Haloterapia – liečba soľou

26. marca 2016
Haloterapia – liečba soľou

Soľné jaskyne sú tvorené kryštálmi prírodnej soli z Mŕtveho mora alebo zo soli kamennej.

Je tu vysoká koncentrácia soľných mikročastíc, minerálov, jódu a stopových prvkov. Pobyt v soľnej jaskyni pôsobí priaznivo na zdravie ľudského organizmu a je určený všetkým vekovým kategóriám. Ponúka uvoľnenie, odpočinok a odbúrava stres.
Haloterapia je odvodená od gréckeho slova “halos” – soľ, znamená liečbu pomocou soli. V rámci ozdravných programov si soľnú jaskyňu obľúbili aj mnohé predškolské zariadenia, sú veľmi využívané aj deťmi.

01 1 1.jpg

Z čoho sú vytvorené ?

Soľné jaskyne sú vybudované z kamennej či morskej soli, najväčší účinok na ľudské zdravie má však soľ z Mŕtveho mora, z oblastí Jordánska a Izraela . Strop jaskyne býva dobudovaný umelými kvapľami. Podlaha je pokrytá silnou a hrubou vrstvou kryštalickej soli, môže byť tiež vybavená podlahovým vykurovaním. Neoddeliteľnou súčasťou soľných jaskýň sú germicídne lampy , ktoré spoločne so špeciálnym vetracím systémom prečistia vzduch v interiéri jaskyne po každej kúre, čo zaistí úplnú dezinfekciu celého priestoru.

Ako pôsobí na naše zdravie ?

Izolácia proti vlhku vytvára v priestore soľnej jaskyne hypoalergénne prostredie , teda také, kde nehrozí vdychovanie nežiaducich alergénov. Vdychujeme vzduch upravený v  Iónovej rovnováhe , teda s dostatkom aniónov, ktoré majú na naše zdravie zásadný vplyv a ktorých nedostatok v bežnom prostredí spôsobuje nárast mnohých chorôb dýchacích ciest. Pravidelný pobyt v soľnej jaskyni podporuje krvný obeh aj činnosť mozgu, zlepšuje pamäť a mierne prejavy alergií. Zlepšuje a prehlbuje dýchanie, navodzuje pocit oddychu a úľavy.

Ako sa vybaviť do soľnej jaskyne ?

Pobyt nevyžaduje žiadnu prípravu, ani žiadne zvláštne pomôcky. Odporúča sa oblečenie s dlhými nohavicami a rukávmi, náhradné ponožky alebo vlastné prezúvky. Soľná jaskyňa je vybavená relaxačnými ležadlami a dekami na prikrytie, teplota sa tu pohybuje okolo 20 – 23 ° C. Kúra trvá cca 40 – 60 minút a je sprevádzaná príjemnou relaxačnou hudbou, v prítmí a s decentným farebným osvetlením. Atmosféra je veľmi upokojujúca a môže sa vám stať, že počas pobytu v jaskyni zaspíte.

Deti a soľná jaskyňa

Deti v soľných jaskyniach trávia čas skôr ako na pieskovisku a prichádzajú sem skôr za zdravým prostredím, ako kvôli relaxácii. Sú tam pre nich k dispozícii hračky, aj keď už samotné kryštály soli sú pre nich zaujímavé a deti ich radi skúmajú. Jaskyňa býva pre deti viac osvetlená, u malých detí je potrebné dávať pozor, aby soľ nedávali do úst a neprehĺtali, rovnako ako to občas robia práve s pieskom. Je potrebné byť opatrný a predchádzať úrazom a poranením o väčšie soľné kamene. Zlepšenie zdravotného stavu býva viditeľné už po niekoľkých návštevách, odporúča sa zo začiatku aspoň desať návštev v čo najkratšej dobe. Jeden pobyt v jaskyni je potom z hľadiska ozdravných účinkov porovnateľný s dvomi až troma dňami pri mori. Na liečenie v soľných jaskyniach prispievajú aj niektoré zdravotné poisťovne.

1378304391415.jpg

Páčil sa Vám článok?
reklama: