Hnojenie ovocných stromov pomôže úrode

27. novembra 2019
Hnojenie ovocných stromov
zdroj: gettyimages.com

Hnojenie ovocných stromov nie je žiadna veda, len treba vedieť pár základných zásad, ktoré je nevyhnutné dodržiavať a dočkáte sa výsledkov. V tomto prípade lahodných vlastnoručne vypestovaných ovocných plodov.

Podporte úrodu správnym hnojivom

Nedostatočná, slabá úroda či žltnúce listy môžu byť signálom chýbajúcich živín a v tomto prípade je vhodné prihnojovanie. Na každý ovocný strom používame iný druh hnojiva, špecificky na to určený s vhodným pomerom živín. Vyvarovať sa treba základnej chybe, ktorej sa mnohí ľudia dopúšťajúa to, žehnoja počas vetra. Omyl. Hnojiť treba výlučne len pri bezvetrí. Prečo? Aby sme hnojivom nezasiahli dozrievajúce plody. Základom je dôkladne si pripraviť pred hnojením pôdu. Nakoľko každý druh pôdy má iné zloženie, vyžaduje si aj iné hnojenie. Pokiaľ hovoríme o hnojení záhradných ovocných stromov, odborníci odporúčajú hnojenie do hĺbky približne 40 cm. Nevyhnutné je pravidelné hnojenie organickými hnojivami a zabezpečenie optimálneho pomeru živín. Ak je možnosť, je vhodné riešiť hnojenie ovocných stromov prírodným maštaľným hnojivom. Pokiaľ siahnete po priemyselných hnojivách z obchodu, pozorne si prečítajte etikety na obaloch hnojív. Ako už bolo spomenuté, každý druh stromu si vyžaduje iné hnojivo. Dôsledne sa treba riadiť dávkovaním a pokynmi uvedenými na obale.

Aký je rozdiel medzi dusíkatými a draselnými hnojivami? Dusíkaté hnojivá zásadne podporia rast listov a letorastov. Pokiaľ to však s dusíkatým hnojivom preženieme, spôsobíme tým nadmerný rast zelených častí. V konečnom dôsledku môžeme spôsobiť to, že stromy nebudú kvitnúť a budú náchylnejšie na choroby a napadnutie škodcami. Draselné hnojivá nielenže zabezpečia optimálnu výživu pre stromy, ale ich aj spevnia a zvýšia odolnosť proti mrazom. Dajte si však pozor na to, aby neobsahovali priveľa chloridov. Správnym hnojením môžete vašim ovocným stromom výrazne pomôcť. Budú krásne prosperovať, kypieť zdravím a rodiť množstvo chutných a výživných plodov. Je potrebné dodržiavať základné zásady prihnojovania, aby sme nespôsobili viac škody ako úžitku.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?