Drevo ako ozdoba interiéru

30. decembra 2016
Drevo ako ozdoba interiéru

Vyberajú si ho ľudia, ktorí túžia po fyzickom aj vizuálnom kontakte s prírodou. Do interiéru vnáša prvok útulnosti. Aj dnešné trendy uprednostňujú prírodné materiály, ako je drevo, kameň, prírodné tkaniny.

Jedným z mnohých benefitov prirodzených materiálov je ich zdravotná nezávadnosť. Prírodné povrchy na nábytku môžu byť buď z masívu, alebo dyhované.

Front cover page + index

Masívny nábytok vie byť subtílny

Vlastné masív má sám o sebe veľmi dobré pevnostné konštrukčné vlastnosti. Môže byť subtílnejšie než všetky ostatné materiály, ktoré sú len odyhované alebo nalakované. Masívne dvierka ponúka širokú ponuku drevín a rôznych variantov frézovaných povrchových motívov.

Staré a opotrebované je in

Módny vintage štýl možno vytvoriť pomocou pravej prírodnej patinácie, tzv. Decupe. Variant vintage, Provance či retro je stále žiadanejší, zvlášť v tématicky ladených rustikálnych či Provance interiéroch. 

Pre patinácie musí byť vybraná drevina, ktorá má výrazný pór – napríklad jaseň alebo dub. Drevina sa natrie akoukoľvek farbou RAL podľa výberu, pór sa vydrásá, aby bol vidieť, votrie sa do neho patina a nakoniec nasleduje povrchová fixovacia úprava lakom, ktorý uzavrie žiadúcim spôsobom prírodné póry a zaistí ľahkú údržbu nábytku. 

Floral decoupage montage.jpg

Dyha nemusí byť len drevená

Pre elegantný vzhľad aj nadčasovú krásu sa hodí hneď vedľa masívu vyberať dýhovaný nábytok. Ide o lacnejšiu variantu masívneho nábytku.

Dobre vyzerá kombinácia tmavých dýh so svetlými lesklými laminátmi alebo lakmi. Predtým tak obľúbené exotické dyhy s výrazným dekórom z Južnej Ameriky alebo Afriky dnes postupne ustupujú späť domácim drevinám, ktoré majú umiernenejší svetlé dekory drevnej hmoty, a teda sa lepšie kombinujú. 

V súčasných interiéroch sa uplatňujú najmä dva druhy dyhovaných povrchov:

Škrabaná dyha – je v podstate borka – sedem vrstiev dyhy je zlisovaných pod vysokým tlakom a drásaný povrch dodajú špeciálne matrice extrúziou daného reliéfneho dekoru. Povrchovou úpravou je lak.

Kamenná dyha – štiepaná bridlica je vo veľmi tenkej vrstvičke zalisovaná do MDF materiálu a zalakovaná (sila je od 0,5 do 2 mm podľa reliéfu štruktúry). Povrch a hrany dvierok sú zalakované.

Office recycled wooden furniture.jpg

Lak, olej alebo vosk?

K najčastejšie používanému ošetrenie povrchu dreva patrí oleje, vosky, farby či laky. Obľúbené je aj morenie dreva, ktoré sfarbí povrch bez toho aby zakrylo jeho textúru. Namorený povrch sa na záver opatrí lakom, ktorý dobre odoláva mechanickému aj chemickému opotrebovaniu. Nevýhodou laku môže pre niekoho byť, že drevo izoluje a užívateľ tak stráca kontakt so surovým materiálom. Farba má podobné vlastnosti ako lak a navyše ešte prekrýva textúru dreva. Ako vrchná vrstva farbeného nábytku sa zase používa lak pre zvýšenie lesku i ochranného účinku.

Oleje a vosky nezaručia dokonalú ochranu dreva, ale zase neochudobnia o priamy kontakt. V oboch prípadoch je možné zvoliť tónovaný alebo netónovanou typ. Oleje sú ako ochrana najmenej účinné a je nutné ich často obnovovať, drevu prepožičiavajú hodvábne matný vzhľad. Povrch napustený olejom na rozdiel od neupraveného zabraňuje preniknutiu nečistôt do pórov dreva a uľahčuje čistenie. Vosky možno vyleštiť do vysokého lesku a poskytujú drevu pomerne účinnú ochranu pred vodou. Výhodou ošetrenia povrchu olejmi či vosky je možnosť vykonania lokálnej opravy povrchu pri ohraničenom poškodení.

Modern wooden furniture 01 e1324427311941.jpg

Ako na údržbu dreva

Po zakúpení dreveného kusu nábytku je dobré si prečítať návod. Ako prírodný materiál potrebuje špecifickú starostlivosť a správnu údržbu, ktorá môže výrazne ovplyvniť jeho životnosť a vzhľad. Keďže drevo stále pracuje, vstrebáva a uvoľňuje vlhkosť a je citlivé na zmeny prostredia. To záleží aj na druhu dreva a jeho tvrdosti. Tým, že postavíte nábytok do tesnej blízkosti telesného zdroja – krbu či radiátora – u neho vyvoláte prudké rozmerové a tvarové zmeny, čím následne môže dôjsť aj k poškodeniu povrchovej úpravy a vzniku prasklín.

Na čistenie dreva sa buď používajú prípravky odporúčané výrobcom, alebo navlhčená utierka. Silné namočení môže povrch zničiť. Pri vyliatí tekutiny na drevený nábytok je nutné ju okamžite utrieť a vytrieť do sucha. Rozhodne by sa nemali používať hrubé kefy alebo drôtenky, ktoré ho poškriabu. Na to je citlivý hlavne lakovaný povrch. Tiež by ste sa mali vyvarovať chemických prípravkoch.

Drevo má ale tú výhodu, že ho možno reštaurovať. V prípade odštiepenia či prasklín sa používajú tmely. K dostaniu sú v rôznych farbách podľa typu dreva. Po zaplnení nerovnosti sa prebrúsi.

Páčil sa Vám článok?
reklama: