Hnojenie jahôd

24. augusta 2019
Hnojenie jahôd
zdroj: gettyimages.com

Nie je nič lepšie ako vypestovať a zbierať si čerstvé jahôdky z vlastnej záhrady. Aby bola úroda bohatá a kvalitná, občas si musíme trochu pomôcť a o jahody sa musíme s láskou starať. Odstraňujeme popadané listy, pôdu trochu prekypríme a samozrejme niekedy sa hodí aj nejaké to prírodné hnojivo, aby sme podporili rast.

Hnojivo pre bohatú úrodu a zdravie plodov

Aj vy sa pýtate, aké hnojivo zvoliť na začiatku jari? Možností je veľa a záleží len na vašich preferenciách. Na hnojenie môžete použiť napríklad výrobky z kyslého mlieka, kvasnice, kurací trus, močovinu alebo aj opadané kúsky drevnej hmoty a mnoho ďalších. Je potrebné si uvedomiť, že jahody sú veľmi vrtkavé a je dôležité poskytnúť im dostatok živín a optimálne zloženie výživy. Hnojiť jahody by sme mali v druhom roku po výsadbe. Je to aj preto, že pri výsadbe majú dosť hnojiva a hlavne preto, že ak nedozretú rastlinu pohnojíme, bude obklopená mikroživinami, ktoré rastlinku poškodia a môžu prispievať k rôznym ochoreniam. Pri pestovaní vo veľkých sadeniciach by sme mali nechať pri výsadbe otvor, kde budeme neskôr dávať zmes humusu, draselnej soli, močoviny a superfosfátu a hlavne, jahody pestované takýmto spôsobom treba poriadne zalievať. Na 1 meter štvorcový sa používa zvyčajne 10 litrov vody. Zmes hnojiva by mala byť pripravená v nasledujúcich pomeroch: humus v nádobe s 25 g močoviny a draselnej soli plus 40 gramov superfosfátu. Jahody hnojíme vždy druhý rok skoro na jar, hneď ako sa roztopí sneh a pôda sa trochu ohreje. Vždy sa snažíme odstrániť odumreté časti v blízkosti rastlín a samozrejme burinu. Pôdu zmiešavame s humusom, dobre zalejeme a použijeme hnojivo podľa preferencií.

Hnojiť môžeme aj tretí rok, používame však rovnaké postupy. Obsah močoviny v hnojive by sa mal znížiť na 10 gramov. Hnojiť môžeme aj kuracím alebo slepačím trusom. Má vysoký obsah dusíka, čo je pre hnojivá príznačné. Takéto hnojivo si vyrobíte v pomere: na 10 litrov vody 0,5 litra trusu. Suroviny treba zmiešať a nechať tri dni odstáť. následne urobte horný postrek a na 1 meter štvorcový použite maximálne 1 kg takéhoto hnojiva. Hnojiť môžete aj listy, tie sa potierajú špeciálnymi hnojivami, ktoré dostanete kúpiť v záhradkárstve. Populárne je aj hnojenie droždím. Buď použijete klasické droždie v kocke, alebo si môžete pomôcť starým chlebom, ktorý droždie obsahuje v koncentrovanej forme. Chlieb stačí namočiť vo vode a nechať odstáť minimálne 5 dní. Touto tekutinou potom môžeme jahôdky zalievať. Dobrý pomocník je teda aj klasické droždie, ktoré stačí rozmiešať s vodou. Pri veľkých záhonoch samozrejme množstvá zvýšime. Overený pomer je 1 kilogram droždia na 5 litrov vody. Na 1 meter štvorcový používame väčšinou 10 litrov vody a hnojíme dvakrát ročne. Pri hnojení nezabudnite na veľmi dôležitú vec. Prehnojenie je ešte horšie ako keby ste nehnojili vôbec. Môžete prísť o celú úrodu.

Pozrite si záhradné hnojivá v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt

Jar
V tomto období je možné sadenice jahôd vysádzať do radov, vyvýšených záhonov, voľne alebo do nádob. Vhodnejšie obdobie je však jeseň. Existujúce porasty je potrebné skoro na jar okopať, odburiniť a najmä odstrániť všetky suché a škvrnité či inak poškodené listy odstrihávaním. Trhaním by ste mohli poškodiť celú rastlinu a srdiečko, z ktorého vyrastajú nové listy. Po okopaní dobre zavlažte, ak je suchá jar alebo bola zima bez snehu. S hnojením začnite ešte pred kvitnutím. Počas násady plodov už nehnojte. V jarnom období sa tvorí základ budúcich plodov a to už počas kvitnutia. V máji nás čakajú ešte mrazy, preto je lepšie porasty zakrývať textíliou alebo špeciálnymi krytmi, ktoré sa nedotýkajú porastu. Jahody tak ochránite pred omrznutím.

Leto
Obdobie, na ktoré sa veľmi tešíme, nakoľko jahody by mali vyprodukovať množstvo sladkých červených plodov. Plochu výsadby jahôd musíte pravidelne zavlažovať a záhony nesmú dlhodobo preschnúť. Ak chcete maximálne udržať vlhkosť pôdy, nastielajte plochu medzi radmi trávou, slamou alebo textíliou, ktorá prepúšťa vlahu. Fólie sú menej vhodné. Časom sa trhajú a nepresiakajú. Záhony udržiavajte vždy čisté. Pokiaľ nemáte žiaden mulč pod porastom, zadovážte si plastové podložky pod plody, aby zostali čisté aj po daždi a nedotýkali sa pôdy, ktorá spôsobuje hnilobu a tá sa rýchlo šíri aj na ostatné plody. Plody zbierajte pravidelne a priebežne. Môžete ich mraziť, spracovať na džem, kompót alebo si pochutnať na čerstvých plodoch.

Jeseň
Je to obdobie, kedy niektoré druhy ešte stále kvitnú a plodia, čiže pre ne platí starostlivosť ako v lete. Pre raz rodiace jahody sa skončilo obdobie plodov a rastlina vytvára dcérske poplazy, ktoré sú vhodné na ďalšie rozmnožovanie alebo aj darovanie známemu. Vhodné sú však len prvé dve mladé rastliny na poplaze. Ostatné sú slabé. Jedince nechajte  zakoreniť a koncom leta vysádzajte na nové stanovište. V jeseni sa vysádzajú jahody veľmi dobre. Najneskôr však do konca augusta. Všetky ostatné poplazy z rastliny odstráňte, aby ju zbytočne nevysilili. Znovu rastliny okopte, zbavte buriny a zavlažujte. Listy, ktoré sú suché, odstráňte. Pred zimou musia byť pripravené. Na konci jesene môžete porast jahôd trochu prikryť lístím, ale pozor na prílišnú prikrývku, aby srdiečko neodhnilo. Vhodné sú aj konáre ihličnanov na voľno položené na porastoch. Je to vhodné najmä na mladú výsadbu. Porast kontrolujte kvôli výskytu škodcov a chorôb a včas zakročte.

Zima
Ak je porast jahôd zakrytý, toto obdobie úspešne prežije až do jari. V období bez mrazov a v prípade teplého počasia môžete jahody zalievať. Tesne pred jarou ich aj prekopať, odstrániť kryty a opäť zavlažovať.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky