Čistiace prostriedky, ktoré sú skôr jedy. Čím ich nahradiť?

25. mája 2016
Čistiace prostriedky, ktoré sú skôr jedy. Čím ich nahradiť?

Upratovaniu sa nedá vyhnúť, ale môžeme si vybrať alternatívu, ktorá je šetrnejšia k nášmu zdraviu, aj pre životné prostredie.

 

V dnešnej dobe sa už aj u malých detí vyskytujú rôzne kožné choroby, či astma a iné. Jednou z príčin môžu byť tiež chemické čistiace prostriedky. Podľa vedcov najväčšie riziko predstavujú chemické čističe na nábytok, sklo a osviežovače vzduchu v spreji. Alergici, astmatici a ďalší ľudia s dýchacími problémami či citlivou pokožkou tieto chemické produkty znášajú horšie ako prírodné, ekologické výrobky. Prírodné čistiace prostriedky však môžu byť zaujímavou alternatívou pre každého. Čistenie bez chemických prostriedkov totiž nie je náročnejšie časovo ani finančne.

Cleaning kitchen 625_625x350_61454157830.jpg

V článku nájdete pár tipov na niekoľko čistiacich pomôcok, ktorých sa môžete zbaviť, a ponúkame šetrnejšie alternatívy. Cieľom nie je vyhodiť do koša všetky plastové fľaše, ktoré doma nájdete, ale iba obmedziť tie, ktoré sú prebytočné.

Dezinfekčné prípravky

Produkty určené na dezinfekciu majú svoje opodstatnenie predovšetkým v nemocniciach a iných špeciálnych zariadeniach. Pri bežnom upratovaní v domácnosti sú takmer zbytočné. Dajme radšej prednosť pravidelnému upratovaniu.

Alternatíva: Rovnakú službu ako chemické dezinfekčné prostriedky nám preukáže ocot či kyselina citrónová, ktoré sú oveľa šetrnejšie k nášmu domovu aj k životnému prostrediu.

Produkty na čistenie záchodu, vane, dlaždíc

Chemické prostriedky, ktoré používame v kúpeľni alebo na toalete, často obsahujú látky, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé, ako sú chlór, benzén, toluén, xylén, metanol a etylbenzén. Mali by sme dbať na pravidelné vetranie. Najlepším variantom však bude vôbec ich nepoužívať.

How to clean up your facebook profile 63d63413bb.jpg

Alternatíva: Na čistenie toalety veľmi osvedčil ocot, ktorý má dezinfekčné účinky. Môžeme ho nechať pôsobiť cez noc. Využijeme ho tiež v kúpeľni na umytie vane a umývadla, avšak tu by sme mali dať prednosť octu zriedenému vodou. Na dlažbu a obkladačky môžeme použiť mydlový roztok. Na trhu je ale tiež rad ekologicky šetrných výrobkov určených pre kúpeľne a záchody.

Prací prášok

Vyvarovať sa bežných pracích práškov by sme sa mali predovšetkým v prípade osôb s citlivou pokožkou, prípadne pri výskyte alergie. Ani používanie aviváže nie je dobré a  na čistotu bielizne nemá vôbec vplyv.

Alternatíva: K dispozícii je dnes množstvo pracích práškov určených pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou, ktoré sú podstatne šetrnejšie ako bežné pracie prášky. Ak sa nechceme pracieho prášku úplne vzdať, urobíme najlepšie, keď v ňom budeme prať len bežné prádlo, zatiaľ čo na posteľnú bielizeň, spodná bielizeň, detské oblečenie a podobné citlivé oblečenie bude lepšie použiť mydlový sliz – zmes mydla a sódy.

Osviežovače vzduchu

Osviežovače vzduchu na chemickej báze by v našich domovoch vôbec nemali byť. Môžu obsahovať látky, ktoré sú zdraviu nebezpečné. U niektorých ľudí vyvolávajú alergické reakcie, bolesť hlavy, únavu, dráždi sliznice, môžu tiež prispievať k depresiám či poruchám imunity.

Stiahnut 4.jpg

Alternatíva: Stačí časté vetranie ,aj to nás mnohokrát dokáže zbaviť nepríjemného zápachu na záchode, ale aj v ostatných miestnostiach. Namiesto chemických osviežovačov by sme mali dať prednosť vôňam, ktoré majú prírodné zloženie. Môže ísť napríklad o rôzne bylinné zmesi, citrusové šupky či prírodné oleje.

Páčil sa Vám článok?
reklama: