.com)

Zariadenie otvoreného priestoru v rôznych štýloch (zdroj: pinterest.com)

Otvorená dispozícia “so schodíkmi” (zdroj: pinterest.com)

Otvorená dispozícia s poschodím (zdroj: pinterest.com)

Luxusne zariadené priestory s otvoeným dispozičným riešením (zdroj: pinterest.com)

Moderné priestory domu (zdroj: pinterest.com)

Tradičná obývačka s kuchyňou ladená v bielych odtieňoch (zdroj: pinterest.com)

Vidiecky štýl s nádychom luxusu (zdroj: pinterest.com)

Otvorený koncept sa hodí do domu aj na chatu (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?