Ergonómia kuchyne – na čom všetkom záleží?

9. marca 2018
Ergonómia kuchyne

V dobre zorganizovanej kuchyni sa vám určite nebude variť zle. Dokonca ani vtedy, ak bude menších rozmerov. Dodržanie základných odporúčaných pravidiel týkajúcich sa jednotlivých zón na prípravu jedál je teda nutnosťou. Ako má vyzerať správna ergonómia kuchyne? 

Nie, ani vtedy, ak sa bude kuchynská linka niesť v znamení luxusu a jej súčasťou budú najnovšie spotrebiče nie je zaručený želaný výsledok z hľadiska praktickosti a funkčnosti. Tá si pýta viac, konkrétne ergonómiu kuchyne, ktorá síce súvisí i s uvedenými vecami, no vyžaduje si zachovanie tzv. zónového trojuholníka. 

Myslíte, že majitelia dodržali ergonómiu kuchyne? (zdroj: pinterest.com)

Ergonómia kuchyne a kuchynské zóny na prípravu jedál

 1. zóna zásob  – zahŕňa potraviny dennej spotreby, ale i dlhodobejšieho uskladnenia v prípade, že nie je k dispozícii komora
 2. umývacie centrum – okrem hygienických záležitostí spojených s oplachovaním a umývaním v dreze sem môžeme zaradiť tiež priestor s umývačkou riadu a odpadkovým košom
 3. zóna na varenie a pečenie – do tejto časti patrí sporák, mikrovlnná rúra i rúra na pečenie, odsávač pár (rúra so sporákom pritom nemusia tvoriť súvislý celok)
 4. pracovná zóna – ide o plochu, ktorá slúži na prípravu jedál (mala by byť aspoň v jednej časti kuchyne širšia, aby bolo umožnené používať i rôzne drobné kuchynské spotrebiče a pomocníkov)
 5. odkladacia zóna – zahŕňa vybavenie kuchyne, kuchynský riad, príbory, misky, poháre a podobne

Dôležité je z hľadiska funkčnosti ich správne prepojenie, ktoré tvorí pomyselný trojuholník medzi prvou trojicou zón. Tie sú zároveň prepojené poslednými dvoma zmienenými. Nasledovný obrázok vám ponúka teóriu v praxi v závislosti na rôznych tvaroch kuchynskej linky. (zdroj: desin.sk)

Ergonómia kuchyneErgonómia kuchyne – ako na to?

Ako sme už naznačili, maximálnu spokojnosť nedosiahnete len tým, že do kuchyne investuje štedrý finančný obnos. Aby sa vám v nej pracovalo pohodlne a s úsmevom na tvári, prinášame vám niekoľko ďalších tipov, ktoré vám uľahčia fungovanie v tomto priestore:

 • umývačku riadu a drez je výhodnejšie umiestniť blízko pri sebe
 • venujte pozornosť triedeniu odpadu – sortery by v moderných kuchyniach nemali chýbať
 • osvetlite jednotlivé pracovné plochy, centrálne osvetlenie nie je postačujúce
 • orientujete sa na premyslený systém úložných priestorov, siahnite aj po rôznych organizéroch a výsuvných mechanizmoch, uľahčia vám prácu a zaručia dokonalý prehľad
 • predmety a častejšie používané zásoby potravín ukladajte do rýchlo dostupných častí kuchynskej linky – menej používaným nájdite miesto v najvyššej úrovni horných skriniek, prípadne v zásuvkách dolnej časti kuchyne
 • spotrebiče prispôsobte zariadeniu – integrované ušetria miesto, no čo sa týka odsávača pár, dôležité je najmä dostatočné pohlcovanie pachov, odvetrávanie a tichý chod
 • venujte pozornosť rozmerom a prispôsobujte ich nielen veľkosti miestnosti, ale tiež výške vašej postavy – jednoducho si zvoľte takú výšku pracovnej plochy, ktorá je najviac praktická práve pre vás a nie “katalógovú kuchyňu”
 • úchytky viete taktiež podriadiť moderným technológiám a ľahšej manipulácii – vsadíte na klasiku, frézovanú podobu alebo dotykové otváranie?

Malé, ale šikovne riešené kuchyne (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Zafrézované úchytky na kuchynskej linke a nábytku
Dáte šancu oblým tvarom kuchynskej linky?
Aj úzka kuchyňa môže spájať funkčnosť a estetickosť
Štýlové kuchyne vo vzhľade drevotriesky a prírodného dreva

Páčilo by sa vám varenie v týchto kuchyniach?

Kuchynské linky v zemitých odtieňoch (zdroj: pinterest.com)

Ak to priestor dovolí, ostrovček bude plusom (zdroj: pinterest.com)

Na ergonómiu kuchyne vo veľkých priestoroch pozor (zdroj: pinterest.com)

Štýl v hlavnej úlohe (zdroj: pinterest.com)

Čo poviete na takéto riešenie? (zdroj: pinterest.com)

Vymenili by ste za vašu? (zdroj: pinterest.com)  

Elegantné kuchynské linky (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?