Botník by mal byť veľký a vzdušný

8. novembra 2016
Botník by mal byť veľký a vzdušný

Topánky potrebujú poriadny botník.

Bedroom wardrobe shoe cabinet.jpg

Keď vstúpite do bytu a vyzúvate si topánky, musíte ich niekam uložiť. Na dosah by malo byť miesto, kam dáte papuče, často používané topánky, a botník na všetky ostatné páry. Botník musí spĺňať niekoľko pravidiel. Tým hlavným je jeho oddelenie od ostatných častí skríň. Druhým je dostatočné vetranie a tretím priestrannosť.

Používané topánky musia byť po ruke

Tie topánky, čo najviac používate, nemôžete mať zastrčené v najvzdialenejšom kúte botníku. Musia byť dobre prístupné a prehľadne uložené. Každý pár by mal mať svoje miesto.Výnimkou môžu byť len napríklad malé detské ľahké vonkajšie topánky – jarmilky, sandálky, plátenky a podobné prezúvky, pre ktoré môžeme vymedziť drôtený, nie príliš hlboký kôš, v ktorom sú tieto všeobecne veľmi neskladné botky na jednom mieste a dobrý prehľad o nich má aj dieťa. Rovnakým spôsobom je možné uložiť aj domáce papuče, prípadne ľahké letné topánky – žabky či šnurovacie sandále, háčkované topánky a podobne. Všetky ostatné topánky by sme mali ukladať samostatne na police v botníku, umiestnenom spravidla v predsieni alebo za dverami, lebo tam sú topánky po ruke a je možné ich bez problémov udržiavať.

New sale fashion hanger font b shoe b font rack 25 7 8cm plastic sapateira font.jpg

Botník by mal byť uzatvárateľný, pokiaľ ide o štýl, mal by vždy korešpondovať s vybavením miestnosti – a to či ide čisto o dizajnový kúsok, bežný , alebo retro po babičke. Praktickejší je tiež typ s hornou odkladacou či sedacou plochou, na ktorú je možné odložiť veci či si sadnúť pri obúvaní. Dôležitý je aj materiál – topánky sú často mokré alebo znečistené, plochy, s ktorými prídu topánky do styku, by preto mali byť odolné proti vlhkosti a mechanickému poškodeniu, a tiež dobre udržiavateľné. Ak zvolíte botník z masívneho dreva, dbajte na kvalitnú povrchovú úpravu.

Botník by mal byť ale tiež dobre odvetrávaný. Nie nadarmo sú vo vyklápacích botníkoch veľké medzery alebo sa im nedávajú chrbát. Nejde len o úchop a zlacnenie, ale aj o vetranie. Nohy sa v topánkach potia a v botníku sa musia vyvetrať a vysušiť sa. Ideálne je navyše aspoň raz týždenne vstreknúť do topánok dezinfekčný prípravok, aby sa obmedzila tvorba baktérií. A aj ten prípravok sa musí vyvetrať.

3drawershoecabinetsboth_x.jpg

Botníky by mali byť vždy dva – pohotovostný s dvoma až troma poličkami, umiestnený blízko dverí. Tam ukladáme topánky ihneď po vyzutí, prípadne tam sú prezúvky pre prebehnutie k bránke pre poštu a podobne. Pre obdobie jesene a zimy sa osvedčí odkvapkávacia podložka. Do druhého väčšieho botníku sa ukladá sezónna obuv. Jeho veľkosť závisí od počtu členov domácnosti a množstvo ich topánok. Pri výbere berieme do úvahy nielen spomínaný dizajn a materiál, ale aj výšku a hĺbku políc, tieto rozmery by mali zodpovedať veľkosti používaných topánok. 

Obľúbené sú aj výklopné botníky, do ktorých sa topánky vkladajú “nastojato”, dominantným rozmerom býva teda výška botníku. Tie najužšie sú hlboké asi 17 cm, také je vhodné kvôli stabilite pri otváraní prichytiť k stene. Vyklápacie botníky je možné umiestniť do výklenkov, úzkych chodieb a podobne. Problém nastáva, keď chcete do nich umiestniť väčšie členkové topánky, čižmy alebo topánok väčších veľkostí.

Páčil sa Vám článok?
reklama: