Drevené parkety - je ich cena adekvátna?

Drevené parkety
zdroj: gettyimages.com

Drevená podlaha je výbornou investíciou. Dokáže premeniť obydlie na skutočný domov. Zamilujete sa do nej na prvý pohľad a plynúce roky vašu lásku k nej len zosilnia. Drevo na podlahe je klasika, ktorá vás nesklame. Parkety sú stálicou. Spájajú sa vám parkety so školou? Ak ste ich na konci školského roka „drátkovali“ tak sa vám ani nečudujeme. Drevené parkety patrili a stále patria k najodolnejším typom podlahy. Svedčí o tom už aj to, že sú v školách, kde naozaj dostávajú zabrať. Ak sa vám nepáči schéma pokládky vzor „rybia kosť“, máte mnoho ďalších možnosti.

...

Omamná vôňa dreva

Veľkou výhodou parkiet je, že pri poškodení je možné ich vzhľad brúsením obnoviť. Môžu sa nalakovať alebo navoskovať, čím vynikne prirodzená krása a kresba dreva. Podlahy upravené voskovým olejom sú odolnejšie proti odretiu a nekĺžu, ale sú náročnejšie na údržbu. Malé poškodenie zakryjete opravným olejom, ale lakované parkety musíte kompletne prebrúsiť a nanovo nalakovať. Trojvrstvová drevená podlaha spája výhody plávajúcej podlahy a drevených parkiet. Je zložená z nášľapnej vrstvy v hrúbke 2 – 4 mm z tvrdého dreva, zo strednej vrstvy z mäkkého smrekového dreva a protiťahovej vrstvy z mäkkého smrekového dreva. Tieto dve vrstvy môžu byť tiež z kaučukovníka, ktorý zvyšuje odolnosť podlahy voči vlhkosti. Hrúbka nášľapnej vrstvy určuje počet obnovení povrchu brúsením. Na povrchovú úpravu sa používa niekoľko vrstiev špeciálneho laku s prídavkom kremíka alebo olej. Olejovanie umožňuje rýchlejšiu opravu prípadných lokálnych poškodení. Trojvrstvové parkety sa pokladajú podobne ako plávajúca podlaha, pretože sú ukončené click systémom.

Pod trojvrstvové parkety sa môže klásť podlahové vykurovanie, keďže stredná a spodná vrstva sú zo smrekového dreva, ktoré dobre prepúšťa teplo. Pre navodenie príjemnému pocitu tepla je tiež dôležitý druh dreva, z ktorého je tvorená nášľapná vrstva. Pre podlahové vykurovanie sa uprednostňujú čerešňové a dubové parkety. Tieto drevá sú tiež najlepšie z hľadiska tvarovej stálosti. Celomasívne drevené parkety nie sú vhodné na podlahové vykurovanie, pretože dochádza k vysušovaniu, skrúcaniu a praskaniu jednotlivých lamiel. Na dreve je nádherná jeho prirodzená krása, množstvo odtieňov, viditeľné letokruhy, hrče a pod. Dokonca ani z jedného stromu nezískate vzhľadovo rovnaké parkety. Pri výbere konkrétneho typu drevenej podlahy je dôležité zosúladiť štýl interiéru aj jej zaťaženie. Dubové a bukové podlahy sa používajú najčastejšie a nie len kvôli vzhľadu. Dub veľmi dobre odoláva vlhkosti a svetlu.

Niektoré dreviny totiž pod vplyvom svetla menia svoj pôvodný odtieň, napríklad smrek, buk alebo borovica. Preto sa ani neodporúča zakrývať čerstvo položenú drevenú podlahu kusovým kobercom. Zhruba po šiestich mesiacoch až roku sa proces „blednutia“ spomalí. Cudzokrajné dreviny bývajú drahšie, ale sú tvrdšie a odolnejšie. Aby drevená podlaha nestratila svoju krásu je potrebné ju správne ošetrovať. Pravidelne ju zametajte alebo vysávajte, rozliate tekutiny okamžite odstráňte. Na nohy nábytku používajte ochranné podložky, aby nedošlo k podriapaniu vrchnej vrstvy. V miestnosti udržiavajte stabilnú vlhkosť, ak je to potrebné pomôžte si odvlhčovačom alebo zvlhčovačom vzduchu. Kolísanie vlhkosti drevu neprospieva. Aby podlaha nestratila lesk používajte na jej ošetrovanie špeciálne prípravky na báze voskov, ktoré sú vhodné na lakovaný aj olejovaný povrch. Treba ich nanášať niekoľkokrát za rok mäkkou handrou, čím na povrchu vytvoria ochranný film.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: