Drevoplast – ako ho čistiť ?

18. mája 2016
Drevoplast – ako ho čistiť ?

Od dreva sú takmer na nerozoznanie, ale na rozdiel od neho sú takmer bezúdržbové. Ale počas používania, môže dôjsť k drobným nehodám, kedy na povrch napríklad kvapne olej z grilovania či menšie nehody vašimi ratolesťami, ako rozliate nápoje alebo popadané jedlo. 

Productsdecking.jpg

Terasové dosky by sa mali umyť hneď po montáži terasy, najlepšie pod tlakom maximálne 80 bar zo vzdialenosti asi 40 cm. Dôjde tak k vyplaveniu prachu, ktorý vznikol počas výroby a montáže. Samotné kompletné čistenie terasy stačí raz, dvakrát ročne. Ideálne na jar a na jeseň. Terasu omeťte alebo vysajte od základných nečistôt, ako je lístie a organická špina. Potom je najlepšie umyť terasu čistou alebo mydlovou vodou. Využiť možno aj vysokotlakový čistič pod tlakom opäť max. 80 bar. V prípade väčšieho znečistenia a odolných škvŕn môžete terasu i ľahko vykefovať v pozdĺžnom smere.

Na všetko stačí saponát a voda

Počas roka môže na terase dôjsť k menším nehodám. Mastné fľaky sa na terase môžu objaviť hlavne v čase, keď sa na terase griluje alebo počas teplých letných dní, kedy sa používajú opaľovacie prípravky. Mastné fľaky ako je olej alebo opaľovací krém stačí najprv umyť čistou vodou, potom dočistiť jarovou vodou a hubkou. Ak je fľak stále trochu vidieť, vďaka pôsobeniu slnka a dažďa sa časom úplne stratí. Materiál totiž nie je nasiakavý a fľaky nejdú do hĺbky materiálu dosky. Čím skôr mastné fľaky odstránime, tým lepšie. V prípade, že sa vám škvrny napriek tomu nedaria vyčistiť, použite špeciálny prostriedok, ktorý vám pri kúpe terasy predajca odporučí. Určite nepoužívajte agresívne rozpúšťadlá a riedidlá.

166420333.jpg

Počas grilovania môžu na terasu odletieť žeravé uhlíky z grilu, niektorým hosťom upadne ohorok od cigarety. Pod gril sa doporučuje inštalovať nehorľavá podložka. Keď už k nehode dôjde ,netreba panikáriť. Miesto, kam uhlík dopadol, opláchnite čistou vodou. Keď je doska suchá, stredne zrnným papierom alebo brúsnou hubkou miesto po smere dosky zbrúsime. Materiál pri plných dosiek je plne prefarbený a danému miestu prebrúsenie nevadí. Fľak sa potom sám stratí len pôsobením slnka a dažďa. Tak isto postupujte ak sa vám stane nehoda s rozliatym červeným vínom.

Stiahnut 1.jpg

Nenáročné čistenie

Z odporúčaní a skúseností vyplýva, že drevoplasty patria medzi najmenej náročné materiály na údržbu. Najdôležitejším krokom je miesto poriadne opláchnuť a druhou pomôckou je voda s menším množstvom umývacieho prostriedku na riad. Ak sa chystáte terasu poriadne očistiť, použite vysokotlakový čistič.

Composite wood panels.jpg

Páčil sa Vám článok?
reklama: