Ako by mala byť zariadená izba pre prváčika

10. júna 2016
Ako by mala byť zariadená izba pre prváčika

Každého prváčika čaká náročná úloha – naučiť sa čítať, písať a počítať.  

16 3 630x419.jpg
Dieťa musí dosiahnuť aj určité zrelosti, bez ktorej nemôže naplno využívať svoje schopnosti. Nezrelé dieťa nie je schopné regulovať svoje emócie a správanie a nemôžeme od neho teda čakať, že bude sedieť 45 minút v lavici a sústrediť sa. 

Na zvládnutie novej role dieťaťu pomôže aj nový nábytok v príjemnom prostredí domova. Nevystačí si už len s hracím miestom, ale bude potrebovať dostatočne veľký písací stôl s nastaviteľnou ergonomicky tvarovanou stoličkou, aby si osvojilo správne držanie tela pri sedení, a veľa úložného priestoru. Dôležitá je aj dobrá stolná lampa s LED zdrojom svetla, o ktorú sa dieťa nepopáli a ktorá zároveň dobre osvetlí pracovnú plochu.

Sústrediť sa na čítanie či písanie je pre dieťa stále náročné, pretože až okolo šiesteho roku dozrieva koordinácia očných pohybov a vtedy je malý školák schopný účelne riadiť pohyb očí tak, aby nepreskakoval od jedného detailu k druhému, ale zameral sa na vnímanie celku. Správne a dostatočne osvetlená pracovná plocha mu to uľahčí. Samozrejmosťou je tiež posteľ s kvalitným matracom pre zdravý a výdatný spánok. Všetko, ale radšej v neutrálnom základe, pretože vekom sa bude samozrejme izba meniť.

Musí tu vzniknúť priestor pre učenie, hranie i odpočinok. Jednotlivé zóny je potrebné detailne naplánovať, v izbe ideálne rozmiestniť a samozrejme celú izbu farebne doladiť.

Bright childrens room interior design.jpg

V izbe by nám mali vzniknúť jednotlivé sekcie:

1. priestor kde sa bude učiť – tu by mal byť umiestnený písací stôl a stoličky

2. priestor pre hranie – tu umiestnime boxy na hračky a ďalšie úložné priestory

3. priestor pre odpočinok – tu by mala byť posteľ

Dearkids_290410_13 630x362.jpg

Pri výbere písacieho stola musíme brať ohľad na individuálne potreby dieťaťa a dodržiavať základné pravidlá. Písacie stoly existujú v mnohých prevedeniach- klasické, výškovo nastaviteľné alebo sklopné. Výška klasického písacieho stola sa pohybuje okolo 72 – 75 cm, čo je pre prváčika nevhodné. Preto je nutné použiť ho v kombinácii s rastúcou stoličkou. Ideálnym riešením je rastúci písací stôl, ktorému možno kedykoľvek podľa potreby nastaviť výšku pracovnej dosky. Ak dáte prednosť tomuto stolu v kombinácii s rastúcou stoličkou, nebudete mať problém nastaviť vhodnú výšku práve pre vaše dieťa. Pracovná plocha by mala mať aj určité minimálne rozmery podľa toho, k akému bude slúžiť účelu. Vhodná je dĺžka 1 meter a hĺbka 60 cm, pretože si tam bude odkladať svoje písacie potreby a zošity.

Daughters bedroom wallpaper.jpg

Celá izba by mala byť zariadená vo veselých farbách a obsahovať aj vhodné doplnky . Tieto prvky plnia nielen praktický, ale aj dekoratívny účel. Poskytujú nové úložné priestory pre hry, hračky, oblečenie, ale ak sú vhodne farebne skombinované, tak dotvoria dokonalý dizajn celej izby.

Páčil sa Vám článok?
reklama: