Bývanie na Slovensku zdraželo

4. februára 2013
Bývanie na Slovensku zdraželo

Naopak v EÚ zlacnelo, najvýraznejšie klesli ceny obytných nehnuteľností v Rumunsku.

Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku v treťom kvartáli minulého roka v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stúpli o 0,7 %, kým v rámci celej EÚ klesli o 0,4 %.

Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku v treťom kvartáli minulého roka v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stúpli, kým v rámci eurozóny aj celej EÚ klesali.

Domy a byty merané indexom cien na Slovensku v sledovanom období medzikvartálne zdraželi o 0,7 %, kým v rámci eurozóny bol pokles na úrovni 0,7 % a v celej EÚ ceny nehnuteľností na bývanie klesli o 0,4 %.

Medziročne však ceny týchto nehnuteľností na Slovensku oslabili o 1,8 %. Eurozóna zaznamenala pokles o 2,5 % a v rámci celej EÚ bol prepad na úrovni 1,9 %. Vo štvrtok o tom informoval štatistický úrad EÚ Eurostat.

Podľa údajov, ktoré mal Eurostat k dispozícii, ceny nehnuteľnosti na bývanie v sledovanom období medzikvartálne klesli v siedmich štátoch EÚ a vzrástli v desiatich.

Ako rástli ceny nehnuteľností v EÚ

Najvýraznejšie klesli ceny obytných nehnuteľností v Rumunsku (-4,2 %), v Holandsku (-3,9 %) a v Španielsku (3,7 %). Najväčší nárast bol v Estónsku (2,6 %), v Lotyšsku (2,3 %) a vo Veľkej Británii (1,7%). Medziročne podľa údajov Eurostatu ceny nehnuteľností na bývanie klesli v trinástich štátoch EÚ a vzrástli v siedmich.

Najväčší medziročný pokles nastal v Španielsku (-15,2 %), v Írsku (-9,6 %) a v Holandsku (-8,7 %). Najvýraznejší rast evidovali v Estónsku (8,4 %), v Luxembursku (7,1 %) a vo Fínsku ( 2,1 %).  

Páčil sa Vám článok?
reklama: