Čistíme obklady a dlažbu bez chemikálií

7. januára 2017
Čistíme obklady a dlažbu bez chemikálií

Nič nedáva kúpeľni a kuchyni tak zlý vzhľad ako špinavé a zašlé dlaždice či špáry, ktoré majú k tomu tendenciu skrývať plesne, čo predstavuje zdravotné riziko.

Prevencia proti rastu plesní

Kuchyne a kúpeľne sú vlhké miestnosti plnej pary, ktoré poskytuje hubám a plesniam ideálne prostredie pre ich rast. Zníženie hladiny vlhkosti a pary znižuje aj riziko vzniku plesní a rastu húb. Jedným z najčastejšie používaných prostriedkov sú prípravky s chlórom, ktoré niesú vhodné pre naše dýchacie cesty. Niektoré bielidlá však nemusia byť účinné, pleseň síce zmizne, lebo ju bielidlo vybieli, ale nemusí ju úplne zničiť.

Prírodné produkty

Sóda

Je vhodná pre pravidelné čistenie vodných škvŕn, je ľahko abrazívna. Pripravíme pastu z jedlej sódy a vody, ktorou následne čistíme obklady, dlažbu aj škáry. Potom dôkladne opláchneme teplou vodou a vysušíme.

Ocot

Je jedným z univerzálnych a zároveň efektívnych prírodných prostriedkov používaných na čistenie. Jeho kyslý charakter vytvára prostredie nevhodné pre rast plesní a baktérií. Vytvoríme si roztok – rovnaký diel octu a vody a pomocou rozprašovača nastriekame na dlaždice, necháme niekoľko minút pôsobiť, potom vydrhneme pomocou kefky alebo hubky.

Soľ

Soľ ničí jednobunkové organizmy, lebo ich dehydratuje. Môžete použiť akýkoľvek druh, vhodná je aj Epsomská soľ.

42d17b3aa3d4395af6501fd03b8e2791.jpg

Citrónová šťava

Jedná sa o účinný odstraňovač škvŕn. Rovnako ako ocot kyslé prostredie vytvára nevhodné podmienky pre rast baktérií. Ak chcete účinky zvýšiť, kombinujte ju s jedlou sódou.

Bórax

Funguje na rovnakom princípe ako jedlá sóda. Je vysoko alkalický a teda efektívny pri čistení a dezinfekcii.

Parné čistenie

Tento spôsob je veľmi účinný pri odstraňovaní nečistôt, zvyškov mydla, baktérií a plesní. Parné čističe spoliehajú na vysoké teploty a tlak, ktoré za ne odvedú všetku prácu. Tieto prístroje nevyžadujú žiadne chemické prípravky. Pozor nie je vhodné pre silikónové spoje alebo smaltové povrchy.

Páčil sa Vám článok?
reklama: