Ekozáhradníctvo: Techniky ako na škodcov

22. marca 2013
Ekozáhradníctvo: Techniky ako na škodcov

Dobré rady na vlastnú biozáhradu bez chemikálií a škodcov.

Existuje veľké množstvo informácií, ktoré môžeme získať pri sledovaní prirodzeného fungovania  záhrady. Medzi ne patria aj tie, ktoré nás naučia ako sa zbaviť škodcov pomocou vhodných druhov rastlín.

Voľba správneho typu rastlín

Keď máte na záhrade hmyz ako včely alebo motýle, ktoré dokážu kontrolovať veľkosť svojich vlastných rodov, nie je potrebné používať pesticídy. Hmyz sa v prírode udržiava pod kontrolou,  nakoľko jeho časť tvorí prirodzených predátorov pre menšie druhy. Ale tiež medzi sebou súťažia o potravinové zdroje, takže ak majú nedostatok potravy, redukujú svoje vlastné populácie na minimum tak, aby prežili.

Ak chcete vo svojej záhrade vytvoriť prostredie s minimálnym množstvom rastlinám škodiaceho hmyzu, môžete použiť ten správny výber rastlín. Napríklad echinacea purpurová (Echinacea puprurea) je prirodzeným druhom, ktorý priťahuje motýle a včely. Tie sú tými pravými pre opeľovanie kvetov pre vaše plodiace rastliny alebo stromy.

Vysádzanie plazivých, krycích rastlín je ďalšou technikou využívanou v organickej záhrade. Niektoré plodiny sú vysádzané len za účelom predprípravy pôdy pre iné plodiny. Používajú sa k podpore úrodnosti pôdy, a tiež ako odvodňovanie vlhkých pozemkov alebo na spevnenie svahovitého terénu. Pohánka, fazuľa a ďatelina sú skvelými krycími plodinami.

Na pultoch obchodov nás veľmi často priťahujú kvety sýtych farieb, alemálokedy si uvedomíme, že sú prifarbované syntetickými farbami.Samozrejme, ak máte organickú záhradu, nemusíte pestovať len bielekvety, ale napríklad cínie majú pestrofarebné kvety, kvitnú v rôznychsezónach a farbách a môžete ich zbierať a tešiť sa z nich celú sezónu.Pestrofarebné kvety opäť pritiahnu motýle, najmä ak sú ružovej čioranžovej farby.

Blahodárny kompost

Kompost hrá v ekologickom pestovaní plodín nenahraditeľnú úlohu. Je zmesou hnoja z vetvičiek, listov a ostatných rastlinných častí, ako zdroj dusíka, uhlíka a ostatných živín pre rastliny. Všeobecne tu platí pravidlo, čím viac kompostu máte, tým rýchlejšie dozrieva.

Proces zrenia kompostu je približne 8 – 9 mesiacov, samozrejme podľa jeho veľkosti. Na konci procesu by mal vyzerať ako pôda, bez nepríjemného zápachu. Ak váš kompost stále páchne, má v sebe stále príliš veľa kyslíka a ešte kvasí. Tým pádom stále nie je pripravený na použitie. Takýto kompost môže byť pre vaše rastliny toxický.

NEPREHLIADNITE: Je čas na prerezávku stromov, ale čo s konármi?

Foto: Pixmac.sk

Páčil sa Vám článok?
reklama: