Grilovanie na záhrade je skvelý relax

Grilovanie na záhrade
zdroj: gettyimages.com

K letu patrí neodmysliteľne voda, relax a nikdy nekončiaca zábava. Nesmieme však zabúdať ani na dobré jedlo, napr. aj grilované. Grilovanie však nie je len o šťavnatom mäsku, ale aj o stretnutiach s blízkymi. Poďte sa s nami inšpirovať, na čo by ste pri grilovaní nemali rozhodne zabudnúť.

Čo okrem kúpania a opaľovania sa už neodmysliteľne patrí k letným radovánkam? Ak ste tipovali grilovanie, vaša domnienka je správna. Zo záhrad, terás, altánkov, prístreškov aj balkónov sa priamo úmerne so stúpajúcou ručičkou teplomeru zintenzívňujú aj vône pečeného mäsa, klobások či grilovanej zeleniny. Tohtoročná sezóna je už v plnom prúde a my vám prinášame prehľad najčastejších grilovacích prehreškov a chýb, ktorých by ste sa mali rozhodne vyvarovať.

...

Vôňa leta – grilovanie

Vhodný gril, miesto a čas Možno banálna poznámka, ale verte, že veľmi vhodná. Zvoľte si ten správny čas a miesto. Dbajte na to, aby ste nikoho neobťažovali a neohrozovali. Na trhu je veľa druhov a typov grilov, kúpu toho správneho predurčuje, čo od neho očakávate. Poraďte sa preto s odborníkmi.

Čo grilovať Azda najpodstatnejšou zložkou vašej grilpárty je obsah grilovacieho roštu. Ten tvorí v úplnej väčšine mäso, nie je však jedno, aké. Aj keď sa dá ugrilovať prakticky čokoľvek, je dobré zvážiť druh mäsa. Z bravčového je najvhodnejšia krkovička, rebrá a pliecko. Menej vhodné sú suché anatomické časti – karé a stehno. Z hovädziny sa najčastejšie objavuje vo svetle žeravých uhlíkov roštenka. Dajte šancu aj mletým mäsám, ktoré sú pomerne nenáročné na grilovanie a dokážu dobre absorbovať prímes byliniek a korenín. Zvážte aj svoje schopnosti a skúsenosti. Ak ste začiatočníci, ugrilujte si najskôr iba jeden druh mäsa, začnite napríklad kuracími prsiami. Ak ste ostrieľaní grilšéfovia, môžete si trúfnuť aj na väčšie kusy mäsa s kosťou. Najťažšia je z tohto pohľadu hovädzina, najmä hrubé kusy s kosťou.

Marinovanie Pripravte si mäso podľa vašej chuti. Nespoliehajte sa na kupované marinády a už vôbec nie na vopred marinované mäsá. Ak už predsa len kupujete marinádu, pozrite sa na obsah soli – ten má byť nulový alebo minimálny, nakoľko soľ vyťahuje z mäsa vodu – a to bude potom suché. Tiež sa vyvarujte marinádam s vysokým obsahom cukru, ktorý na mäse skaramelizuje. Najlepšie je mäso napácovať do zmesi oleja a čerstvých byliniek, a to 24 hodín vopred.

Príprava Mäso už na grile prská a hlavný grilmajster vtedy začne hľadať koreniny a náradie, miešať marinádu a krájať pečivo a ešte k tomu otvára pivo. Tak presne tomuto sa vyhnite. Doprajte si čas na prípravu, aby ste sa mohli plne sústrediť na grilovací rošt. Výsledok bude určite lepší, ak budete v pohode a nebudete zbytočne odbiehať od grilu.

Dostatok času Jednou z najčastejších chýb pri grilovaní je, že položíte mäso na ešte nerozpálený gril. Teplota grilu by mala dosiahnuť min. 250 – 300°C. Mäso sa tak rýchlo zatiahne a nevyteká z neho chutná šťava. Takúto teplotu dosiahne napríklad drevené uhlie až za 30 minút. Nesnažte sa urýchliť horenie pridávaním rôznych podpaľovačov, benzínu a pod. Ak ste už použili niektorý z týchto prípravkov, nechajte ho dôkladne vyhorieť, až potom položte na gril mäso. Nesnažte sa grilovať priamym ohňom, ten je vhodný iba pre niektoré druhy mäsa, najmä tenšie plátky, ktoré sa rýchlo prepečú. Nechajte si dostatok času aj na samotné grilovanie, ak máte pozvaných 10 hostí, určite budete potrebovať na grilovanie viac času, ako keď pripravujete mäso pre dve osoby. Ako odhadnúť čas potrebný na grilovanie? Na jeden kilogram mäsa budete potrebovať 100 minút. A ako spoznať, či je gril dostatočne rozpálený? Položte nad gril ruku, ak ju neudržíte dlhšie ako 3 sekundy, je teplota dostatočná.

Nepichajte do mäsa Každým zapichnutím ostrého predmetu pod tvoriacu sa kôrku mäsa ho zbavujete vnútorného tuku, ktorý je hlavným nositeľom chute a šťavnatosti. Navyše samotným zapichnutím vidličky do mäsa nič nezistíte a vytekajúca šťava iba zbytočne znečistí gril.

Vhodné náradie Nešetrite na tom nesprávnom mieste, keď ste už investovali do grilu, obetujte pár eur aj na poriadne grilovacie náradie. Základom sú kliešte na otáčanie mäsa, štetec na potieranie mäsa, vidlička, nôž, kutáč a lopatka na uhlie, kefa na rošt. Nezabudnite na vpichový teplomer na mäso. Dnes sa dá kúpiť už pod 10 eur a môže vám zachrániť mäso v oveľa vyššej hodnote, alebo, naopak, ušetriť vám návštevu nemocnice po otrave jedlom. Teplomer budete určite potrebovať pri väčších kusoch mäsa (hrubé steaky, celé kura, prasiatko). Za tepelne opracované mäso považujeme to, ktoré dosiahlo v jadre teplotu min. 75°C po dobu min. 20 minút.

So servírovaním počkajte Aj keď už všetkým tečú sliny a nemôžu sa dočkať, kedy im pristane na tanieri ich kúsok mäsa, buďte neoblomní a nechajte mäso ešte 5 – 10 minút postáť mimo grilu. Šťavy, ktoré sú vo vnútri mäsa a vplyvom tepla sa stiahli do jeho jadra, sa po znížení teploty opäť rovnomerne rozmiestnia do celého mäsa. Mäso tak bude šťavnatejšie a bude aj lepšie chutiť, nakoľko práve tuky sú nositeľom chute a vône mäsa.

Pozrite si grily a príslušenstvo v týchto e-shopoch:

Čistý gril aj náradie Skutočný dojem profesionála vyvoláte iba dokonale čistým roštom. Navyše zvyšky častí mäsa a tuku na rošte po zahriatí začínajú opätovne horieť, kvapkajú do pahreby, zbytočne dymia a neprispievajú ani k zdravej príprave jedla. Špinavý rošt vás pripraví aj o chrumkavú kôrku na mäse, pretože na ulepenom kove sa bude aj mäso lepiť. Pri grilovaní manipulujete s čerstvým mäsom, preto majte na pamäti hygienické zásady. Po každom grilovaní vyčistite rošt drôtenou kefou, šikovnou pomôckou je aj skrčený kus alobalu uchopený v grilovacích kliešťach. Čistenie je jednoduchšie pri ešte teplom rošte. Po každom treťom grilovaní použite na gril odmasťovací prípravok, nezabudnite však na dôkladný oplach vodou. Naozaj čistý rošt spoznáte jednoducho – po rozpálení sa z neho samotného nedymí.

Na záver Grilovanie si väčšinou spájame s príjemným posedením v kruhu rodiny či priateľov. Grilujeme nielen preto, aby sme sa najedli, ale najmä preto, aby sme spolu strávili pohodové chvíle. Preto nezabudnite, že rovnako dôležitou súčasťou vašej párty je dobrá atmosféra. Tá sa dá dotvoriť príjemnou hudbou, vhodným osvetlením, ale aj pekným servírovaním a úpravou stola. Ak nechcete na vašej grilovačke vidieť hasičské auto, sanitku alebo dokonca policajnú hliadku, dodržiavajte všetky bežné zásady bezpečnosti. Nesnažte sa upratať gril hneď po grilovaní, uhlíky majú ešte aj po niekoľkých hodinách teplotu viac ako 200°C. Fľaša vody vedľa grilu vás nebude nič stáť a môže veľa zachrániť pri nepredvídanej udalosti. Jednoduchá rada pre zdravotnú bezpečnosť – ak si nie ste istí tepelnou úpravou mäsa, vedzte, že zo silne prepečeného mäsa sa ešte nikto neotrávil, ale z nedopečeného už bol nejeden výplach žalúdka.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: