Hnojenie viniča – áno alebo nie?

3. decembra 2019
Hnojenie viniča
zdroj: gettyimages.com

Vlastníte rozsiahly vinohrad, alebo máte v záhrade len niekoľko koreňov pre vlastnú potrebu? V súvislosti s aktivitami, ktoré vo viniciach vykonávame je to vlastne jedno. Pri práci musíte byť za každých okolností precízni. Súčasťou starostlivosti je aj pravidelné hnojenie, ktoré dodá potrebné živiny a chráni rastliny pred nájazdmi škodcov.

Hnojenie viniča pre lepšiu úrodu

Čas hnojenia Pri hnojení začíname od pôdy. Hnojte na konci zimy a následne na jar. Najúčinnejšou látkou je dusík. Čas hnojenia prispôsobte typu a zloženiu samotného hnojiva. Močovinu aplikujte na konci zimy, hnojivá s prevahou amoniaku na jar, liadok aj tesne pred začiatkom kvitnutia.

Dávkovanie Množstvo hnojiva závisí od viacerých faktorov. V prvom rade vychádzajte z typu pôdy, ktorú máte vo viniciach a skontrolujte jej zloženie, čiže aké látky a v akom množstve sa v nej nachádzajú. Tieto informácie vás povedú pri výbere konkrétneho hnojiva. Ďalším činiteľom dávkovania je očakávaný výnos a produkcia hrozna a následne aj vína. Podľa typu hnojiva budete vedieť koľkokrát máte vinič, vami zvoleným hnojivom, vlastne prihnojiť. Líšia sa totiž časom vstrebávania dusíka do pôdy.

FISKARS 111250

FISKARS 111250

12,99 €
Fiskars 114800

Fiskars 114800

62,99 €
Fiskars 1000639

Fiskars 1000639

16,49 €
Fiskars 111960

Fiskars 111960

29,99 €
Fiskars 1020204

Fiskars 1020204

50,99 €
Fiskars 1023628

Fiskars 1023628

31,49 €

Jarné hnojenie Na jar sa príroda prebúdza a pôda je, po zimnom odpočinku, smädná po živinách. Je preto vhodný čas na aplikáciu hnojív, pozostávajúcich z viacerých zložiek. Na jeseň zasa živín ubúda, pôda je unavená a žiada doplniť zásoby. Siahnite po prípravkoch s obsahom draslíka a fosforu. Nehnojte podľa svojej ľubovôle, ale požiadajte o pomoc odborníkov. Každé štyri roky máte nárok na rozbor pôdy, ktorý prezradí všetko podstatné. Budete vedieť, čo sa vo vašej pôde nachádza, ktoré živiny jej chýbajú, ako aj to kedy a čím hnojiť.

Rastliny medzi radmi Prechádzate sa po vinohrade a vidíte zarastené plochy medzi radmi? Možno si ani neuvedomujete, akých pomocníkov v rastlinkách máte. Rôzne ďateliny a trávy nielen že priaznivo pôsobia na vinič, ale obohacujú pôdu o potrebný dusík. Ak ich pokosíte, nebudú oberať pôdu o živiny, vytvoria súvislý povrch, na ktorý budete môcť vstúpiť aj v daždivom počasí. Jedinou podmienkou je obmieňať zelený porast každé tri až päť rokov.

Pozrite si záhradné hnojivá v týchto e-shopoch:

Biologická ochrana viniča Ak neuznávate pestovanie viniča pod záštitou chémie a syntetických prípravkov, môžete sa vydať cestou k prírode. Ľahké to zaiste nebude, avšak odmena v podobe kvalitného vínka a zdravého viniča je na nezaplatenie. K východiskovým atribútom patrí:

  • vhodné miesto
  • správna výživa (organické hnojivá)
  • starostlivosť o vinič
  • osvetlenie
  • kyprá pôda v blízkosti viniča

Škodce a parazity zneškodníte ich prirodzenými nepriateľmi, ako sú lienky, roztoče alebo použijete prípravky, vyrobené lúhovaním rastlinných častí.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky