Gýč alebo praktickosť - linoleum a imitácia dreva

Linoleum podlaha
zdroj: gettyimages.com

Súčasný trh ponúka široký výber podlahových krytín: parkety, dlaždice, koberec, laminát, linoleum. Každý typ má svoje vlastné klady aj zápory. Kupujúci si musí zvoliť tú správnu podlahu do svojho domova. U niekoho rozhoduje cena, u iného zasa kvalita. A niektorí z nás toto všetko obetujú v záujme bezpečnosti a ochrany životného prostredia. Linoleum a laminát patria k najobľúbenejším podlahovým krytinám. Ich klady a zápory nemusia byť na prvý pohľad vždy zjavné. Rozhodujte sa preto uvážene a s dostatkom potrebných informácií.

...

Príjemná atmosféra vďaka linoleu

Ako sme už spomenuli, silné a slabé stránky linolea nemusíte zistiť hneď na prvý pohľad. Jeho vlastnosti vám najlepšie predstavíme porovnaním s laminátom, ako druhou najobľúbenejšou podlahovou krytinou. Samotné linoleum sa delí na typy. Podľa použitého materiálu môže byť povrch linolea prírodný alebo PVC. Prírodné linoleum je vyrobené z tkaných materiálov, živice, ľanového oleja a ďalších prírodných zložiek. Ide o pomerne drahý typ linolea, ktorý nebýva ani bežne dostupný v obchodoch. Umelé linoleum, PVC, sa delí na dva typy:

  • homogénne – monolitické plátno, do ktorého je vzor vytvorený pomocou vtláčok v celej hrúbke náteru. Z tohto dôvodu je čiastočne obmedzený výber farebného rozsahu, no odolnosť podlahy voči opotrebovaniu je nesmierne vysoká
  • heterogénne – skladá sa z viacerých vrstiev. Má o niečo nižšiu pevnosť, ale veľký výber vzorov. V ponuke je aj častokrát vyhľadávané linoleum s imitáciou dreva, dlažby, kameňa a podobne

V krátkosti sme predstavili vlastnosti linolea a teraz sa zameriame na laminát. Naším cieľom je vytvorenie porovnania, vďaka ktorému budú zjavnejšie klady a zápory samotného linolea. Laminát je syntetická imitácia parketovej dosky. Ide o druh vrstveného materiálu, vyrobeného z drevného prachu a dechtu, ktorý bol ohrievaný a lisovaný. To mu dodá pevnosť a odolnosť voči vlhkosti. Na povrchu sa nachádza film so vzorom, ktorý je pokrytý transparentným ochranným polymérom. Hrúbka poslednej zložky závisí od odolnosti voči opotrebovaniu. Čím vyššia trieda, tým vyššia cena.

Linoleum poskytuje dobrú zvukovú izoláciu. V tomto prípade je však veľmi dôležitá hrúbka linolea. Pri tenkom linoleu budú zvuky rezonovať omnoho viac, ako pri hrubšom. Stále však platí, že linoleum patrí k najhlučnejším povrchom. Na celkom dobrej úrovni je pri linoleu aj tepelná izolácia, ktorá sa odvíja od počtu vrstiev. Viacvrstvové linoleum je v tomto prípade lepšou voľbou. Linoleum určite oceníte aj z hľadiska ceny. Aj tu nájdete rozmanité cenové kategórie, ktoré odrážajú kvalitu a vlastnosti. Voda linoleum nezmáča a je dostatočne odolné voči vlhkosti. Pri dlhodobejšom pôsobení vody môže dôjsť k premočeniu tkaniny alebo plsti, ktorá je na spodnej strane linolea. Vplyvom vody sa však neznehodnotí, stačí ho len vysušiť a môžete ho pokojne ďalej používať.

Existujú aj ďalšie kritériá, ktoré by ste mali pri výbere linolea zhodnotiť: životnosť, ekologická kompatibilita, požiarna bezpečnosť, jednoduchosť pokládky. Linoleum môžete položiť na akýkoľvek základ. Jeho inštalácia je rýchla a jednoduchá. Šetrnosť k životnému prostrediu je sporná. Linoleum obsahuje syntetické látky, ktoré sa môžu uvoľňovať vplyvom ohrevu alebo samovoľne. Tento faktor závisí aj od svedomitosti výrobcu a kvality samotnej krytiny. Vyznačuje sa veľmi dlhou životnosťou, no zlými vlastnosťami v prípade vzniku požiaru. Pri vysokej teplote sa rýchlo topí a vypúšťa do vzduchu množstvo škodlivých látok.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: