Drevostavba ako liek na drahé bývanie

19. decembra 2012
Drevostavba ako liek na drahé bývanie

Ak neveríte, architekti ponúkajú dom na skúšku, na deň, víkend alebo aj na týždeň.

Šikovný, ale osamelý stolár Gepetto si ako liek na svoju samotu vyrobil z kúska dreva potomka s dlhým nosom a nazval ho Pinocchio. Architekti zo štúdia Prodesi podobným spôsobom vyrobili liek na drahé bývanie.

Architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček zo štúdia Prodesi sa drevostavbám venujú dlhodobo: „Kedysi sme, samozrejme, navrhovali aj iné konštrukcie, dnes sme však zakotvili pri drevostavbách a už nič iné nerobíme,“ vysvetľuje Pavel Horák.

Drevená osveta ich síce stála niekoľko rokov zdĺhavého vysvetľovania a bojov proti zažitým mýtom, dnes sa však zdá, že sa ich úsilie vypláca. Záujem o bývanie v dreve v Čechách stále rastie a drevostavieb pribúda, hoci, podobne ako v nás, je aj v českom národe hlboko zakorenená predstava o „poriadnom dome z tehál, ktorý prežije aspoň štyri generácie potomkov".

Na skúšku

Pre tých, ktorí ešte stále neveria, vymysleli architekti projekt s názvom Domesi Concept House – dom, ktorý si môžete vyskúšať na víkend, na deň alebo aj na týždeň. Umiestnený v turisticky atraktívnej lokalite, s dobrou dostupnosťou, ale najmä – dom sám je zážitkom. ####2l####Filozofiou štúdia Prodesi je navrhovať stavby s vyváženou kvalitou vo všetkých oblastiach – v architektúre a dizajne, stavebnej technológii aj úsporách energie.

„To znamená, že nevyužívame neúmerne drahé technológie, ktorých návratnosť je neekonomická, a ani pre kreatívnu architektúru nezabúdame na základné princípy energeticky úsporných stavieb. Veríme totiž, že dobrý pocit z domu nie je len vďaka nízkym účtom za elektrinu, ale aj pre jeho vnútorné prostredie, farebnosť, ergonómiu či kontakt s okolím,“ hovoria architekti, zatiaľ čo my pomaly ochutnávame ich stavbu. Celý článok si môžete prečítať tu.

 

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre