Čo si vybrať: Krb, pec alebo kachle?

22. novembra 2012
Čo si vybrať: Krb, pec alebo kachle?

Vneste do Vášho domova bezpečnosť a teplo!

Vneste do Vášho domova bezpečnosť a teplo! Oheň má aj v našich končinách zvláštny význam, symbolizuje takzvané teplo domova a radosť v kruhu rodiny a priateľov. Vaše stretnutia pri ohni nadobudnú nový rozmer.

Jedným zo spôsobov ako vyplniť Váš životný priestor teplom je práve kúpa niektorého zo širokej škály produktov, ktorý náš trh ponúka. Dlhoročná skúsenosť vo výrobe ohrievačov nám umožňuje zakúpiť si produkt top kvality i známeho dizajnu.

Krb

Krb je najlacnejší vykurovací systém. Jeho veľkou nevýhodou však je, že vysušuje vzduch v miestnosti, víri prach a neodporúča sa preto pre ľudí s alergiami. Jeho výstavba je veľmi jednoduchá, teda najmä v porovnaní s kachľovou pecou.

Ak sa rozhodnete pre krb, môžete sa spoľahnúť, že teplo v miestnosti vyprodukuje veľmi rýchlo, ale aj rýchlo vychladne. Priamo ohrieva vzduch, pomocou prieduchov je teplo možné rozviesť aj do okolitých miestností. Pri strope je vzduch najhorúcejší, pri podlahe najchladnejší, rozdiel je výrazný. Vhodný na chalupu za účelom občasného, okamžitého zakúrenia a vyhriatia miestností. Spotreba paliva je vyššia, treba často prikladať a čistiť.

Zdroj foto: vilcek.sk

Kachľová pec

Kachľová pec má dlhú dobu výhrevnosti a nízku spotrebu paliva. Využitie pece má vlastne dvojitý význam. Jednak estetický, veď kachľová pec je už po stáročia vnímaná ako mimoriadne krásny prvok v každom priestore, a potom takisto keramický obklad veľmi dobre akumuluje teplo.

Ak sa rozhodnete pre klasickú pec mali by ste počítať s vyššou zriaďovacou cenou. Avšak, na druhej strane vám zabezpečí menej vysušený zdravší vzduch, nevíri prach a sú vhodné pre alergikov. Výstavba pecí je zložitejší proces. Je potrebný externý prívod vzduchu a náročnejšie napojenie.

Typickou „črtou“ je,  že  nezohrieva vzduch, ale steny a okolité predmety. Teplo ide všetkými smermi a je rovnomernejšie. Na rozkúrenie však potrebuje dlhší čas. Pece sú vhodnejšie do trvale obývaných interiérov. Veľkou výhodou je aj spotreba paliva, ktorá je v porovnaní s krbom či kachľami minimálna.

Zdroj foto: ekowarm.sk

Krbové kachle

Okrem palivového dreva môžete v kachliach spaľovať aj hnedouhoľné brikety alebo uhlie. Kachle hravo vykúria celú izbu, v prípade, že necháte otvorené, príjemné teplo sa dostane aj do okolitých miestností. Výhodou týchto kachlí sú aj platne, na ktorých je možné variť či ohrievať.

Podľa spoločnosti Mountfield, ktorá sa zaoberá predajom širokého sortimentu vykurovacích telies, krbové kachle podstatne znižujú náklady vykurovania. Veľkou výhodou je výstavba, nie je žiadna. Vybraté kachle položíte na vami zvolené miesto a napojí sa komínový systém.

Ako uvádzajú na svojej oficiálnej stránke, veľkou výhodou je plechová konštrukcia, vďaka ktorej krbové kachle hrejú ihneď po rozrobení ohňa. Moderné krbové kachle ponúkajú široký rozsah tepelného výkonu a môžete ich použiť na vykurovanie alebo temperovanie celých rodinných domov, chát, chalúp a napríklad aj zimných záhrad.

Zdroj foto: mountfield.sk

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: