Chladný domov bez klimatizácie

9. augusta 2013
Chladný domov bez klimatizácie

Trápia vás extrémne horúčavy počas letných mesiacov? Odmietate používať klimatizáciu a neviete ako zabrániť prehrievaniu interiéru vášho domova?

Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako udržať váš domov v lete čo najchladnejší bez použitia klimatizácie.

Najväčšou slabinou sú okná

V zime cez neunikne najviac tepla, v lete zas vpustia horúčavu do interiéru. Zleutesnené okná vás môžu vyjsť veľmi draho. Mali by ste sa preto uistiť, ževšetky medzery medzi okenným rámom a stenou sú kvalitne utesnené. Ak súokná v poriadku, čaká vás výber vhodnej tieniacej techniky.

Zachytiť slnečné lúče ešte pred dopadom na okennú tabuľu jejedným z najefektívnejších spôsobov, ako udržať váš domov čonajchladnejší. O takéto tienenie sa postarajú vonkajšie rolety alebožalúzie. Mali by ste ich mať zatiahnuté hlavne v čase, keď na okno dopadajúpriame slnečné lúče.

O niečo menej efektívne sú interiérové tienidlá, ktorésíce nezabránia vniknutiu slnečného žiarenia dovnútra vášho domova, no veľkúčasť z neho dokážu odraziť naspäť von. Obľúbené sú najmä žalúzie, ktoré súpomerne lacné a vďaka špeciálnej povrchovej úprave veľmi účinné. Pomôcťmôžu aj látkové alebo bambusové rolety, ktoré spolu so záclonami či závesmiobstojne zatienia interiér.

Pri oknách by ste mali myslieť aj na farbu okennýchprofilov. Je dokázané, že tmavé farby dokážu pohltiť oveľa viac tepelnejenergie ako napríklad farba biela. Pri udržiavaní chladného domu môžu pomôcť ajprotislnečné fólie, ktoré stačí nalepiť na okennú tabuľu. Fólia dokáže zadržaťaž 80 % tepla, ktoré by inak preniklo do interiéru domu.

Tienenie balkóna alebo terasy

Všimli ste si niekedy balkóny a terasyv prímorských mestách na juhu Európy? Ak áno, určite sa vám vybaviliprúžkované markízyrôznych farieb a veľkostí. Tento typ tienidla zabráni prehrievaniubalkónových a terasových dverí a časti steny vášho domu.

O niečo pevnejšiu konštrukciu majú pergoly, ktoréodolajú aj nepriaznivým poveternostným podmienkam. Pergoly obrastené popínavýmirastlinami zatienia vašu terasu alebo balkón, dodajú im prírodný vzhľada budú zdrojom príjemného chládku.

Vetrajte zásadne v noci

Cez deň by ste mali nechať okná zatvorené, aby dovnútranevnikal horúci vzduch zvonku. Naopak, počas noci by ste mali všetky oknápootvárať, aby mohol dnu vniknúť chladnejší vzduch. Pri vetraní si môžetepomôcť aj niekoľkými ventilátormi, ktoré urýchlia výmenu teplého vzduchu zachladnejší.

Pohyblivý vzduch pôsobí na ľudské telo osviežujúco. Preto byste cez deň mali používať ventilátor alebo aspoň vejár. Ten vám môže priniesťúľavu a dá vám pocit čerstvého vzduchu. Pred ventilátor sa odporúčaumiestniť kus ľadu v nádobe alebo vychladenú vodu.                      

Eliminujte zdroje tepla

Varenie na sporáku, pečenie v trúbe, ale aj umývačka riadusú nechceným zdrojom tepla. Preto by ste sa týmto činnostiam mali počas dňavyhnúť a teplú stravu nahradiť napríklad studeným šalátom, ktorý vásdostatočne osvieži.

Nadmerné množstvo tepla môžu mať na svedomí aj klasickéžiarovky. Tie by ste mali vymeniť za úsporné žiarivky, ktoré produkujú menejtepla a šetria elektrickou energiou.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre