Aký matrac vybrať do postieľky? Na mieru!

25. mája 2017
Detská postieľka matrac

Matrac na mieru, to je ideálny matrac do postieľky vášho dieťaťa. Dieťa strávi v postieľke, najmä počas prvého roka, nielen noc, ale aj väčšinu dňa. Preto sa vyhnite zdedeným matracom, ktoré sa aj po vyčistení môžu vyznačovať mikroorganizmami alebo “vyležanými” časťami. Matrac musí disponovať pevnosťou a priedušnosťou. Aj tieto vlastnosti zaručia zdravý vývoj a oporu detskej chrbtice. Výplne matraca na mieru sa postarajú o odvádzanie vlhkosti, vzdušnosť alebo hypoalergénnosť. Stačí si len zvoliť vhodné kombinácie výplne a ich vrstiev pre vaše dieťa. Siahnuť môžete aj po matracoch, ktoré sú vyrobené zo 100% jedného druhu materiálu.

Súčasná ponuka výrobcov matracov je naozaj rozmanitá. Dokonca až natoľko, že mamičky sa často nevedia rozhodnúť, ktorý druh matraca je ten správny. Keďže každá chce pre svoje bábätko to najlepšie, okrem kvality je potrebné prihliadať aj na bezpečnosť. Tá je zaručená v prípade, ak siahnete po matracoch do postieľky vyrobených na mieru. Detské postieľky totiž nemusia disponovať klasickými rozmermi 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm. V takomto prípade je ideálne nechať si vyrobiť matrac na mieru a poradiť sa s výrobcom aj o jednotlivých vrstvách výplne z rôznych druhov materiálov. Viac sa dočítate v článku “Aké matrace do postieľok sú v ponuke?”.

Matrace na mieru do atypických postieľok (zdroj: pinterest.com)

Matrac na mieru

 • ak nevyhovujú štandardné rozmery (v súčasnosti výroba na mieru nie je problém)
 • atypické rozmery detských postieľok aj kolísok
 • neprídete o najnovšie druhy výrobných materiálov a kvalitu
 • konzultácia so skúsenými výrobcami a odborníkmi (nechajte si poradiť)
 • nemusí vás vyjsť nutne drahšie ako matrac bežných rozmerov
 • aj matrace na mieru sú certifikovanými výrobkami
 • niektorí výrobcovia používajú “vlastné” materiály výplne (rôzne prírodné materiály, ktoré spĺňajú hygienické požiadavky)
 • vhodné tiež v prípade, že dieťa má zdravotné problémy (kombinácia materiálov podľa alergie a pod.)
 • širší a predĺžený matrac sa oplatí tiež v prípade, ak plánujete nechať dieťa v postieľke dlhšie
 • ak presne viete, čo chcete, matrac na mieru je ideálnou voľbou, pretože dokáže splniť všetky vaše požiadavky
 • nevýhodou môže byť dlhšia dodacia lehota

Základnou podmienkou toho, aby matrac na mieru spĺňal určité kritériá je vetranie. Kvalitné prevzdušňovanie sa postará o bezchybnú funkčnosť. “Dýchanie” matraca je dôležité, pretože v opačnom prípade môže dôjsť k nesprávnemu dýchaniu ľudskej kože a množeniu roztočov. Pri výbere matraca dbajte vhodnú kombináciu matraca a roštu. S pevným latkovým alebo lamelovým roštom neurobíte chybu. V prípade, že ako podložka slúži pevná doska, vyberajte matrac, ktorý má horizontálne vetracie otvory a všitý tzv. 3D vetrací lem.

Páčil sa Vám článok?