Čo zahŕňa bazénová technika a príslušenstvo k bazénom

22. októbra 2019
Bazénová technika

Bazény nám umožňujú aktívnu formu oddychu. Samotné plávanie výrazne zvyšuje fyzickú kondíciu, prispieva k podpore posilnenia chrbtového svalstva a zároveň je veľmi efektívne aj pri znižovaní hmotnosti. Bazén je navyše ideálnym miestom na vybitie nadmernej energie našich detí. Ďalej tu môžete usporiadať aj nevšedné party pre svojich priateľov. Bazén môže byť súčasne miestom, ktoré môžete, okrem klasického plávania a detských radovánok, premeniť napríklad na športové ihrisko pre vodné modifikácie športov, ako je volejbal, pólo, hádzaná a pod. Dokážeme v ňom naučiť plávať deti. Alebo môžeme len nerušene ležať na nafukovačke a opaľovať sa.

Nenahraditeľné bazénové doplnky

Výhoda oproti vstavaným, zapusteným bazénom je, že ku stavbe nadzemných záhradných bazénov nepotrebujete stavebné povolenie, ani zložité terénne úpravy. Tým pádom ušetríte nemalé finančné prostriedky na projekty, povolenia a drahú výstavbu. Nadzemný záhradný bazén si postavíte doma svojpomocne a v podstate vás to nebude stáť nič. Najlacnejšie bazény sú nadzemné záhradné bazény, ktoré rozdeľujeme podľa rôznych konštrukcií.

 • Samonosné bazény s nafukovacou obrubou – široký výber rozmerov a výbavy, jednoduchá inštalácia
 • Rámové bazény – kvalitné prevedenie, na výber rôzne tvary a veľkosti až do XXXL, v ponuke aj exkluzívne modely, 3 vrstvová plachta na kovovej konštrukcii, bazén nevyfučí. Ideálna voľba
 • Bazény s oceľovým plášťom – pevná konštrukcia z oceľového plechu, často sa zapúšťa čiastočne do zeme, aj keď to výrobca neodporúča. Možnosť celoročnej inštalácie bazénu
 • Vírivý bazén – Jakuzi – masáž a relaxácia kdekoľvek po celý rok, vnútri aj vonku. Rýchla a jednoduchá inštalácia
 • Detské bazény – ideálne pre malé deti, bezpečne nízka hladina vody, jednoduché rozloženie kdekoľvek, aj na terase, nízke náklady na obstaranie, veľký výber farieb a tvarov

Pokiaľ ste sa rozhodli pre kúpu bazéna, je potrebné si uvedomiť, že tým sa to nekončí. Treba sa zamyslieť nad vhodným typom bazénu, kto a ako bude bazén používať, čo od bazéna vlastne očakávate. Bazén je dlhodobá investícia, preto je dôležité si jeho výber dobre premyslieť. Je potrebné všetko dôkladne zvážiť a vybrať bazén, ktorý bude najlepšie spĺňať vaše požiadavky a zároveň bude vyhovovať vašim potrebám a možnostiam.

Veľkosť a typy bazénov
Predovšetkým musíme vedieť, akú veľkosť bazéna skutočne potrebujeme. Záleží na počte osôb, ktoré sa chcú súčasne osviežiť, či nám stačí len sa namočiť alebo si chceme aj zaplávať. Významnú úlohu pri voľbe veľkosti bazéna zohráva aj životný štýl a množstvo času plánované na jeho využívanie. Bazén s priemerom do 366 cm a výškou od 76 do 91 cm je vhodný pre rodiny s malými deťmi. Avšak v prípade, že chcete bazén využívať spoločne s rodinou a deťmi, eventuálne s príbuzenstvom a pri horúcich letných dňoch pri ňom budete organizovať posedenia s priateľmi, bude lepšie zvoliť bazén väčších rozmerov, ktorý bude na dané účely plne vyhovovať. Vo väčších a vyšších bazénoch sa pod dohľadom naučia plávať aj malé deti a okrem toho budú mať prípravu a dostatočnú skúsenosť pre plávanie v otvorenej prírodnej vode.

Umiestnenie
Tvar, veľkosť a rozmery bazéna sa odvíjajú od priestorových možností. Preto je potrebné si ujasniť, kde presne má byť bazén umiestnený. Bazén je ideálne umiestniť na slnečné miesto. Najlepšie tam, kde dopadajú slnečné lúče celý deň. V takom prípade si môžete byť istí, že nebudete musieť míňať zbytočné peniaze za ohrev vody v bazéne. Budete sa môcť aj opaľovať a relaxovať na ležadle na vodnej hladine bazéna. Najvhodnejšia je rovná plocha na slnečnej, južnej strane neďaleko domu. Veľa vody ohreje samotné slnko takmer zadarmo. Vietor vodu zase ochladí a okrem toho do nej zanesie prach a lístie. Preto by malo byť dané miesto chránené pred vetrom. Stromy, kríky a kvetiny v bezprostrednej blízkosti bazéna nie sú veľmi žiaduce. Vysoká zeleň vyzerá síce dekoratívne, ale vodu neustále znečisťuje. Pri výbere ideálneho miesta pre váš bazén je dôležité počítať aj s týmito detailmi:

 • Bazén umiestnite na absolútne vodorovnú plochu zbavenú trávnych chumáčov. K dosiahnutiu vodorovnej plochy zeminu len odstraňujte, nikdy nepridávajte. Nikdy nestavajte bazén na tráve, štrku, asfalte alebo akejkoľvek zmesi obsahujúcej naftu. Pod bazén rozložte originálnu bazénovú podložku, (môžete použiť aj geotextíliu), ktorá zabráni poškodeniu dna bazénovej fólie (iné textílie môžu pod bazénom plesnivieť)
 • Je nevyhnutné vyčleniť priestor na umiestnenie teľa bazéna, odporúča sa voľný priestor okolo bazéna minimálne 1,5 m a viac
 • Nie je vhodné umiesťovať bazén pod korunami stromov a vysokých kríkov (Listy a nečistota padajú do vody a vytvárajú tieň, ktorý zabraňuje prehrievaniu vody, tým pádom skracujú kúpacie obdobie)
 • Pre prípad napojenia solárneho ohrevu rátajte s umiestnením, podľa možnosti čo najbližšie k bazénu
 • Nezabudnite ani na zaistenie prívodu elektrickej energie
 • Je vhodné rátať s priestorom na prípadné umiestnenie prvkov, ktoré budú poskytovať dostatočné súkromie (pohľady z ulice, zvedavý sused) pri používaní bazéna. Táto situácia sa väčšinou rieši niekoľkými spôsobmi v závislosti od umiestnenia bazéna, a to napr. inštaláciou steny alebo živého plota

Tvar
Obdĺžnik, ovál alebo kruh? Je to jedno, sú to štandardné bazénové tvary, ktoré boli a stále sú hitom kúpacej sezóny.
Vyberte si, ktorý sa vám páči, ale s ohľadom na miesto umiestnenia. Pochopiteľne, že každý dizajn má svoje výhody a nevýhody. Klasický oválny, obdĺžnikový či kruhový bazén ocení každý, kto má záujem o funkčný bazén. Platí pravidlo, čím väčší priemer/ dĺžka a výška bazéna (objem vody), tým väčšia zábava a možnosť si skutočne zaplávať. Tu ale tak isto platí, že sú tu vyššie obstarávacie náklady a nároky na údržbu.

Bazénové príslušenstvo
Pokiaľ si kúpite samostatný bazén alebo set, tak bude obsahovať len základné nutné príslušenstvo na prevádzku bazéna. Odporúčame si skontrolovať obsah príslušenstva a prvky, ktoré nie sú súčasťou dokúpiť. Všetky produkty z kategórie príslušenstvo pre bazény slúžia pre jednoduchšiu, komfortnejšiu údržbu a starostlivosť o bazén a vodu. Uvádzame vám príklad, čo by mal obsahovať bazén s kompletnou výbavou.

Základná sada

 • Podložka pod bazén
 • Piesková filtrácia + piesok
 • Prúdová ochrana
 • Skymer- hladinový zberač
 • Zakrývacia plachta
 • Solárna plachta
 • Základná chémia
 • Dávkovač chémie – plavák
 • Teplomer
 • Tester na meranie PH/CL
 • Schody
 • Vanička na oplach nôh
 • Čistiaca sada

Voliteľná výbava

 • Solárna sprcha
 • Solárny ohrev vody
 • Hry do bazéna
 • Lehátka do bazéna
 • Bazénový prístrešok
 • Bazénové svetlo
 • Chlór generátor – Solinátor

Sezónne verzus celoročne
Rozhodnite, či budete využívať bazén sezónne alebo celoročne (v prípade celoročnej prevádzky, kedy bazén zostane aj cez zimu vonku, je totiž potrebné vykonávať zazimovanie bazéna, čo sa rovná finančné náklady navyše). Pri celoročnom umiestnení treba počítať s tým, že sa s týmto bazénom budete musieť po čase rozlúčiť, prípadne vynaložiť nemalé finančné prostriedky na jeho opravy. Tieto bazény majú veľké dispozície na poškodenie a degradáciu materiálu. Zimné počasie vplýva na kvalitu vášho záhradného bazéna a skracuje jeho životnosť.

Zopár užitočných tipov

Zapustenie povrchových bazénov do zeme
Povrchové bazény určené pre povrchovú montáž nemožno zapúšťať ani čiastočne do zeme. Neumožňuje to konštrukcia a povrchová úprava skeletu bazéna.
Poškodenie fólie
Sada lepenia sa používa pre opravu bazénovej fólie do veľkosti poškodenia 10 cm. Pri väčšom poškodení je vhodná výmena fólie. Lepenie sa prevádza pod vodou, pokiaľ bude lepená časť nad hladinou je potrebné miesto namočiť.
Korózia schodíkov
Doporučuje sa bazénové schodíky po vykúpaní vybrať. V opačnom prípade môže voda pôsobiť agresívne na povrchovú úpravu schodíkov (prílišná mäkkosť vody) a dochádza ku korózii.
Vyčistenie usadenín z dna
Usadeniny z dna vyčistíme jednoducho, ak po dokúpaní krúžime v bazéne dokola jedným smerom. Po cca 30 – 50 min. sa všetka nečistota z dna sústredí v strede bazéna a potom sa dá jednoducho vysať filtrom alebo hadicou s malým množstvom vody mimo bazéna.
Výmena kartušovej filtrácie za pieskovú
Výmenou klasickej kartušovej filtrácie za pieskovú získate niekoľkonásobne čistejšiu vodu v bazéne. Výhoda je, že táto výmena sa dá uskutočniť bez akejkoľvek ďalšej potrebnej úpravy. Vyústenia sú prispôsobené tak, že sedia ku každému bazénu čo má vstup a výstup pre filtráciu. Čím vyšší prietok má filtrácia, tým rýchlejšie prečistí vodu v bazéne.

Chlór generátor – Solinátor
Zdravie pre vašu kožu a už nikdy viac nemusíte kupovať chlór. Chlór generátor tretej generácie je najnovšie technologické zariadenie, ktoré je určené na plnoautomatickú výrobu chlórdioxidu. Predstavuje bezpečné, spoľahlivé a komfortné riešenie modernej dezinfekcie vody. Váš bazén možno pred premnožením vodných rias a baktérií ochrániť “obyčajnou” soľou. Stačí ho poriadne osoliť a jednoduché zariadenie na elektrolýzu soli dokáže úplne nahradiť agresívny chlór. Vďaka tomu zmizne typický nepríjemný chlórový zápach, voda nedráždi oči a sliznice a nie je príčinou alergických reakcií. Takáto voda môže naopak pomáhať pri liečbe kožných ochorení a má prirodzené antiseptické účinky. Ochrana vody soľou je vhodná najmä pre rodiny s malými deťmi alebo pre ľudí s citlivou pokožkou.

Na úpravu bazénovej vody sa využíva obyčajná soľ (NaCl) a špeciálny prístroj Chlór Generátor II na elektrolýzu soli. Metóda rozkladu soli pomocou elektrickej energie funguje na princípe uzatvoreného okruhu. Soľ treba dopĺňať iba v prípade, ak do bazéna pridáte novú vodu. Elektrický prúd rozloží chlorid sodný (soľ) na elektricky nabité častice, chlór (chlórnan sodný) a kyslík, ktoré zbavujú vodu baktérií a vodných rias. Nespotrebovaný chlór sa opäť zlúči so sodíkom a vznikne dobre známa soľ (NaCl). Medzi výhody tohto zariadenia patria predovšetkým minimálne náklady na údržbu vody a rovnako nízke nároky na obsluhu prístroja, pri zachovaní dokonalej kvality. Stačí do bazéna nasypať podľa objemu odporúčané množstvo soli (na 1 m3 vody sa pridáva približne 3,5 – 4,5 kg soli, čo je asi 1/10 slanosti morskej vody) a nechať ju pri zapnutej filtrácii 24 hodín samovoľne rozpúšťať. Prístroj na elektrolýzu treba nastaviť na požadované hodnoty a zvoliť cyklus elektrolýzy, všetko ostatné si zariadenie zabezpečí samo. Dezinfekcia prebieha automaticky, takže nároky na sledovanie údržby sú zanedbateľné.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky