reklama:

Dostaňte svoj trávnik po zime do kondície

31. marca 2016
reklama:
Dostaňte svoj trávnik po zime do kondície

Krásny zelený trávnik je pýchou každej záhrady a preto sa treba oňho dobre starať.

Odstráňte z neho listy, konáre a iné nečistoty. Postačia vám k tomu dobré hrable. Potom sa venujte vertikutácii- ide o mechanické prerezanie príliš hustej trávnej mačiny, ktoré podporuje odnožovanie koreňov tráv a vedie k zhustenie trávneho porastu. Vertikutáciou sa takisto zbavíte machu a trávnej plsti, potom sa voda a živiny lepšie dostanú ku koreňom. Na malých plochách možno využiť vertikutačné hrable, na väčších benzínový či elektrický vertikutátor.

Hrabe_v.jpg

Dosievanie

Po vertikutácii je už vidieť, či niekde vznikli prázdne miesta. Treba počkať asi dva týždne, kedy je naozaj zreteľne vidieť, ako a kde tráva nerastie. Potom sa prázdne miesta dosievajú.

Na vyrovnanie plochy nasypte trávnikový substrát v tenkej vrstve, naň rozhoďte trávne semená a ľahko ich hrabľami prihrňte. Potom všetko trochu udupte, aby semienka neuleteli pri vetre a neodplavili sa pri prvom daždi. Môžete si rovno kúpiť komplexnú zmes obsahujúca substrát a semená.

03_dosievanie.jpg

Ak sa stane, že prázdne miesta tvoria viac ako polovicu plochy, odporúča sa založiť nový trávnik.

Výživa

Hnojenie nie je veda: prípravok stačí rovnomerne rozhodiť na trávnik. Dá sa rozsypať  ručne, len je to náročnejšie na presnosť prevedenia. Lepšie výsledky sú s mechanickým sejacím vozíkom, ktorý sa okrem výsevu môže použiť aj na hnojivo.

Jarné hnojivo obsahuje najmä dusík, fosfor a draslík a ďalšie prvky v určitom pomere. Podstatný je vyšší podiel dusíka, ktorý podporuje rast tráv.

Kedy začať hnojiť

Ideálny čas pre prvé hnojenie trávnika nastáva na prelome apríla a mája. Teraz je ešte skoro, pretože sa často používa hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Ak je pôda veľmi vlhká, hnojivo sa začne rozpúšťať zbytočne skoro.

reklama:
Páčil sa Vám článok?