Architekti postavia budovu pomocou 3D tlačiarne

31. januára 2013
Architekti postavia budovu pomocou 3D tlačiarne

Pozrite si fotogalériu, akú stavbu postavia architekti pomocou 3D tlačiarne.

Stavba v tvare ležatej osmičky z dielne štúdia Universe Architecture vznikne spojením obrovských dielov zhotovených v 3D tlačiarni.

Holandské architektonické štúdio Universe Architecture sa pripravuje na stavbu najväčšej budovy na svete pomocou trojdimenzionálnej tlačiarne. Priekopnícka budova dostala vďaka svojmu tvaru ležatej osmičky pracovný názov „nekonečná“ a jej dizajn je výsledkom spolupráce architekta Janjaapa Ruijssenaarsa a matematika Rinusa Roelofsa.

Cieľom spolupráce bolo vytvorenie nepretržitého pohybu cez rezidenčný priestor až do okolitého prostredia. „Inšpiroval nás jeden dom v Írsku. Poloha na pobreží bola taká krásna, že sme chceli vytvoriť dizajn, ktorý tú prírodu odrazí. Krajiny sú nekonečné a našou otázkou bolo, či dokážeme navrhnúť dom, ktorý nemá začiatok ani koniec,“ uviedol Ruijssenaars o dizajne budovy, ktorá bola navrhnutá pre Bienále európskej architektúry.

Viac ako tvar budovy však pozornosť odborníkov prilákal spôsob, akým má dom vzniknúť. Architekti chcú pri jeho stavbe využiť jednu z najväčších 3D tlačiarní na svete z dielne talianskeho vynálezcu Enrica Diniho.

V nej vytlačia konštrukčné diely z piesku a anorganického spojiva s veľkosťou 6×9 metrov. Diely, ktoré vzniknú odliatím do foriem, následne vyplnia skleným vláknom a betónom a spoja ako obrovskú stavebnicu. Futuristická budova by mala byť hotová v priebehu budúceho roka.

„Stavba nám bude trvať asi 18 mesiacov. Dúfam, že budova bude potom prístupná širokej verejnosti,“ dodal architekt.

Zdroj fotografií: Inhabitat.com

Páčil sa Vám článok?
reklama: