Detail, ktorý spraví veľa: úchytky na kuchynské linky

25. júla 2019
Kuchynské úchytky
zdroj: gettyimages.com

Kuchynská linka je najdôležitejšou zložkou každej kuchyne. Denne pri nej strávime aj niekoľko hodín. Pri jej výbere zohráva dôležitú úlohu najmä vkus a rozpočet rodiny. Väčšina kuchynských liniek sa v súčasnosti vyznačuje jednoduchosťou. Kuchynskú linku dotvárajú aj mnohé drobné detaily, ktoré však majú svoje dôležité opodstatnenie. K takýmto detailom patria aj kuchynské úchytky, inak nazývané aj madlá. Ich primárnou úlohou je otváranie a zatváranie dvierok, vysúvanie zásuviek a boxov. Majú však aj estetický a dekoračný význam. Pri ich výbere nezohľadňujte len prvý dojem. Aj kuchynské úchytky majú svoje pre a proti. Okrem toho by mali plniť aj praktickú funkciu.

Malí praktickí pomocníci

Súčasný trh ponúka skutočne pestrú paletu kuchynských úchytiek. Nájdete ich v rôznych tvaroch aj veľkostiach. Vyrábajú sa z rozličných materiálov, no k najobľúbenejším patrí najmä drevo a kov. Lacnejšie typy úchytiek sú vyrobené z plastu, esteticky však nevyzerajú veľmi dobre. Pekne a zároveň vkusne vyznievajú na kuchynských linkách úchytky vyrobené z kovu. Najvyhľadávanejšie sú kovové úchytky v zlatom prevedení. V súvislosti s modernými kuchyňami sa dostávajú čoraz viac do popredia kovové úchytky v striebornom prevedení, ktoré sa vďaka svojej univerzálnosti hodia prakticky k akejkoľvek kuchynskej linke.

Existujú dva základné typy úchytiek. Klasické nábytkové, ktoré sa namontujú na dvierka a zapustené úchytky, ktoré sa vkladajú do nafrézovaných otvorov v kuchynskej linke. Klasické nábytkové úchytky patria k najpoužívanejším. V predajniach nájdete široký výber modelov. Ich najväčšou výhodou je pomerne jednoduchá montáž. Úchytky pripevníte skrutkou zo zadnej strany zásuvky alebo skrinky, na ktorú chcete úchytku umiestniť. Ak máte v byte nedostatok miesta alebo malé deti, mali by ste použitie klasických úchytiek dobre zvážiť. Zbytočne zasahujú do priestoru a môžu privodiť zranenie vám alebo vašim blízkym.

Zapustené úchytky sú ideálnym riešením pre domácnosti s deťmi a domácnosti, ktoré disponujú pomerne malým priestorom. Zabudovávajú sa do zafrézovaných otvorov v nábytku. Pri ich inštalácii by ste však mali osloviť radšej odborníka. Z dôvodu udržiavania čistoty je lepšie vyberať jednoduché úchytky. Ak máte doma malé deti, pri výbere dajte pozor aj na to, aby úchytky nemali ostré hrany.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky