Aký kozub do nízkoenergetického či pasívneho domu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

Celosvetový vývoj v oblasti spotreby energie, a najmä znižujúce sa zásoby ropy a zemného plynu sú hlavnými príčinami nárastu cien komodít na výrobu tepla. Odpoveďou na tento vývoj je hľadanie nielen variantov stavieb, ktorých energetická náročnosť je čo možno najnižšia, ale aj alternatívnych zdrojov, aby prevádzka domov nebola závislá od spaľovania fosílnych palív alebo elektrickej energie.

V nízkoenergetických a pasívnych domoch môže byť kozub či pec jediným prípadne len doplnkovým zdrojom tepla. Samozrejme, aj príjemnej atmosféry. Do kategórie nízkoenergetických domov zaraďujeme stavby, ktoré na poskytnutie komfortných tepelných podmienok nespotrebujú na vykurovanie viac ako 50 kWh/m2 energie za rok. Energeticky pasívne domy potom spotrebujú 5 až 15 kWh/m2 za rok. Aké kozuby a kozubové pece sú teda vhodné na použitie v domoch s takouto nízkou energetickou náročnosťou?

Klasický kozub nie

Všeobecne najpoužívanejšou alternatívou tepelného zdroja v konvenčných domoch je teplovzdušný kozub. Do priestorov nízkoenergetických a pasívnych domov však jeho základný variant nie je veľmi vhodný. Dôvodov je viac. Prvým nedostatkom je – často želané – veľké zasklenie kozubovej vložky, ktorá ponúka príjemný pohľad na horiace polienka. Kozubová vložka cez predné sklo do priestoru vysála 30 až 60 % svojho tepelného výkonu. Predstavme si, že vaša obývačka má 40 m2 a jej maximálne tepelné straty dosahujú 40 m2 × 50 W/m2, čiže spolu 2 000 W. Predpokladajme, že kozubová vložka inštalovaná v tomto priestore má výkon 10 kW a má stredne veľké zasklenie, cez ktoré vysála 40 % celkovej energie. Pri výkone 10 kW sa tak cez sklo dostane 4 000 W tepelnej energie. Keďže maximálne straty sú 2 000 W, máme k dispozícii 2-krát viac energie (len cez samostatné sklo), ako naša obývačka potrebuje. Ak by sa aj zvyšnú teplovzdušnú zložku tepla z kozuba podarilo ideálne rozviesť do ostatných častí domu, výkon 10 kW o 2,5 kW stále presahuje maximálne tepelné straty modelového domu (obytná plocha 150 m2, maximálne tepelné straty 50 W/m2).

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia