Bazény do zeme majú vyššie ceny

9. augusta 2019
Bazén do zeme
zdroj: gettyimages.com

Bazény sa stali bežnou súčasťou našich záhrad. Premýšľate aj vy nad kúpou či výmenou bazéna? Pred nákupom stojí za zváženie aj typ, pre ktorý sa rozhodnete. Nadzemné verzus zapustené. Inšpirujte sa.

Kým si pôjdete kúpiť bazén, musíte mať jasnú predstavu. Preto je nevyhnutné zhodnotiť silné a slabé stránky dvoch variánt, ktoré sa nám ponúkajú: nadzemné a zapustené bazény. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, na základe ktorých sa rozhodnete rýchlo a v súlade s vašou predstavou.

Bazén – schladenie počas letných horúčav

Nadzemný bazén Výhody

 • inštalácia
 • možnosť premiestnenia/ upratania
 • cena

Nevýhody

 • údržba
 • obmedzená veľkosť
 • stabilita
 • vzhľad
 • životnosť

Nadzemné bazény sú buď plastové nafukovacie alebo pevné plechové s antikoróznou úpravou. Nafukovacie bazény sú obľúbenou variantou pre rodiny s deťmi z dôvodu nízkej kúpnej ceny, alebo v prípade nedostatku priestoru na záhrade. Ich výhodou je ľahké premiestnenie a možnosť zloženia na zimu. Na druhej strane je nevýhodou nadzemných bazénov ich náročná údržba. Skosené bočné steny znemožňujú využitie vodného vysávača a tak ste odkázaní len na ručné čistenie a bazénovú chémiu.

Ďalším úskalím je obmedzený výber rozmerov nadzemných bazénov z dôvodu ich stability. Nízka hĺbka (okolo jedného metra) a častokrát aj krátka dĺžka/priemer bohužiaľ nevytvárajú komfortné prostredie pre plávanie a často potom bazén slúži viac k schladeniu a blázneniu detí. Čo sa týka vzhľadu, niektoré firmy sa snažia vzhľad bazénu ozvláštniť napríklad vonkajším obložením imitujúcim drevo. Ale tieto prevedenia nie sú príliš obvyklé, častejšie môžete vidieť klasické modré plastové bazény.

Preto je značne obľúbenejšou a estetickejšou variantou nadzemný alebo polozapustený oceľový bazén. Toto prevedenie umožňuje ľahšiu údržbu vďaka rovným bočným stenám a zaručuje väčšiu stabilitu konštrukcie. Pokiaľ si chcete kúpiť bazén len na jednu alebo dve sezóny alebo máte deti, ktoré by si leto bez bazénu nevedeli predstaviť, bude pre vás nadzemný bazén dostačujúci. Počiatočné ceny nadzemných a polozapustených bazénov sa pohybujú v rozmedzí od 100 do 800 eur.

Pozrite si bazény a príslušenstvo v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Hej.sk (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Zapustený bazén Výhody

 • údržba
 • veľkosť
 • stabilita
 • doplnkové vybavenie
 • vzhľad

Nevýhody

 • doba dodania/ inštalácia
 • cena

Zapustený bazén si môžete vybrať z rôznych tvarov, veľkostí a materiálov, ako je plast, sklolaminát, betón a nerez. Oproti nadzemným bazénom nie ste obmedzení rozmermi, tie môžu dosahovať aj niekoľko desiatok metrov. To by v prípade nadzemných bazénov nebolo kvôli stabilite možné. Súčasne výhodná je možnosť nechať si vyrobiť bazén na mieru a vybrať si doplnky podľa vlastných požiadaviek – od tvaru a umiestnenia schodiska, svetiel, masážnych trysiek až po typ protiprúdu. Vďaka tomu vyzerá finálna podoba esteticky a zároveň je prispôsobená klientovi a jeho priestorovým podmienkam.

Zapustené bazény si môžete vybrať v skimmerovom alebo prelivovom prevedení. Oba spôsoby filtrácie sa postarajú dôkladne a efektívne o čistotu bazénovej vody. Naviac si môžete uľahčiť čistenie dna bazénovým vysávačom. Nevýhodou zapustených bazénov je ich dlhšia dodacia lehota a nevyhnutné výkopové práce. V prípade vsadzovania bazéna v rozloženom stave musíte tiež počítať s dlhšou dobou inštalácie.

Pokiaľ je vašim prianím viac než len príjemné ovlaženie a prajete si z bazéna uobiť miesto odpočinku, uvolnenia aj kondičného plávania, tak sa vám vyplatí investovať do kvalitného zapusteného bazéna. Počiatočná cena zapustených bazénov sa pohybuje nad 20 000 eur. V prípade náročnej realizácie sa môže vyšplhať vyššie – všetko záleží od materiálu, veľkosti, vybavenia a prístupnosti terénu. 

Typy zapustených bazénov Malo by sa jednať o guľatý bazén, osemstenný, pravouhlý, oválny alebo s individuálnym tvarom? Aký hlboký by mal byť bazén? Máte deti? Ak ešte nevedia plávať, je zmysluplné postaviť vo vstavanom bazéne aj neplaveckú časť, napríklad v podobe bazénových schodíkov alebo plytčiny, ktorú budú mať dospelí pod dohľadom. Položte si otázku: Aký účel má môj bazén spĺňať?

 • Športový bazén Chcete v bazéne športovať a intenzívne ho využívať? Potom sa hodí pravouhlý bazén, ktorý je dostatočne dlhý. Keďže pravdepodobne nechcete po dvoch, troch tempách naraziť na druhý koniec. Ak nemáte na záhrade dosť miesta pre veľmi dlhý bazén, oplatí sa vám bazénový protiprúd.
 • Bazénik Ak chcete postaviť bazénik na vyvádzanie pre vaše deti, bude vhodný guľatý bazén. Je prístupný zo všetkých strán a stačiť by mala hĺbka 1,2 metra. Aj v tomto prípade stojí za zváženie plytký neplavecký priestor alebo schody.
 • Relaxačný bazén Pokiaľ má byť váš záhradný bazén relaxačnou oázou alebo vizuálnou dominantou záhrady, chce to vašu predstavivosť a individuálny tvar, napr. oválny alebo osemstenný bazén.

Myslite aj na ďalšie príslušenstvo, ktoré k bazénom jednoducho patrí. Čistú vodu vám zaistí filtrácia, krycie plachty na bazén, bazénové vysávače a bazénová chémia, teplotu vody v bazéne zvýši solárna plachta alebo solárny ohrev. A nezabudnite deťom zaobstarať aj hračky do vody.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky