Chystáte sa tapetovať? Ako na to?

29. novembra 2017
Chystáte sa tapetovať? Ako na to?

Túžite si oživiť interiér tapetou?

V súčasnej dobe patrí k trendom bytového dizajnu vytapetovanie jednej steny alebo určitej časti. Ich pestrý výber rôznych farieb, vzorov a štruktrúr dokážu úžasne premeniť atmosféru miestnosti. 

Contemporary interiors living room wallpaper ideas accent wall.jpg

Tapetovanie síce nie je úplne najľahšia činnosť, s trochou zručnosti to ale zvládnete sami, len je potrebné veľmi pozorne merať a starostlivo nadväzovať vzor. Záleží tiež na materiáli, z ktorého je tapeta vyrobená, a na tom, či je samolepiaca, alebo si na ňu musíte lepidlo najprv naniesť. Väčšina krokov je však u tapetovania rovnaká bez ohľadu na druh tapety.

Photo wallpaper interior for bedroom.jpg

Príprava steny na tapetovanie

Tapety môžete použiť na rôzne podklady, či už ide o tehlovú či betónovú plochu, sadrokartón, drevo alebo drevotriesku. Môžete s nimi nielen oživiť a zjednotiť steny interiéru, ale aj zrenovovať nábytok, napríklad dvierka kuchynskej linky . Než ale začnete kamkoľvek lepiť tapety , je potrebné mať pripravený podklad, ten musí byť rovný, bez prasklín a hrboľov. Steny je teda nutné zasádrovať a vyhladiť. V ďalšom kroku sa uistite, že nie sú mastné, aby lepidlo naozaj držalo. Podklad tiež musí byť úplne suchý, tapety nikdy nelepte na vlhkú stenu.

20160524133747_service2.jpg

Prvý pruh ide najťažšie

Každý začiatok je ťažký, na nalepenie prvého pruhu ale závisí, ako rovno budú nalepené všetky ostatné a ako dobre bude nadväzovať vzor tapety. Než teda nalepíte prvý pruh, spustite pozdĺž steny olovnicu a vyznačte si (najlepšie ceruzkou) na stene zvislú čiaru, ktorej sa budete pri lepení držať. Začínať by ste mali vždy od zdroja svetla v miestnosti, teda pri okne. Vždy majte tapetu už nastrihanú na jednotlivé pruhy, ktoré budú o niečo dlhšie, než je výška steny. Konce presahujúce na strop a u podlahy zrežete na požadovanú dĺžku všetky naraz po nalepení. U tapiet so vzorom ale dávajte pozor, aby na seba tapeta správne nadväzovala vzorka. Pruh tapety opatrne spustite zhora nadol a od stredu ku krajom uhlaďte, aby nevznikali vzduchové bublinky. Keby sa vám predsa len nejaká objavila, prepichnite ju špendlíkom a vzduch vypustite.

Removable wallpaper 5.jpg

 

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: