Elegantná spálňa má mnoho tvárí

12. februára 2018
Elegantná spálňa

Elegancia má mnoho tvárí v móde i v interiérovom dizajne. Je však pravdou, že extravagancia a krikľavé farby nie sú jej dobrými kamarátkami. Elegantná spálňa sa preto nesie v jemnejších tónoch neutrálnych, pastelových, ale i metalických farieb. Štýlovo vyhranená nie je. Privíta zariadenie s tradičným i moderným nádychom. 

Uvažujete nad zostavou sektorového nábytku alebo sa chystáte pre kombináciu jednotlivých nábytkových komponentov? Elegantná spálňa pripúšťa obe možnosti. Nezabudnite, že i v tomto prípade hrajú dôležitú úlohu materiály, detaily a doplnky. Stolná lampa, posteľná bielizeň, koberec, závesy, tapeta či obrazy – to všetko musí tvoriť harmonický celok.

Jednoduchosť a elegancia (zdroj: pinterest.com)

Čalúnenie, kov či drevo? Ktoré materiály preferuje elegantná spálňa?

Dominantou spálne je zvyčajne posteľ. No táto izba nemá len oddychovú funkciu. Štandardne slúži tiež ako šatník. Šatníkové skrine dokážu korešpondovať s tematikou elegancie, no esteticky čistý vizuál vďaka výrobe úložných priestorov na mieru je v tomto smere vo výhodnejšej pozícii.

Súčasťou zariadenia sú i nočné stolíky, komoda, prípadne kozmetický stolík a taburetka. Zo zahraničia sa k nám pomaly presúva prítomnosť ďalšieho odpočinkového nábytku, napríklad leňošiek, otomanov, veľkých taburetov či kresiel. Bývajú umiestnené pri zadnom čele postele, no priestranná spálňa im ponúkne aj iné špeciálne miesto.

Elegantná spálňa a farebná zdržanlivosť

Spálňa by mala byť miestom na dobitie energie, ale zároveň i upokojujúcim priestorom, v ktorom aspoň na okamih zabudneme na naše problémy a starosti. Keďže farby na človeka vplývajú, venovať im zvýšenú pozornosť by malo byť samozrejmosťou. Ak preferujete eleganciu, určite viete, že striedmosť sa tento raz vypláca.

S dekoráciami to nepreháňajte, s farbami neexperimentujte a zabudnite aj na eklekticizmus. Bláznivé odtiene vynechajte, pestrejšiu paletu farieb prenechajte doplnkom a bytovému textilu. Ak vás po čase omrzia, ľahko a pomerne lacno ich vymeníte za tie trendové. Vsádzať na nadčasovosť sa oplatí najmä v rámci kategórie nábytku. Niekedy totiž stačí vymeniť obliečky a spálňa výrazne zmení charakter.

Tapeta, posteľná bielizeň a doplnky sa postarajú o farebné oživenie interiéru (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Riešime nový nábytok – spálne sú iné ako kedysi
Čelo postele ako dominanta spálne – buďte kreatívni!
Lacné spálne nemusia vyzerať tuctovo
Meníte nábytok? Spálňa môže zrazu ožiť

Elegantná spálňa inšpirácie

Mätová alebo tyrkysová? (zdroj: pinterest.com)

Elegantná spálňa v kombinácii kráľovskej modrej (zdroj: pinterest.com)

Elegancia s nádychom vidieckeho štýlu (zdroj: pinterest.com)

Detaily dotvárajú celok (zdroj: pinterest.com)

Elegantná spálňa privíta i luxusný nočný stolík, otoman alebo luster (zdroj: pinterest.com)

Preferujete skôr takéto farebné prevedenie spálne? (zdroj: pinterest.com)

Tmavá elegancia (zdroj: pinterest.com)

Elegantná spálňa v odtieňoch sivej (zdroj: pinterest.com)

Brali by ste takýto štýl? (zdroj: pinterest.com)

Vsádzate skôr na jemné a neutrálne odtiene? (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?