K

Farby na nábytok – vytvorte si originálne kúsky…

9. augusta 2017
Farby na nábytok

Farby na nábytok v súčasnosti zoženiete v takom počte farebných prevedení, že vám výber tej správnej možno chvíľu potrvá. Rozhodovanie sa však netýka len farebného spektra, ale najmä určenia. Na aký typ materiálu je náter určený (na drevo, laminát, kov a pod.), aký je povrchový efekt (lesklý alebo matný), či je nutné aj použitie podkladovej základnej farby. 

Často sa potom farby na nábytok stávajú dilemou, pri ktorej sa oplatí vedieť niekoľko základných vecí. Ak ich však ovládate, uľahčia vám rozhodovanie medzi farbou v plechovke a farbou v spreji, náterom so štetkou či valčekom, o podkladovej báze, povrchovom ošetrovaní…

Komody hýriace farbami vyzerajú štýlovo (zdroj: pinterest.com)

💡 Premaľovanie nábytku – dobre vedieť:

  • podomácky vyrobený nábytok je vhodné ošetriť ochranným náterom
  • zvoliť si môžete bezfarebný, lazúrovací alebo krycí náter (krycí náter odporúčame kombinovať s lakom)
  • štetec je vhodnejšie použiť pri nátere stoličiek a stolov (s dlhými kvalitnými a jemnými štetinami), zatiaľ čo penové valčeky môžu dobre poslúžiť pri skrinkách a komodách
  • pre farby v spreji taktiež platí, že by sa mal nábytok odmastiť a zdrsniť brúsnym papierom (aplikácia je zvyčajne zo vzdialenosti 20 – 30 cm v dvoch až troch vrstvách)
  • pre rôzne druhy farieb platia rôzne pravidlá (nie všetky špecifické farby si vyžadujú prebrúsenie a základový náter – aj keď vo väčšine prípadov áno)
  • precízna práca “po malých kúskoch” zabezpečí kvalitnejší náter
  • farebný nábytok môžu zdobiť aj geometrické vzory – špeciálna páska na nábytok a správny farebný odtieň rovná sa originálny dizajn
  • nech je farba nábytku akákoľvek, výsledný vzhľad môžete vylepšiť lesklým alebo matným povrchom

Komody obľubujú zelenú farbu aj rôzny štýly (zdroj: pinterest.com)

Aké farby na nábytok použiť?

Kriedové farby na nábytok = dobre priľnú na akýkoľvek typ povrchu, pričom zaručia výborné krytie. Hodia sa nielen na nátery nábytku, ale tiež rôzne kreatívne techniky. Vyhovujú aj použitiu na detský nábytok kvôli antialergickým a antibakteriálnym vlastnostiam. Napríklad farby Autentico sú ideálnym tipom na pretvorenie starých a fádnych kusov nábytku. Na ich stránke sa dočítate bližšie informácie a nájdete aj ďalšie produkty, okrem iného aj vosky na povrchovú úpravu.

Farby na patinovanie nábytku = patina, ktorú chcete “novovytvoriť” na nábytku je v podstate špeciálnym povrchovým efektom. Tá prirodzená vzniká oxidáciou dreva, no na tento historický nádych nemusíte čakať večnosť. “Umelé patinovanie” vytvoríte špeciálnymi farbami. Jednoduchou metódou je taktiež náter niekoľkých vrstiev farieb rôznych odtieňov a následné nerovnomerné zbrúsenie (aj v spomínaných kriedových a dekoratívnych farbách nájdete tie vhodné na patinovanie).

Farebné závesné skrinky oživia fádnu obývačku (zdroj: pinterest.com)

Akrylové farby = vodou riediteľné farby, ktoré sa neznesú s mastným povrchom. Aj keď výborne kryjú, väčšinou si vyžadujú aj základný náter, ktorý však v spoločnej kombinácii vytvorí dlhotrvácnu vrstvu. Sú nezávadné, no nie všetky sa vyznačujú rovnakými vlastnosťami. Výhodou je najmä to, že aj keď je akryl vodou riediteľný, po zaschnutí je naopak vodoodolnou farbou. Vhodnejšie je použitie penového valčeka, no náter znesie aj štetce s veľmi jemným syntetickým vláknom.

Samostatnou kategóriou sú Chalk Paint dekoratívne farby od Annie Sloan = farby, ktoré nepotrebujú odmastený a zdrsnený povrch nábytku. Majú mnohostranné využitie (na drevo, kov, matné plasty, ratan, tehlu, textil…), ponúkajú širokú škálu farebných odtieňov, sú eco-friendly, nezapáchajú a môžete s nimi docieliť hladký jemný efekt, ale tiež patinovaný “ošúchaný” vzhľad. Podrobnejšie informácie sa dočítate na stránke na vidieku.sk, kde nájdete aj mnohé inšpirácie a videonávody ako farby používať.

Home made, Make over – prerobte si starý drevený nábytok

Zmeniť odtieň starého nábytku nemusí byť vždy jednoduchý a krátky proces. V prvom rade je nutné zistiť, či je daný kus mechanicky poškodený a ako je ošetrený povrch. Následne sa skrinka odmastí, ošmirgľuje alebo prebrúsi. Prípadné odlúpnuté kúsky materiálu sa vyspravia tmelom a tmelené miesta sa po vyschnutí opätovne vybrúsia.

Vodou riediteľné farby na nábytok sú dobrou voľbou. Pre odtiene bielej a svetlejšie tóny je vhodné použiť aj základnú farbu, v opačnom prípade sa môžete priamo pustiť do natierania. Konečným pretretím lakom sa zlepší mechanická odolnosť náteru aj povrchová údržba.

Kriedové, akrylové či iné farby na nábytok ho zmenia na originálny (zdroj: pinterest.com) 

Ak ste sa rozhodli pre úpravu nábytku na vlastné originálne kusy, nemusíte nutne prerobiť iba používané skrinky a komody po starých rodičoch či z bazáru. Lacno môžete kúpiť aj nový nábytok bez povrchovej úpravy, ktorý si následne pretvoríte do vlastnej podoby.

Ak chcete ponechať dekor dreva a zvýrazniť jeho kresbu, použiť môžete napríklad Balakryl Telux. Hrubovrstvá lazúra sa postará aj o prípadné farebné rozdiely v zafarbení dreviny. Od rovnomennej značky je dostupná aj tenkovrstvá lazúra Balakryl Dixol. Balakryl Sportakryl je zase bezfarebný interiérový lak, ktorý zoženiete v lesklom aj matnom prevedení.

Opäť zelené prevedenie komody v retro, industriálnom aj modernom dizajne (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo tiež zaujímať:

🎬 Videonávod ako a čím natrieť detský aj kuchynský nábytok
🎬 Videonávod ako dosiahnuť ošúchaný vintage efekt na nábytku?
🎬 Nátery nového nábytku a renovácia starého

Inšpirujte sa farebnými kombináciami nábytku

Žltá farba na nábytku dodáva energiu (zdroj: pinterest.com)

Aj stoličkám či jedálenskému stolu pristanú farby (zdroj: pinterest.com)

Modrá má v oblasti bývania taktiež svoje miesto (zdroj: pinterest.com)

Police, botník či obývacia stena, farby môžu zdobiť akýkoľvek nábytok (zdroj: pinterest.com)

Farebné komody sa hodia do kúpeľní s dostatočným prirodzeným svetlom (zdroj: pinterest.com)

Detské izby privítajú aj oranžový nábytok (zdroj: pinterest.com)

Dievčenský nábytok “home decor” vo farebnej verzii (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre