Českí bankári pracujú v inteligentnej budove

12. februára 2013
Českí bankári pracujú v inteligentnej budove

Centrála jednej z komerčných bánk získala prestížne ekologické ocenenie – certifikát BREEAM s hodnotením Very Good (Veľmi dobré).

Centrála jednej z komerčných bánk získala prestížne ekologické ocenenie – certifikát BREEAM s hodnotením Very Good (Veľmi dobré).

Moderná a ekologická budova českej Komerčnej banky (KB) stojí v Prahe na Stodůlkach v takzvanej Britskej štvrti. Vďaka tomu, že využíva inteligentné riešenia spoločnosti Schneider Electric, dokáže znížiť výdavky na prevádzku o desiatky percent.

Do budovy totiž nainštalovali dôkladne premyslený riadiaci systém TAC Vista. Ten dokáže ovládať nielen energie vo vnútri budovy, ale aj rolety a žalúzie. Zo sídla banky sa tak stala zelená budova. Náklady na energiu sú nižšie až o polovicu. Systém zabezpečuje, že budova vyprodukuje o tretinu menej CO2 a takisto šetrí aj vodu (o 40 percent) a objem tuhého odpadu (až o 70 percent).

Zázrak menom TAC Vista

Inteligentný systém TAC Vista pochádzal z dielne spoločnosti Schneider Electric, – svetového lídra v odbore energetických úspor. Systém je hnacím motorom celej budovy a s jeho pomocou rôzne meradlá a senzory monitorujú spotrebu elektrickej energie, vody, tepla a chladu. Nejde pri tom len o šetrenie energie, ale aj o komfort pracovníkov v budove.Ak senzory zistia, že sa na chodbách nikto nenachádza, zhasnú svetlo. Keď je v kanceláriách dostatok slnečného svetla, automaticky spustia rolety a žalúzie. V prípade, že je vo vnútri budovy menej svetla ako vonku, systém úroveň osvetlenia dorovná.

Bonus navyše – šesť elektro okruhov

Centrála KB má ešte jedno plus navyše – objekt rozdelili do šiestich elektro okruhov podľa priorít. Systém spoločnosti Schreider Electric má na starostí aj dodržovanie štvorhodinových maximálnych limitov. Ak sa spotreba elektriny blíži k maximu, vypne najmenej dôležité okruhy.

„Pri návrhu a realizácii budovy sa postupovalo tak, aby sa dopady na životné prostredie čo najviac zmenšili a aby bola budova energeticky úsporná, ekologická a udržateľná. Nová centrála KB tak získala ako jedna z prvých v Českej republike certifikát BREEAM na úrovni Very Good,“ uviedol pre ekobydleni.eu generálny riaditeľ Schneider Electric pre Českú republiku a Slovensko Jaroslav Žlábek.

Pre koho je certifikát BREEAM?

Certifikát BREEAM sa udeľuje od roku 1990. Centrála českej banky sa zaradila medzi 200-tisíc budov s týmto hodnotením na celom svete. BREEAM hodnotí hospodárenie s energiami, vodou, či znečistenie okolia. Hodnotenie sa týka špecifikácie budovy, jej dizajnu, konštrukcie a užívania. Použité meradlá reprezentujú širokú škálu kritérií a kategórií od energie po ekológiu, uvádza portál czgbc.org.

Budovy sa zaraďujú do kategórií Pass, Good, Very Good, Excellent, Outstanding. V Prípade českej KB dosiahla budova centrály 55 percent z maxima.

Páčil sa Vám článok?
reklama: