Fuchsie nielen na okrasu..

24. mája 2017
Fuchsie nielen na okrasu..

Darí sa im v tieni, kvety majú pestrú paletu farieb…

Kvety fuchsie sú dokonca jedlé a z ich plodov sa dokonca robí džem . Je mrazuodolná do -4 ° C.

Rastlina kvitne v neskorom lete. Plody sú jedlé bobule o veľkosti 2,5 cm, jemne sladkasté, príjemne voňajúce…

Kvety k jedlu

Moderná kuchyňa presadzuje konzumáciu mnohých kvitnúcich kvetov. Najobľúbenejšie sú ruže, sedmokrásky, nechtík, fialka, sirôtky, púpava, ibištek, chryzantéma, ale tiež kvety slnečnice, bazy, cukety a tekvice.
Fuchsie sú zatiaľ dosť neznáme na našich jedálnych stoloch, ale nemusí to tak byť, pretože niektoré kultivary majú jedlé kvety i plody, a dokonca aj listom sa pripisujú liečivé vlastnosti.

1012111.jpg

Ktoré z druhov fuksií sú vhodné?

Z viac ako tisícky druhov a kultivarov sa pre pestovanie jedlých plodov hodia botanické druhy, ktoré pochádzajú prevažne z peruánskych Ánd. A to sú – Fuchsia corymbifolia, F. excorticata aka, F. magellanica ‘Globosa’ a ‘Kázni’, F. procumbens, F. splendens ‘Karl Hartweg’, F. venusta a F. magellanica. Plody fuchsie čílskej (Fuchsia magellanica) majú chuť hrozna, fuchsie ohnivej (F. splendens) majú zase príchuť citróna.
Plody sa zbierajú na konci leta. Sú šťavnaté a chutné a majú v závislosti na odrode rôznu farbu. Najintenzívnejšiu chuť majú tmavé plody.

E0f38698803428d7083992c0e3fa0214.jpg

Ako vypestovať plody?

Fuchsie potrebujú dostatok vzduchu, prospieva im časté vetranie a svetlé stanovište bez priameho slnka. Zemina by mala byť kyprá. Na pestovanie môžete použiť hotový substrát, najlepšie zmes pre balkónové či izbové kvetiny. Mala by dobre absorbovať vodu, nie ju však zadržiavať príliš, korene potom nemôžu dýchať a odumierajú. Pôda má byť mierne kyslá až neutrálna, s Ph medzi 6,5 až 7. Pravidelná zálievka stačí raz za 3-4 dni.
Ako všetky rastliny ozdobné kvetom sú aj fuchsie pomerne náročné na živiny, predovšetkým s vyšším obsahom dusíka. Hnojenie sa končí v septembri, aby mali fuchsie čas pred prezimovaním ešte vyzrieť.

Strih je dôležitý

U fuksií pestovaných na “ovocie” je dôležitý rez. Je potrebné zdvojnásobiť počet nových výhonkov, ktoré budú mať plody, preto sa rastlina zostrihá o tretinu v jarnom období. Môže sa tiež radikálne zostrihať na výšku 10 cm, ak je to nutné.

Fuchsia flower.jpg

Úroda

Plody sa zberajú vtedy, keď sú mäkké a dobre chutia. Používajú sa hneď po zbere, pretože dlho nevydržia. Ak ich plánujete použiť neskôr, zamrazte ich, spotrebujte napríklad na džem, do šalátov alebo na koláč.

Páčil sa Vám článok?
reklama: